avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 121 soluții astăzi
Forum Activitate Marica_sz

Activitate Marica_sz

Buna ziua, Anii de facultate si cele din armata sunt contributive. Pentru fiecare an se calculeaza 0,25 puncte. (acest fapt nu inseamna an contributiv?)
Buna ziua, Anii de facultate si cele din armata sunt contributive. Pentru fiecare an se calculeaza 0,25 puncte. (acest fapt nu inseamna an contributiv?)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, totdeauna suntem in intarziere. Tarziu am aflat ca ne-au furat, tarziu am aflat ca au vandut apartamentul, tarziu am aflat ca respectiva administrator a plecat din tara si altcineva ramburseaza 100 lei in contul asociatiei. Dar cum am putea remedia situatia ? Angajamentul a fost editat ( cu ajutorul avocatului) ca sa fie posibila recuperarea sumei oricand, daca aflam ca are bunuri in proprietate.
Cazul a fost studiat atent, a fost judecat, a fost dat in executie silita, dar eu consider ca si executorul este de partea administratorului, altfel nu vad cum a putut accepta sa primeasca doar 200 lei lunar din care jumatate a transferat asociatiei.
Buna ziua,
Administratorul asociatiei a furat 76000 lei de la asociatie. A fost dat in judecata,Sfatuit de avocat a facut un angajament in fata notarului in care a recunoscut insusirea banilor si a promis ca va face rost de bani si in cateva luni ne va inapoia toata suma. Au tinut cont de sinceritatea lui si de promisiunea ca ne va inapoia banii, a fost condamnat la inchisoare cu suspedare. Dupa proces nu am primit niciun leu, administratorul nu avea nicio avere, doar salariul Dupa executare silita am reusit sa obtinem 100 lei pe luna. Administratorul (domnisoara de 46 ani) dupa sce a trecut termenul de 1.5 ani de suspendare a plecat in Suedia la sora ei. Intre timp parintii ei , ca sa nu putem recupera suma furata nici dupa moartea lor (din mostenire), au vandut apartamentul la cealalta fiica . Acum unul dintre parinti a decedat, fetele vor sa vanda apartamentul si sa se mute de tot in Suedia impreuna cu parintele ramas in viata.
In urma celor relatate,
In primul rand ma intereseaza daca se poate ataca contractul de VC cu conventie, demonstrand ca acel vanzare (catre sora administratoarei) a fost efectuat tendentios pentru a evita restituirea banilor conform angajamentului facut la notar si daca avem sanse sa castigam un astfel de proces.
In al doilea rand ma intereseaza daca executorul silit poate da in urmarire ca din salariul din Suedia sa ne plateasca lunar un procent stabilit. Mentionez ca avem adresa din Suedia.
Multumesc anticipat pentru o parere , un sfat folositor.
Buna ziua,
Sunt cenzor de 4 ani, la asociatie de proprietari,in care sunt si eu proprietar.Am studii superioara dar in politehnica (inginer), Conform legii 196/2018 Art. 60 (1) În cazul în care cenzorul/membrii comisiei de cenzori sunt persoane fizice, acestea trebuie să aibă cel puțin studii medii în domeniul economic sau studii în domeniul juridic." in acest caz eu pot fi amendata daca accept un mandat nou ?
Buna ziua,
Sunt pensionar si cenzor la o asociatie de proprietari de mai multi ani fara indemnizatie. Din acest an doresc sa lucrez cu indemnizatie.
Concret ma intereseaza ca un venit net de 250 lei lunar cat costa pentru asociatie ca si salar brut. Nu sunt sigur , daca si in acest caz este valabil calculatorul salar brut-net; net-brut aflat pe internet.
Multumesc anticipat pentru atentie.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
"Fond de cheltuieli 137 lei ( reprezentand copacii 15 buc ), fond de reparatii ( 125 lei pentru camerele de supraveghere), fond de imbunatatire confort ( reprezentand instalatia de irigatie a copacilor)..... "
Daca aceste investitii au fost votate de catre majoritatea proprietarilor la AG, atunci sunteti obligata sa contribuiti si dumneavoastra, chiar daca nu ati fost prezenta la adunare generala. Referitor la factura, si agricultorii au dreptul sa vanda produse daca au carnet de producator.
Asociatia are obligatia sa arate toate documentele la cererea scrisa a oricarui proprietar. Procesul verbal sau un cuprins al procesului verbal a A.G. trebuie afisat pe afisier ca sa vada toti proprietarii, si cei care nu au fost prezenti la adunare, ( vezi legea 196/2018.)

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca este firma particulara, interesul patronului este sa -l angajeze pe cel mai bun, pe cel mai eficient. Daca este firma de stat, plateste statul, nu se arde nimeni la buzunar ,nimen nu are nicio raspundere pentru munca depusa, termenele se prelungesc, calitatea muncii se lasa de dorit etc..( sa ma scuze exceptia). Pe astfel de locuri de munca au prioritate nepotii si cei cu 3000 de euro. Deci puteti numi oricum domnul Matcos, acesti bani sunt considerati mita si in niciun caz cadou.