avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate nico82

Activitate nico82

Buna ziua,

Mi-am dat demisia si as fi vrut sa reduc perioada de preaviz cu 10 zile de concediu neefectuat, dar angajatorul imi spune ca daca efectuez zilele de concediu tot trebuie sa stau 20 zile de preaviz, adica plec mult mai tarziu de la ei.
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti ce cota de tva se aplica de la 1 ianuarie 2016 pt activitati de telecomunicatii ( cod CAEN 6110 ).
Dupa parerea mea este 20 %..doar ca am fost contrazisa..In ce nr. din Monitorul Oficial sunt publicate modificarile de tva ?
Multumesc.
Ce registre trebuie sa completeze PFA (ambele sisteme de impozitare) ?
Răspuns la discuția Registrul de bani personali PFA
...in concluzie...nu trebuie intocmit registrul?
Buna ziua!

PFA fara salariati,utilizeaza casa de marcat trebuie sa intocmeasca registrul de bani personali?
Buna ziua!

In cazul unei firme aflate in procedura de faliment, contractele salariatilor (contabil si director) pot inceta cu acordul partilor?
Daca da, decizia trebuie semnata de administratorul judiciar?
In cazul in care se doreste recuperarea salariilor restante de la Fondul de Garantare se mai poate face acest lucru avand in vedere ca salariatii un demisionat?
Daca asociatul unic in cazul unui cabinet medical imprumuta acestuia suma de 10 000 euro trebuie facut un contract de imprumut intre cele doau parti?
Buna ziua!

Suntem o societate comerciala care a inchiriat un spatiui de la o persoana fizica intr-o comuna pentru comercializarea unor produse.Primaria ne imputa sa platim impozit 30% pentru ca nu am facut reevaluarea spatiului respectiv. Era obligatia chiriasului de a face reevaluarea sau obligatia proprietarului?
Buna ziua!

Daca nu mi s-a reinnoit certificatul pentru semnatura electronica pana pe data de 25 iulie si nu pot depune declaratiile online, le pot depune la ghiseu?
Daca printr-un contract sunt stabilite anumite penalitati, ele trebuie obligatoriu facturate sau doar contractul poate sta la baza pretinderii acestota?