avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 947 soluții astăzi
Forum Activitate vaylet

Activitate vaylet

Buna ziua,

Am 22 ani si am terminat facultatea in 29.06.2015(licenta), m-am inscris deja la master. Tatal imi cere adeverinta ca am terminat facultatea sau in lipsa acesteia o declaratie pe propria raspundere si sa specific ca am absolvit facultatea( inclusiv media) si ca m-am inscris la master.

Intrebari:
- imi poate inceta plata pensiei alimentare in baza acestei declaratii?
- cum pot evita incetarea platii pensiei(pe iulie-septembrie 2015) pana la inceperea studiilor de master ?
- daca refuz sa dau aceasta adeverinta sau declaratie, imi poate sista pensia oricum?
- daca intrerup pensia pe o perioada de 3 luni, trebuie sa deschid din nou actiune in instanta pentru reluarea pensiei alimentare?

Va multumesc anticipat!

O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Societate IF
Da, noi dorim sa-i facem CIM si observ ca sunt aceleasi dari si aceiasi pasi de urmat ca la un SRL.
Stiu ca la un PF si la SRL am dreptul sa inchei un CIM, dar nu stiam ca si la un IF pot incheia un CIM?!
Multumesc!
Discuție Societate IF
Buna ziua,
Am o societate IF si asi dori sa angajez pe cineva pentru a fi in legalitate.
Din punct de vedere al ITM, ce dococumente ar trebuii sa emit (cim, colaborare, conventie), declaratii si ce dari la stat ar implica?

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca dupa varsta de 18 ani, actual student, mai poate primi pensie alimentara sau pensie pentru studii, intrucat hotararea judecatoreasca a fost pana la implinirea varstei de 18 ani, Nu am mai facut prelungire intrucat nu luase la facultate si a luat somaj 6 luni. Acum dupa un an de zile fiul meu a luat la facultate, studii la zi pe o perioada de 4 ani. Mi-a fost comunicat de catre tatal copilului ca nu mai are dreptul la pensie intrucat a avut pauza de un an. Intrebarea este daca, mai are dreptul de a fi sustinut financiar de catre tatal sau prin lege?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Va rog, sa-mi spuneti daca, dupa hotarare judecatoreasca pentru poprire pensie alimentara in care s-a mentionat ca trebuie sa vina prin mandat postal(la timpul acela avocata mea a considerat ca judecatorul nu va fi de acord sa vina pe card), pot schimba sa vina pe card bancar, fara a mai trebuii sa mai trecem prin alt proces? Mentionez, ca suntem de acord, verbal, ambele parti implicate. Multumesc anticipat!
multumesc pentru promtitudine!
Am un angajat cu 12 clase absolvent de liceu cu specializare - Tehnician in activitati economice (asa scrie pe certificat)-fara bac. Cei de la somaj (repartitie) mi-au spus sa-l incadrez tehnician economist pe cod cor 263108, dar, eu consider ca nu este corect pentru ca nu are studii superioare! Va rog ,sa-mi spuneti daca la acest cod cor trebuie studii superioare sau nu?
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Am un angajat incadrat ca muncitor necalificat (studii 10 clase si scoala de ucenici tapiteri).Se poate califica la locul de munca si dupa 6 luni sa-l incadrez cu functia de mecanic? S-au trebuie sa faca cursuri obligatorii pe acest domeniu?
Va multumesc anticipat si va urez '' Un an nou cu impliniri!"
Buna ziua,
Am un angajat suspendat(acord partilor art.53) inreg.in REVISAL pana la 31.08.2012 conf.deciziei de suspendare.
Trebuie sa-i mai fac decizie de incetare suspendare(scriptic), sau trebuie sa operez direct in REVISALincetare suspendare cu 01.09.12.
Cu cat timp inainte de termen (31.08.12) pot sa-i emit decizia de incetare suspendare?(scriptic)
Daca am voie sa o transmit prin REVISAL inainte de 31.08.12?
Va multumesc anticipat!

Buna ziua,

As dori sa stiu daca cardurile de la banci care sunt pe numele fostului sot si nu am stiut de ele, acele sume pe care el le-a folosit in alte scopuri decat cele familiale pot fi impartite la partaj, chiar daca prezint dovezi?
Multumesc anticipat.