avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1738 soluții astăzi
Forum Activitate kyrakyra_65

Activitate kyrakyra_65

Mama in acest caz ar putea sa nu il mai lase pe copil sa stea asa mult la tata si sa il lase doar in programul stabilit de instanta . Vacanta mare este de 3 luni , iar weekedurile nu se vor calcula oricum ca sa vi se scada pensia ( 4 zile pe luna )
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu am vrut sa fac plangere penala pt Km dati inapoi si am vorbit la politie. Am luat masina de la un vanzator din Corunca ( Tg Mures) si in contract scria ca are km reali si nu a avut accident. Mi-a dat masina inapoi pt ca a mai avut probleme si cu alti cumparatori inainte. Patronul s-a oferit sa imi dea alta masina sau o diferenta de bani inapoi , dar nu am acceptat la sfatul mecanicului. Masina suferise si un accident si avea anumite piese schimbate cu piese care nu corespundeau . Cand am cumparat-o patronul nu a fost de acord sa o luam si sa o ducem la un service si nici nu a vrut sa ne lase sa o conducem macar 500 m. Am gasit ca a avut accident pt ca am verificat-o acasa pe internet. ( era adusa recent din Germania ).
Eu am luat o masina si kilometrajul a fost dat inapoi cu 100.000 km. L-am sunat dupa 2 saptamani si am zis ca daca nu ia masina inapoi , fac plangere la politie. Am facut fimulet unde se demonstra ca km au fost dati inapoi. Nu a recunoscut dar a luat masina inapoi iar la 2 luni masina a fost din nou pusa la vanzare cu aceeasi km masluiti. Am pierdut 500 de euro (investitia in piesele schimbate la service) dar am reusit sa recuperez banii dati pe masina.
De ce nu ii dati inapoi masina si sa va restituie banii?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Locuiesc la bloc. Am apometre si centrala. Apa, curentul , gazul sunt platite de persoana care le consuma. O persoana care nu locuieste nu va consuma apa,gaz,curent. Cand nu sunt in tara , sunt scoasa de la intretinere pe baza unei cereri data la administratie iar cheltuielile sunt platite de persoana care ramane in apartament.Mi se pare aberant sa platesc apa , curent si gaz, atata timp cat eu nu am folosit nimic. Caldura (robinetul ) pe timp de iarna in camera mea se inchide. Femeia de serviciu, curentul pe scara, etc sunt platite pe apartament sau nr de persoane (fiecare administratie are regulile ei). La noi se platesc pe apartament (aici poate ar trebui sa contribui ca nu sunt pe nr de persoane).
Mi se pare aberant ca sotia sa consume 8 mc de apa si eu ca sot sa platesc jumatate din suma.
Executati apartamentul. Sa se scoata la licitatie si va recuperati banii.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca sotia locuieste singura in apartament , ea trebuie sa plateasca toate cheltuielile legate de acel apartament . Nu vad de ce el trebuie sa plateasca, apa, gaz, curent , femeie de serviciu, lift , etc, atata timp cat nu locuieste acolo !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Uk pensia se stabileste la 12.5% din venitul brut realizat pe anul anterior si se plateste saptamanal. Venitul este verificat direct la Hmrc. Nu stiu unde se face aici plangerea dar daca aflu o sa va scriu. Cine locuieste aici face doar o simpla sesizare .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Daca d-voastra nu lucrati, din ce va intretineti. Si d-voastra trebuie sa mancati si sa va platiti intretinerea la bloc. Sunteti asistat social? Multe persoane lucreaza la negru.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nefiind casatoriti nu il puteati declara tatal copilului. El trebuia sa mearga la starea civila si sa il recunoasca. Daca doreste sa fie trecut in certificat , atunci sa cereti pensie de intretinere 25% din venitul lui.
Angajati un avocat sau poate o sa aveti din oficiu. Nu o sa faceti puscarie dar o sa primiti o condamnare cu suspendare daca este prima data. La politie ar fi bine sa colaborati si sa spuneti de persoana care va invatat sa faceti asa. Poate a mai facut falsuri.