avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate csaby2011

Activitate csaby2011

Răspuns la discuția contestatie
multumes pt raspunsul dvs
si in cazul in care am semnat preavizul demisia si mi sa acaptat
eu pot cere anularea lui findeu rugat,indreptati,t provocat sami semnez demisia si sa plec
asta sa intamplat luni cand mam dus la lucru si in timpul serivciului colega cu care am lucrat sa luat de mine si era nevoie sa chem sefa zonal iar ea a chemat sefa care a inceput sa srtige si sa ma vinoveasca far sa ma intrebe ce sa intamplat si atuncea eu am spus ca plec acasa deci nu am spus ca plec definitiv conform C.I.M. trebuia sa ma sanctioneze pt parasirea locului de munca sau trebuia sa ma sanctioneze conform art 264 din codul munci
dar ea a zis dute dar maine hai semneazati demisia si esti liber sa pleci definitiv in cazul in care nu semnezi demisi te voi pune cinci zile nemotivat dupa care pot sa te dau afara fara nici un risc pentru acet lucu aj vrea da contstez decizia desfacere C.I.M. dar nu sti ce sa scriu in formularul contestatiei impotriva desfaceri a C.I.M.
iar anca un lucr firma are sediul central in cluj iar sediul secundar in tg mures si pe decizie nu scrie ca eu unde pot deune contestatie la cluj sau in mures
multumesc
multumes pt raspuns

in contractul individual de munca la punctul 3 litera a scrie ca prezentul contract se incheie pe o durata: nedeterminata salariatului x incepand sa inceapa activitatea din 29 09 2010
AM O INTREBREA IN LEGATURA CU LEGEA HG nr.500/2011 EU AM LUCART LA O FIRMA NU A EXIXTAT LA FIRMA RESPECTIVA ACEST REGISTRU DAR A EXIXTAT LA CLIENTI UNDE LUCRAM CU CONTRACTUL SOCIETATI
DECI EU LA INTRARE SI LA IESIRE MA SCRIS IN REGISTUL RESPECTIV
EU LUCREZ DIN 27 09 2010 IAR IN CONTRACT ESTE TRECUT 29 09 2010
INTREBAREA:
CU O COPIE DUPA ACEST REGISTRU POT DOVEDI IN INSTANTA CA EU AM LUCART DIN 27 SI CA IEI MAU TRECUT DIN 29 SI CELE DOUA ZILE NU MIAU FOST PLATITE ?
IAR PUNCTUL DE LURU LA CARE AM LURAT UNDE ESTE REGISTRUL RESPECTIV POT CERE ELIBERAREA UNIU COPI DE PE PAGINA RESPECTI CU STAMPILA CONFIRM CU ORIGINALUL SI SEMNAT DE PUNCTUL DE LUCRU RESPECTIV
MULTUMESC
Discuție contestatie
vreau sa fac o contestatie a decizie de desfacere C.I.M. pentru ca angajatorul ma provocat ca sa semnez demisia (preavizul)in timpul preavizului am fost in concediu de odigna .
azi am primit decizia de desfacere C.I.M.
incepand cu data de 26 07 2011 firma dispune pt desfacerea c.m.i conform art55 lietra b din codul munci cea ce in termen de 5 zile trebuie comunicat salariatului deci 5 zile 26 27 28 29 1 azi e data de 2 deci firma a incalcat legea
Răspuns la discuția Program de lucru
buna nu te poti adres decat instantei eu find in acelas situatie la lucru sa ma prezint la ora 17:00 activitatea sa incep la17:30-21:30 iar sa nu parasesc sericiul inainte de 22:00 deci si eu o ora am lucrat in plus timp de 10 luni si acum prin instanta pot cere inapoi 75% din tot programul pierdut deci din cele 202ore pierdut conform legi pot cer in instanta plata a 151 de ore si 4.63 ron pe ora deci ar fi undeva 700 ron + dobanda pe fiecare luna din sept 2010-julie 2011 iar acest lucru daca ai reusit acele ore vor fi inpartie in 8 or/zi si ti se vor trece in cartea de munca
incearca bafta
cum pot da in judecata o firma ? ce documente imi trebe ca sa pot incepe o contestatie ? cum se competaza formular sau care sant pasi ?

1 )am lucart la o firma din 27 09 2010 ei mau trecut in contract din 29 09 2010
-dovada am la registratura unde se tin registrurile de evidenta persoanelor la intrare iesire
2 )am donat sange in perioda 27 09 2010-04 07 2011 de doua ori si nu miau dat ziua respectiva libera iar in zilele de sarbatoare cum sunt 1 decembrie si prima si a doua zi de pasti am lucrat si miau platit ca o alta zi de lucrusi nu miau dat zi libera platit
3) pot cere daune care considerand ca aceste despagubiri reprezinta expresia baneasca a suferintelor psihice si morale determinat exclusiv de lipsirea unui loc de munca pe o perioda si a unui venit atat propria persoana cat si pentru familia sa
4) pot cere recalcularea orelor suplimentare find calcul simplu care arata ca orele suplimentre au fost platit ca si ore de regie in luna mai am avut 88 de ore regie si si 31 ore suplimentare si am primit 518 ron deci calcul
80 ore regie = 371ron salariu net
88ore regie = 408ron salariu pt ore regie
si pt 31 de ore suplimentare am primit 110 ron
1ora regie =4.63 ron iar 1 ora suplimentara fin platit la 3.54 ron
se poate asa ceva ?
va multumes si astept comentariile dvs
Răspuns la discuția VA ROG SA MA AJUTATI
buna multumesc pt raspuns dar mai am o intrebare
in data de 5 07 inru in concediu de odigna si sunt pana in 25 07-15 zile lucratoare
in 5 semnez si preavizul de 20 zile acest preaviz cum se calculeaza numai zile luccratoare sau si zilele de sambata duminica caci urmatorul e calcul
1) preaviz din 05 07 - 25 07 =21 ziel (toate zilele )
2) preaviz din 05 07 - 25 07=15 zile (zile lucratore) care se ia in considerare
caci daca calculezi di 05 07 concediu 15 zile ajunge 25 07 si 26 desfacere contract nu? iar calculul la varianta 1 arata ca iei miau desfacut contractul in zi de concediu find preavizul de 20 zile si preavizul expirand in in 24 07

