avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate CLEMENT PINTILIE

Activitate CLEMENT PINTILIE

Răspuns la discuția Probleme cu cimitirul
Proprietatea invocata de catre dv-stra,va fi de dovedit i instanta!Apoi,cand aveti un document ca Titlu de prorpietate,sau Certificat de mostenitor,veti putea DISPUNE LIBER de bunurile dv-stra!Cu respect si consideratie!:closedtopic::banned:
Răspuns la discuția Acte de proprietate-urgent
Mamam dv-stra are dreptul la sprijin judiciat acordat de insatnta,adica scutiri de taxe de timbru!
Răspuns la discuția Acte de proprietate-urgent
Fara suparare,nu-mi cereti sfat in privat-mesaje,deorece eu nu acord consultatii pentru bani!
Buna ziua, am mare nevoie sa ma ajutati (mai exact pe mama mea)
La data de 13.10.2009, mama mea a cumparat o bucatica de teren. A incheiat un contract de mana, care a fost semnat in prezenta a 3 martori, moment in care mama a si platit suma ceruta, Urmand ca domnul sa faca demersurile necesare. In contract a mai fost prevazut un termen in care trebuiau intocmite actele pt a fii inscris in carte funciara, astfel daca nu se respecta termenul trebuia sa ii plateasca mamei mele de 3 ori suma platita la incheierea contractului. Nu s-au mai dus la notar, au mers pe incredere, fiind vecini de ani de zile. In decembrie 2013 domnul a decedat si mama a ramas fara acte pe teren. In luna iunie 2013, domnul a incheiat un contract de intretinere cu doi soti, care urmau sa preia casa si terenul in momentul decesului (totodata si datoriile si obligatiile acestuia).
Mama a tot vorbit cu sotii, dar ei nu vor sa o lase sa foloseasca terenul, ba chiar au amenintat-o.
Cam tarziu, dar mama a inaintat la judecatorie o cerere de chemare in judecata, vrand sa obtina o hotarare ce tine loc de contract de vinazare cumparare. Ei au depus o intampinare prin care cer sa se anuleze cererea fiindca nu este un act autentic incheiat la notar, ca ei cand au devenit proprietari nu stiau de aceasta intelegere, ca nu stiu la ce teren se refera , ca nu am mentionat vecinii, schite (cererea a fost intomcita ca la carte, cu vecini, adrese, martori, etc., fapt ce demonstreaza ca instanta nu a respins cererea, daca actul nu era valabil instanta respingea din prima actiunea)
Oare daca ei au preluat terenul, casa, etc. nu au preluat si datoriile, obligatiile domnului? Undeva gasisem ca mostenitorii preiau si datoriile, obligatiile, etc. defunctului.
Va rog din suflet sa ma ajutati, sa o ajut pe mama mea. E foarte greu. Nu ne permitem un avocat, e foarte scump. Dar este si pacat ca mama sa fie calcata in picioare. Eu o ajut cum pot, dar mai am nevoie de sfaturi…sa intocmesc corect raspunsul la intampinare, nu avem timp destul, azi a primit intampinarea. Si mai sunt 9 zile pana la comunicare. Multumesc frumos pentru timp si intelegere.
Aveti nevoie urgenta de un avocat pe fond funciar,care poate instrumenta solicitarea dv-stra pe Legea 165/2013!
Cu consideratie,
Cs jr Pintilie C.
Răspuns la discuția Contracte de arendare
Nimica nu este impotriva!Numai sa fie certificat de un traducator autorizat!
nu sunteti incompatibil,dar sa va declarati un loc de munca de baza,iar altul il serviti cu prestari servicii cu ora!:closedtopic::rtfm:
Răspuns la discuția Infiintare asociatie de locatari
V apoate consilia,indruma,si asista,,Directia de Spatiu Locativ,, din primaria dv-stra!Succes!
numai actiunea in partaj judiciar,va ofera acel Certificat de mostenitor!Succes!

[Editat emoticon nepotrivit]
Răspuns la discuția Curator
solicitati Autoritatii tutelare=Primariei dv-stra,exact asa,,Cerere de numire a unui curator,,!Succes!

[Editat emoticon nepotrivit]
Răspuns la discuția Obtinere certificat de mostenitor
deschideti o actiune in partaj succesoral,printr-un avocat!

[Editat emoticon nepotrivit]
Fie prin notar,fie prin avocatul dv-stra.

[Editat emoticon nepotrivit]