avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate antalia

Activitate antalia

Va multumesc frumos.
Buna ziua,
In urma decesului unei persoane detinatoare a unei PFA au ramas datoriile catre bugetul de stat, respectiv CASS si impozitul pe venit. Intrebarea mea ar fi daca aceste datorii raman de plata mostenitorilor sau se sterg automat. Mentionez ca persoana nu a fost casatorita si nici copii nu are, doar mama.
Va multumesc mult si va urez tuturor o zi frumoasa.
Răspuns la discuția Cerere recuperare taxa auto
Multumesc, sper ca raspunsul va fi DA, deoarece vreau sa recuperez toata suma in instanta si, din cate am auzit, nu se poate face asta daca am facut respectiva cerere.
Am depus cererea de recuperare a diferentei taxei auto conform L9/2012 si au trecut de atunci 45 de zile. Inca nu am primit nici o decizie, DAR as vrea sa i-mi retrag cererea. Se poate?
Puteti sa-mi spuneti exact ce beneficii exista in cazul angajarii unui somer? Atat avantajele angajatorului cat si ale angajatului.
Da, eu am de recuperat conform noii legi, am si depus deja cererea la AFM cu documentele necesare anexe. Cererea am depus-o pe data de 16 ianuarie 2012, insa nu pot sa ma multumesc cu atat, deci am de gand sa dau statul in judecata pentru restul banilor. Insa nu stiu daca mai pot face asta cu sanse de reusita.
Am cumparat o masina in 2009, iar acum am depus cererea de recuperare a diferentei conform noii legi din 2012. As vrea sa va intreb daca, dupa toate acestea, mai am sansa sa recuperez si cei 75% ramasi nerecuperati, incasati ilegal de catre stat. Asta bineinteles prin actionarea statului in instanta. Va multumesc.
Va multumesc foarte mult, e raspunsul pe care speram sa-l primesc.
Sunt pe punctul de a-mi intocmi dosarul pentru somaj, insa azi mi s-a propus un loc de munca pe perioada determinata de 4 luni de zile. Itrebarea mea este daca accept acest loc de munca, dupa terminarea contractului am dreptul sa intru in somaj? (unele guri spun ca nu voi avea drept de somaj deoarece de bunavoie renunt la locul de munca, stiind dinainte ca este doar pe 4 luni).
Temerea mea se datoreaza faptului ca am fost anuntata telefonic, in timpul unei discutii cu patronul, ca cartea mea de munca se afla la ITM si pot sa merg sa o iau de acolo. S-a mai intamplat si inainte sa fie luate decizii in cadrul firmei, fara a se transmite ulterior instiintari in scris angajatilor.
Prin urmare se poate sa nu primesc nici un fel de instiintare de concediere si sa ma trezesc pur si simplu fara loc de munca. Ce fac in acest caz?