avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate Livia25

Activitate Livia25

Buna ziua,

O societatea are deschise mai multe puncte de lucru. Intr-un unul dintre aceste puncte nu se va mai desfasura activitate (intrucat nu mai sunt angajati, singurii dintre ei fiind in concediu medical si crestere copil). Administratorul a reziliat Contractul de inchiriere pentru spatiul respectiv, desi acesta era inregistrat la Registrul Comertului pana in anul 2020. Cu toate acestea, administratorul nu doreste sa inchida punctul de lucru la Registrul Comertului si sa transfere angajatii la celelate puncte de lucru. Ce mentiuni trebuie facute la Registrul Comertului pentru a fi in legalitate. Mentionez ca in momentul de fata nu mai este contract de inchiriere spatiu pentru punctul de lucru respectiv.
Va multumesc si astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra.
Buna ziua
Pentru urmatoarele Coduri Caen
2651 - Fabricarea de instrumente si dispozitive pentru masura, verificare, control, navigatie
2790 - Fabricarea altor echipamente electrice
2733 - Fabricarea dispozitivelor de conexiune pentru firesi cabluri electrice si electronice
2732 - Fabricarea altor fire si cabluri electrice si electronice
2731 - Fabricarea de cabluri cu fibra optica
2611 - Fabricarea subansamblurilor electronice (module)
2562 - Operatiuni de mecanica generala

ce autorizatii ar trebui pentru aceste coduri CAEN? si de la primarie e nevoie de vreo autorizatie? daca da pentru ce?

Multumesc
Buna ziua
Cum se platesc creantele nascute ulterior intrarii in insolventa (Legea 85/2016). Mentionez ca societatea noastra a incheiat un contract in baza OUG 34/2016 privind achizitiile publice avand ca obiect robineti industriali. Societatea in insolventa ne convoaca sa renegociem termenele de plata in baza art 77 din Legea 85/2016. Apreciem insa ca societatea noastra este o societate de productie, iar nu furnizor de servicii la care face referire articolul invocat mai sus.
Va multumesc anticipat si asteptam cu interes raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua.Va rog frumos sa ma ajutati in rezolavrea unei probleme. Se poate incheia un contract de munca iar la modalitatea de plata sa fie trecut - Plata in acord? Mai sunt in vigoare dispozitiile legale referitoare la plata in acord si plata in regie?

Va multumesc.
Eu cred ca este vorba de rea credinta, intrucat acesta ne-a promis un alt bilet de ordin, dar care nu a ajuns nici pana acum la noi...adica a trecut mai mult de 0 saptamana
Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Pot formula o cerere de executare silita intemeiata pe un bilet la ordin refuzat deoarece semnatura nu corespunde cu specimenul?

Va multmesc anticipat.
Răspuns la discuția Restituire taxa auto
Taxa de poluare ,,,,ma scuzati
Buna ziua. In anul 2012 am achizitionat din Romania, in leasing, un autoturism. Pot solicita in instanta recuperarea taxei de inmatriculare platita? Va multumesc
Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu o informatie, daca cunoasteti sau ati auzit de o situatie asemanatoare.
Societatea la care sunt angajata are relatii comerciale cu tari precum Ucraina, China, India. Din cate mi s-a comunicat, ele nu incheie un contract. Pur si simplu firma noastra lanseaza o comanda in baza careia primim marfa solicitata, Se intocmeste factura, chitanta...se plateste.Se discuta telefonic, prin fax., e-mail. Problema intervenita ar fi urmatoarea, Marfa primita din India, in speta, nu corespunde cu cea solicitata. Si ne intrebam unde am putea sa-i reclamam, daca nu exista un contract. Spunea cineva de exemplu...ca am putea sa-i reclamam la Ambasada sau ceva de genu. Pentru ca intr-o situatie similara a fost si societatea noastra, iar in momentul neindeplinirii corespunzatoare a obligatiilor a fost primita o reclamatie din partea firmei internationale.
O zi buna va doresc
Va multumesc