avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate victoria-maria

Activitate victoria-maria

Buna ziua,
In cazul in care la vanzarea imobilului,la rubrica VANZATOR sunt trecuti ambii soti,cum se calculeaza impozitul pe venit,se impoziteaza fiecare persoana in parte,sau se calculeaza un singur impozit la valoare de tranzactionare,respectiv 4.000lei pana la val. de 200.000lei+1%la ce depaseste 200.000lei.
Va multumesc

Buna ziua,
Vreau sa vand un apartament pentru care am o ipoteca facuta in anul 2006 cand am luat un imprumut din banca,din care mai am de achitat suma de 10.000euro.Intrebarea mea este daca apartamentul se vinde la o valoare de 50.000euro din care 10.000 revin bancii pentru achitarea imprumutului,impozitul datorat statului se calculeaza la intreaga suma de 50.000euro?
Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce presupune achizitionarea unui imobil de la o Societate Comerciala aflata in insolventa,mai exact ,in calitate de cumparator despre ce date ar trebui sa ma informez inaintea incheierii contractului de vanzare-cumparare.
Va multumesc.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca dupa noua lege a pensiilor se mai ia in calcul reducerea cu un an a varstei standard de pensionare pentru femeile care au nascut si crescut 3 copii.
Multumesc!
Răspuns la discuția VANZARE APARTAMENT
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,
In cazul postarii unui anunt de vanzare apartament in calitate de persoana fizica sunt contactat de catre o agentie imobiliara care are un client interesat de locuinta mea,eu sunt obligat la plata comisionului aplicat de agentie,daca nu am semnat nici un contract in acest sens.
Va doresc o zi frumoasa!
Discuție PREAVIZ
Buna ziua,as dori sa stiu ce m-i se poate intampla daca in perioada celor 20de zile de preaviz dupa depunerea demisie(demisie depusa din motive de sanatate)nu mai pot presta munca pe care o prestam inainte de depunerea demisiei.Cei de la firma ma pot obliga in vreun fel?mentionez ca starea mea de sanatate nu imi mai permite prestarea acelei munci.
Discuție Amenda
Buna ziua,
Sotul meu este conducator auto pe TIR si in timp ce efectua o cursa in afara tarii a fost oprit de Politia din tara respectiva deoarece avea defectiuni la autovehicul,iar acum firma la care lucreaza vrea sa-i impute lui amenda primita de catre ei de la firma de securitate pentru perioada in care el a fost retinut si nu a avut voie sa circule.
As dori sa-mi spuneti daca este posibil sa-i fie retinuta din salar contravaloarea acestei amenzi,din moment ce el nu are nici o vina ca masina avea defectiuni in momentul cand a fost oprit.
Va doresc o zi frumoasa!
Buna seara,
Sotul meu este conducator auto pe un vehicul de 24tone(TIR) la o firma unde efectueaza transporturi externe de marfuri.La ultima cursaa fost oprit de catre organele de control ale tarii respective si i-au fost gasite nereguli in ceea ce priveste starea tehnica a vehiculului.I-au fost retinute documentele si nu afost lasat sa plece pana la remedierea problemelor.Stationarea fortata a durat mai mult de 8 zile din cauza neitelegerilor aparute cu firma angajatoare care nu era dispusa sa plateasca suma ceruta pentru efectuarea reparatiilor.
Intrebarea mea este daca firma poate fi trasa la raspundere pentru acesta stionare fortata prelungita,perioada in care sotului meu i se terminasera proviziile de hrana,starea lui psihica era din ce in ce mai prosta fiid plecat de acasa de 3 saptamani si nu avea nici posibilitati pentru efectuarea unei minime igiene.Daca raspunsul este afirmativ ,as vrea sa stiu ce se poate face in acest caz.
Va multumesc!
Buna seara,am o intrebare si anume daca cineva a lucrat in luna mai la o Soc. de Constructii cu contract de munca timp de 15 zile,dupa care si-a depus demisia,trebuia sau nu sa fie retibuit pentru zilele lucrate?Daca da,atunci unde se poate adresa pentru primirea banilor ,deoarece firma nici pana la aceasta data nu i-a platit nici un leu motivand faptul ca nu au bani pentru plata salariilor.
Va multumesc .