avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate elena_stancu

Activitate elena_stancu

Buna ziua,

in 10.01.2011 a fost publicata in Monitorul Oficial legatul asiea educatiei. La art 356 se stipuleaza ca statul asigura dreptul la educatie permanenta pe tot parcursul vietii, prin acordarea echivalentului a 500 euro fiecarul copil cetatean roman la nasterea acestuia. Banii sunt acordati de catre Ministerul Muncii, si vor fi depusi intr-un cont special deschis la Trezorerie de catre parinti. La punctul 7 din acest articol scrie ca toate acestea se fac printr-o Hotarare a Guvernului. Sunt deja 3 ministere implicate in toata aceasta actiune. Am fost la trezoreria locala, si de acolo, cand au citit (prima oara ) aceasta lege / articol, au spus ca nu au primit hotararea de la punctul 7, art 356

As vrea sa ma lamuriti daca se aplica legea ( eu trebuie sa nasc in cel mult 7 zile ), sau trebuie sa astept hotarearea de la punctul 7 al articolului 356.- si daca da, se aplica retroactiv, avand in vedere ca legea e promulgata ?

Multumesc frumos
Buna ziua,

as dori sa imi enumerati toate actele necesare ce trebuie depuse pentru concediu crestere copil pana la 1 an, autoritatea locala unde acestea se depun. Stiu ca mai intai am dreptul la 126 zile platite ( pre + post natal) cu 85% din veniturile nete din ultimele 12 ( sau 6 ?) luni, dupa care daca vreau sa mai stau in concediu de crestere copil pana la un an, trebuie sa depun o groaza de acte pentru care trebuie sa umblu din timp, si pe care trebuie sa le depun tot din timp.

Multumesc frumos
Buna ziua,
ma intereseaza daca este valabil un contract de imprumut care este semnat la imprumutator de alta persoana din firma / asociatie decat reprezentantul legal.
In conditiile in care s-a deschis actiunea judecatoreasca pentru restituirea imprumutului dat ( neachitat la timp), si s-au depus toate actele la dosar, dar pe contract este semnatura altcuiva decat reprezentantul legal, daca paratul spune ca nu este valabil contractul din acest motiv, cel care a depus plangerea poate veni ulterior cu o imputernicire pe acest contract a reprezentantului legal, chiar daca este clar contrafacuta - adica ulterior facuta ??? Multumesc
Buna ziua,

intrucat am ramas intr-un proiect POSDRU fara un expert contabil si financiar care sa calculeze CERERILE DE RAMBURSARE / RESTITUIRE TVA la nivel de proiect POSDRU, am nevoie urgenta de un astfel de expert.

Va rog sa imi dati detalii pe mesaj privat eventual.
Multumesc'

E.S.

:help:
Buna ziua,
doresc sa imi spuneti care este procedura, daca aceasta exista, conform careia unui ONG i se cere dizolvarea din cauza neplatii la timp a unei sume de pana in 5000 euro, pe baza unui contract de imprumut catre respectivul ONG. Am citit OG despre asociatii si fundatii, nu scrie nimic despre situatia prezentata de mine. totusi, intrebarile sunt
1. poate avea castig de cauza, si daca da pe ce baza, in ce conditii legale???
2. de la ce suma in sus se poate cere dizolvarea unui ONG ( daca se aplica) pentru neplata ?
Multumesc
Va multumesc frumos. Vazusem la un mesaj asemanator ca aceasta regula nu se aplica contractelor pe durata nedeterminata din cadrul fondurilor europene POSDRU. Si asta ma macina, ca stiu ca proiectele sunt ceva mai aparte decat orice alt tip de contract pe durata nelimitata fie la privat sau la serviciu public.
Multumesc
Buna ziua,

doresc sa imi spuneti, va rog, cum se procedeaza pentru desfacerea unui contract de munca facut pe durata nedeterminata pentru un proiect POSDRU, deoarece persoanele angajate astfel nu isi mai fac treaba si asteapta doar sa isi ia banii.