avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Activitate sarsyn2o

Activitate sarsyn2o

Discuție Poprire
Buna ziua,

As dori sa ma ajutati cu un raspuns, am avut un credit pe care nu l-am platit pana la final iar acum sunt in executare judecatoreasca. Acum 3 ani mi-au venit niste comunicari la locul de munca iar din acel moment mi-a fost instituita o poprire pe 30 % din salariul pe care il aveam.
Acum nu mai lucrez la acea firma dar conturile imi sunt blocate. Intrebarea mea este daca plec in Germania de exemplu si primesc salariul pe card o parte din el in lei minimul pe economie pe un cont de lei iar partea mai consistenta sub forma de diurna pe un cont in euro ! Exista posibilitatea sa imi fie opriti ceva din acesti bani? Va multumesc !
Sunt proprietate personala dar nu am facturi pentru ele, nu e nimic ilegal din pct meu de vedere. Nu s-a furat nimic doar ca le depozitam in portbagajul masinii mele.
Buna seara

Sambata seara in jurul orei 18 am imprumutat masina personala , varului meu, acesta a plecat cu masina la mama sa ii duca ceva la locul de munca deoarece eu nu puteam conduce, s-a intors dupa care a mai plecat odata pe la ora 02 00 cu un prieten comun cateva statii de casa , sa isi cumpere ceva de mancare, pe drum in timp ce se ducea la fast food a soft oprit de o patrula a politiei, (nu rutiera) i-au cerut actele si pentru ca masina este inmatriculata in alt stat au perchezitionat portbagajul. In portbagaj eu detineam 2 casetofoane antice pe care le schimbasem de pe alte masine pe care le conduc si le depozitasem in aceasta masina. Mentionez ca nu sunt functionale dar nici nu am dorit sa le arunc la momentul respectiv. Domnii de la politie i-au dus la sectie pe varul si prietenul meu sa dea declaratie cu privire la acele casetofoane, au fost pusi de catre agenti sa ma sune la 3 00 dim sa ma prezint sa dau o declaratie pe propria raspundere ca sunt ale mele. M-am prezentat le-am dat declaratia le-am spus ca sunt ale mele si de unde le aveam, le-am spus si cum a ajuns masina la cei doi etc. Cei de la politie au pastrat casetofoanele pentru ceva cercetari am inteles de la dansii. Intrebarea mea este :
Sunt oare cercetat pentru ceva si au fost oprite ca probe?
Nu m-i sa adus la cunostiinta ca as fii acuzat de nimic, s-a motivat ca asa cere regulamentul!
Mi-au transmis ca voi fii sunat sa merg sa le ridic de la sectie zilele urmatoare?
Ce sfaturi imi dati ? Sa merg eu acolo sa verific care este situatia? Sau asta e procedura si cel mai bine este sa astept sa fiu sunat ?

Va multumesc
deci nu are nici-un sens sa mai bat drumul la sucursala, toata suma va trece in contul popritorului ... va multumesc pentru raspuns
Buna ziua,

Am primit prin western o suma ... la indrumarea unui opretor de la ghiseul BRD (acum cateva saptamani cand am mai ridicat prin western) nu am mai stat la coada sa zic asa si am folosit bancomatul pentru transferul western. dupa efectuarea transferului nu am mai putut ridica banii de la bancomat. am sunat in call center sa aflu ca nu pot ridica datorita unei popriri existente, acea poprire se plateste deja din salariu lunar dar din alt cont de la alta banca. Stiu ca enormal sa imi urmareasca toate conturile si sa execute poprirea pe toate veniturile ar intrebarea mea este urmatoarea Daca suma primita nu reprezinta salariu sau venit lunar se transfera toata suma catre popritor sau doar a 3 - a parte asa cum stim cu totii.

Asteptt un raspuns va multumesc mult !!
Răspuns la discuția taxa de poluare
Buna ziua,
din ce am citit prin diferite anunturi va puteti recupera suma totala minus cheltuielile aferente procesului de recuperare. cel mai bn luati legatura cu o firma de avocatura si acolo aveti tot sprijinul necesar iar costurile din cate stiu sunt un procent din suma recuperata asta cu conditiile sa aveti documentele care sa ateste plata sumei.
Salut,

persoanele care nu poseda permis de conducere pot conduce mopede numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de legislatie rutiera, puteti merge la scoala unde a-ti facut aceste cursuri si le puteti cere de acolo o adeverinta din care sa reiasa ca a-ti absolvit cursurile de legislatie rutiera.
Buna ziua

am o intrebare. un bun prieten de al mau a intrat in imposibilitatea de a-si plati ratele la un credit de nevoi personale, a incetat sa mai plateasca ratele din luna martie 2010 , care sunt riscurile pe care le are dupa rezilierea contractului in conditiile in care el nu are nici-un venit iar in acest sens poate dovedin cu certificat fiscal.

Va multumesc
Răspuns la discuția TAXA DE POLUARE 2012
Buna ziua!

Daca ve-ti vinde masina dupa ce noua lege v-a intra in vigoare pentru ca deocamdata abia aseara a fost promulgata de Dl. Traian Basescu, noul cumparator va plati cam aceleasi taxe pe care le platesc si cei care isi inmatriculeaza o masina adusa din spatiul UE. singura diferenta intre cele doua cazuri va fi aceea ca cei care isi inmatriculeaza masini pentru prima oara in romania dar cumparate din alt stat trebuie sa faca si omologarea. taxa per total a scazut cu 25% pentru majoritatea masinilor.Deci la obiect da cumparatorul va plati taxa de poluare.
Răspuns la discuția Cum imi repar masina?
Incearca sa cauti un mod in care sa iei legatura cu cel care a lasat biletul cu numarul taximetristului. Daca nu poate ai noroc sa fie vreo camera de supraveghere si sa platesti sa poti vedea imaginile poate gasesti vreo pista. daca e vre-un magazin supravegheat video sau ceva de genul te vor ajuta.