avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate paulhm

Activitate paulhm

eu am 41 de ani si sunt pensionat de boala.am o decizie revizuibila odata la 2 ani
intrebarea mea la ce varsta as putea primi o decizie nerevizuibila definitiva de pensionare?se poate primi inainte de a implini varsta de 65 de ani ?
eu am schizofrenie ,o boala incurabila
[ link extern ]

eu sunt pfa norma de venit cu grad accentuat de handicap permanent
in baza acetui articol am inteles ca nu mai trebuie sa platesc impozit pe venit din activitati independente ca pfa
am inteles bine?
am dreptul sa fiu actionar la o firma cu 100% din actiuni si administrator si sa fiu la pensie de boala fara drept de munca ?aceeasi intrebare daca pot fi pfa.
daca boala mea este schizofrenie pot iesi la pensie de boala ,dar cu drept de munca ?
Răspuns la discuția fonduri
pentru un start-up inovativ in domeniul IT
Discuție fonduri
care sunt conditiile minime de eligibilitate pentru o firma de a accesa fonduri europene?sa fie profitabila si un an vechime?
in caz ca sunt PFA si imi platesc contributia de sanatate ,in caz de boala cu concediu medical cine imi plateste acest concediu si la ce valoare in functie de venitul lunar declarat ca PFA?
Răspuns la discuția ajutor de somaj pentru PFA
in caz de PFA cu contract de colaborare cu o firma mare cand sunt considerat in somaj involuntar ? cand firma mare intrerupe din partea ei contractul de colaborare?
este posibil sa faci o polita de asigurare privata pentru somaj ca salariat sau ca PFA?este posibil sa faci o polita de asigurare privata pentru pierderea capacitatii de munca cand esti in concediu medical ? stiu ca in cazul unui credit bancile au acest fel de asigurare de viata dar fara sa iau credit nu se poate ?
Discuție pensie privata
vreau sa-mi fac o pensie privata si as vrea sa stiu cand pot beneficia de aceasta pensie.in ipoteza ca in sistemul de stat am o decizie de pensionare pe caz de boala as putea in acelasi timp si sa beneficiez de pensia privata si in acest caz pe ce perioada si la ce valoare?
ce scutiri la taxele de sanatate are un PFA care este in posesia unui certificat de handicap cu grad accentuat pe motiv de boala psihica ?