avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate sonya_67

Activitate sonya_67

Răspuns la discuția Vanzare imobil
Va multumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: o prietena a achizitionat acum trei luni cu credit imobiliar cu ipoteca o casa pe care acum intentioneaza sa o vanda. A primit o oferta de la un potential cumparator sa primeasca cash jumatate din suma iar diferenta sa i se plateasca in termen de 6 luni pentru a avea timp respectivul sa-si vanda apartamentul. Deoarece respectivul ar dori sa se mute in casa dupa achitarea avansului ce contract sau act ar trebui sa faca prietena mea pentru a nu risca sa nu incaseze si restul sumei? In cazul in care persoana nu ar plati dar ar locui in casa cum ar putea fi evacuata?
Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc.
Discuție Succesiune
Buna seara, as dori si eu cateva sfaturi legate de rezolvarea unei succesiuni. Sotul impreuna cu fratele sau au inceput demersurile pentru succesiunea dupa tatal lor. La cererea notarului au mers la anaf pentru obtinerea certificatului fiscal al tatalui decedat. Acolo au constatat cu mare surprindere ca la o luna dupa decesul tatalui adica in decembrie 2006 cei de la anaf au facut o recalculare a impozitului datorat de defunct in urma careia a rezultat o datorie de 36 lei. Pana in acest moment penalitatile plus datoria au ajuns la peste 4000 lei. Am mers si ne-am interesat de ce nu ni s-a comunicat aceasta datorie in tot acest timp iar doamna de la anaf ne-a spus ca au fost trimise opt instiintari prin posta si ca toate s-au intors neridicate. Ultima ar fi fost trimisa in 2017. Noi am locuit si locuim la aceasta adresa si nu am primit niciodata vreo instiintare pe numele defunctului. Intrebarea mea este daca nu se poate prescrie aceasta datorie sau macar sa achitam fara penalitati. Daca am fi stiut la timp nu s-ar fi ajuns la aceste sume.
Va multumesc.
Buna seara,

Nu stiu de cand sunt facturile. Nu am vazut nici contract, nici echipament si nici facturi. Nici nu stiam ca exista pe piata internetului aceasta firma. Am intrebat si alte persoane si nimeni nu stie nimic despre firma respectiva. Am platit tot ce a fost de plata in urma tatalui meu, nu sunt rea platnica si daca e de plata platesc. Insa nu vreau sa fiu pacalita. Ar putea fi si o escrocherie la mijloc.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

In urma cu doi ani, mai exact in mai 2014, tatal meu a decedat. Am luat atunci legatura cu banca la care avea un credit si cu furnizorii de utilitati, am anuntat decesul si am achitat in cel mai scurt timp datoriile. Tot in acea perioada am facut si succesiunea.
Astazi 18.04.2016, a venit pe numele tatalui o "notificare ultimativa de plata" de la o firma de recuperare, cu privire la un debit in cuantum de 1443.24 lei: 290,31 - debit principal si 1152,93 - penalitati de intarziere in cuantum de 0,5% / zi calculate de la scadenta facturilor si pana la data de 4.04.2016 + returnarea unui echipament. Nu am gasit printre actele tatalui meu nici un document din care sa reiasa ca ar fi avut relatii contractuale cu creditorul X. Pana la aceasta notificare nici nu am auzit vreodata de numele acestei firme X. Am cautat pe internet si am gasit informatii ca e furnizor de internet. In cei doi ani de la decesul tatalui nu am primit nici o instiintare de plata sau somatie de la firma respectiva. Pe langa celelalte datorii ramase in urma tatalui meu si achitate de mine, 290 lei nu ar fi reprezentat o mare problema daca as fi stiut.
Ce ma mira este faptul ca folosim de ani de zile serviciile de internet, telefonie si cablu de la o firma consacrata si cunoscuta si nu vad de ce ar mai fi facut inca un contract de internet cu o firma necunoscuta si fara sa stiu si eu care am locuit impreuna cu tatal meu, am impartit cheltuielile comune cu el si am ramas in continuare la aceeasi adresa.
As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat in legatura cu modul in care ar trebui sa procedez in acest caz. Daca este intr-adevar de plata vreau sa platesc doar suma datorata pana la data decesului si nu toate acele penalitati care nu ar fi ajuns la acea valoare daca ar fi incercat in vreun fel sa o incaseze. De asemeni as vrea sa intru in posesia unei copii a contractului de furnizare si o copie a facturii sau facturilor neachitate. Datoria ar putea fi o pacaleala sau poate cineva a facut contractul in numele lui. Cum sa procedez pentru ca din cate am mai auzit cei de la firmele de recuperare in afara de a te hartui pentru a-si incasa sumele fabuloase nu iti ofera multe informatii.
Va multumesc anticipat.
Buna seara, as dori daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns: o cunostiinta a cumparat acum cativa ani un imobil si a facut contractul de vanzare-cumparare cu drept de abitatie pentru vanzator. In cazul in care acum ar dori sa vanda acel imobil pentru a-si face o alta casa in care sa il ia si pe detinatorul dreptului de abitatie, cum ar trebui sa procedeze?
Răspuns la discuția Penalitati la penalitati?
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Au fost de ajutor.
Răspuns la discuția Penalitati la penalitati?
Ok. Multumesc mult pentru ajutor.
Multumesc.