o zi minunata va doresc
buna ziua am o intrebare eu am lucrat la o firma pana in data de 4 07 2011 in data de 5 07 2011 am fost rugat sami semnez demisis (preavizul de 20 zile ) si cererea de concediu pe care trebuia sa trec 15 zile de concediu de odighna pt perioada 29 09 2010 - 4 07 2011 si din data de 5 07 2011 am intrat in concediu de odigna pana in data de 25 05 2011 si totodata in perioda de preaviz 5 07 2011-25 07 2011 deci din data de 5 07- 25 07 sunt 21 de zile si 15 zile lucratoare
intrebare la care va rog sa raspundeti :

este legal ca in perioda de concediu de odigna sa fiu si in perioada de preaviz?

iar in cazul in care mi sa cerut sami semnez demisia (preavizul) este posibil asa ceva dar eu nu vroiam sa plec de la firma? acest lucu se poate contesta cu decizia de desfacere de contract valabil 30 zile?

eu lucrez la firma respectiva din 27 09 2010 iar in contract miau trecut doar din 29 09 2010 pot sa cer in instanta sami corecteze

si inca o intrebare indemnizatia de concediu de odigna cum se calculeaza ?
mam uitat pe net dar nu inteleg din cat am citit se calculeaza ultimile 3 salari net deci eu am avut salar net de 371 ron pe 20 zile lucratoare iar ultimile trei salari primit in mana este de 369+518+367=1254 deci aceasta suma se inparte in trei si se inparte in cate zile lucratoare sant in luna respectiva (iulie 21 zile) sau 371x3=1113 se inparte in 3 si in cate zile lucratoare sant in luna respectiva (iulie 21 zile
va multumesc si va doresc o zi placuta
Buna ziua caut informati care mar putea ajuta ca sa dau in judecata firma la care am lucrat
am lucrat la o firm din 29 09 2010- si in data de 04 jjulie 2011 mia fost cerut sami semnez demisia si sa plec de la firma
in data de 4 julie lucram la unul din punctele de luru al firmei respective cand colega cu care eram a facut un scandal si desigur trebuia anuntat sefa zonala . sefa zonala ajunge in 30 de minute care a sunat pe dna sefa si ai zice ce sa intamplat care a zis ca vine imediat . Indata ajunsese dna sefa cu inca cineva nea chemat in baie find suspiciuni de camere de luat vederi cand a inceput discutia cu noi nu ma intrebat nici un cuvant doar o asculta pe colega mea dupa care nervos sa luat de mine si mia spus lucrui dupa care am spus ca ma duc acasa si atuncea ma intrebat ce ai spus ca te duci acasa na esti liber sa pleci acasa si maine sa vi sati semnezi demisia in cazul in care nu te prezinti te voi pune nemotivat si dupa 5 nemotivate pot sa te dau afara linistit.
In 5 julie mam dus la itm mures pt informati si sa povestesc ce sa intamplat si sa cer informati de la un inspector in munca nu am obtinut mare lucru doar atat ca trebe sami acorde firma concediu de odigna pt perioada 29 09 2010 -04 07 2011 si sa semnez un preaviz de 20 zile .
Mam prezentet la firma unde miau si tiparit preavizul si formularul de concediu de odigna pe care miau dat sal semnez din data de 5 julie intru in concediu dar si in perioda de preaviz pana in 25 julie
Eu va rog sami scrieti informati cum as putea sa dau in judecata firma respectiva care ma dat afara pe nedrept dar si alte motive prin care as putea da in judecata firma : eliberarea unui adeverinte false prin care se rezulta ca salariatul ce salar are si incalcarea mai multor legi din codul munci
1-eu lucrez din 27 09 2010 ei miau scris 29 09 2010
2a- durata munci in contractul individual de munca este scris 16:30-20:30 iar eu lucram de la 6-9 / 15:30-21:30 / 17:30-24:30 sau multe alte programe care incalca legea si care confor legi nu poate modifivat doar prin act aditional
2b-am efectuat ore suplimentare acre au fost platite ca si ore de regie si care nu stiu daca se trec in cartea de munca si care nu se platesc 100% ci 175% sau ca am lucrat in zilele de 1decembrie si de pasi conform legi sunt zile libere
3-drepturile si obligatiile al partilor privind securitatea in munca ne acordarea echipamentului de lucru corespunzator sau folosirea unei soluti care pot dauna grav sanatati cum este clor-si solutie pt calcar care am folost dar au totodat un miros foarte daunator pt sanatate fin o concentratie mare
4- incalcarea drepturile salariatului din contractul individual de munca
5-incalcarea obligatiile angajatorului
6-eliberarea unui act aditional prin care se poate constata ca eu am primit o marire de salat pe care nu este mentionat nici un numar de inregistrare la fortele de munca cum apare pe contractul individual de munca


va multumesc pt timpul acordat si va stept raspunsurile si interbarile in cazul in nu ati inteles ceva