avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate edee

Activitate edee

Va salut , vreau sa va intreb cum trebuie sa procedez si ce sanse am de castig daca vreau sa fac o plangere pentru marturie mincinoasa .
Am fost implicat intr un mic incident auto si brusc a aparut un martor probabil a costat 50 de lei , martor care era chiar la locul incidentului unde am petrecut aproximativ o ora si nu am vazut pe nimeni
Răspuns la discuția Citatie Accidente Usoare
e clar ca o sa ma prezint , daca eu nu am avut nimic nu am stat sa analizez masina distinsei doamne cu ghilimele , daca trebuia sa ma duc la politie sa declar accidente de fiecare data cand ma certam cu cate un prost in trafic trebuia sa mi fac mutare acolo
Va salut acum 3-4 saptamani am avut un mic incident cu o femeie nu foarte inteligenta in sensul ca aproape s a urcat peste banda mea si implicit peste masina mea , in fine nu stiu daca m-a atins sau nu ca n am nici o urma pe masina, i am zis ca habar n are sa conduca si am plecat mai departe neavand nici o avarie la masina , toata vina incidentului fiind a ei , ei bine am primit o citatie sa ma prezint cu masina si actele la politie ,
Acum va intreb , de ce trebuia sa declar un accident care defapt nu e accident la politie daca n am nici un fel de avarie , o sa mi ia permisul pentru asta ?
m-ai lamurit bustean , ca tufa eram deja
Am o problema , mi-a fost suspendat permisul pentru neacordare de prioritate la pietoni (chiar daca am acordat prioritate) in fine am contestat , am facut cerere de grefa , am fost si mi-am recuperat permisul . Precizez ca inca nu s-a judecat si nici nu stiu termenul , asta se intampla in februarie-martie. Problema e ca saptamana trecuta iar mi-a fost suspendat permisul de conducere tot pe o perioada de 30 de zile, si acum vin cu intrebarea fiindca am fost speriat de niste insi . Exista posibilitatea daca pierd procesul intentat in februarie sa se anuleze permisul pentru ca mi-a fost supendat de 2 ori in mai putin de 6 luni? Exista posibilitatea sa se prelungeasca perioada de suspendare de la 2 luni cumulate la 3 luni? Ce se va intampla defapt?
Va salut , intentionez sa fac o plangere penala pentru amenintari unui individ foarte agresiv , care ma ameninta cu bataia imi adreseaza injurii fara macar ca eu sa-l cunosc. Vreau sa va intreb ce dovezi imi trebuiesc , nu l-am inregistrat , nu l-am filmat dar nici sa ajung sa mi fie frica sa merg pe strada nu vreau , am vreo sansa sa castig procesul , poate fi pedepsit acest individ sau am chinui degeaba?
va salut , am un prieten plecat si ne am inteles ca in timpul cat el este plecat eu sa parchez in locul lui , se poate face o conventie un act ceva care sa imi dea dreptul in caz ca gasesc locul ocupat de cineva sa pot suna la politie?
Răspuns la discuția Cerere de amanare a cauzei
pai eu trebuie sa plec datorita serviciului , ce ar trebui sa trec la motiv daca asta e adevarul? exista vreun model de cerere puteti sa mi aratati un exemplu?
ce dovezi trebuie sa aduc in cazul asta ? cum as putea dovedi ca trebuie sa plec inaintea procesului?
Va salut , am un proces pe 13 , am contestat o amenda si nu ma pot prezenta datorita serviciului(plec din localitate) pot face cerere de amanare ? se aproba?
Va salut , am luat o amenda pentru tulburarea linistii publice , am contestat amenda , m-am legat de faptul ca procesul verbal a fost facut in lipsa , fara martori fara semnatura , si fara sa am dreptul sa fac obiectii
In fine marti trebuie sa ma prezint la judecatorie , la proces , nu mi-am luat avocat ca nu cred ca se merita , ce ma sfatuiti sa fac? sa ma prezint? ce sa spun la proces?