avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate Ianuaria

Activitate Ianuaria

Imi cer scuze pentru greseala si, un sincer multumesc.
Va multumesc foarte mult pentru promptitudine si pentru toate detaliile oferite.
Buna ziua,

Am lucrat la o firma din 26.01.2012 pana la 31.07.2014,cand am incetat activitatea conform art. 55 lit. b din CM. Mentionez ca am fost angajata pe perioada nedeterminata, program de lucru de 8 ore. Stiu ca,desi am 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni, nu pot beneficia de somaj in aceste conditii din cauza articolului in baza caruia mi-a incetat activitatea la firma respectiva.
Pe de alta parte cunosc faptul ca daca in urmatoarele 12 luni, inchei un contract individual de munca pe durata determinata, la expirarea termenului pentru care a fost incheiat CIM-ul respectiv (art. 56 lit.i din CM), avand in vedere perioada lucrata la firma, respectiv 2 ani si 6 luni, as indeplini conditiile necesare pentru a beneficia ulterior de indemnizatie de somaj.
Intrebarea mea este daca perioada de angajare pe durata determinata trebuie sa fie obligatoriu de 1 luna si neaparat cu program de lucru de 8 ore sau se poate incheia un CIM pe durata determinata pentru o perioada mai scurta de timp si cu un timp partial de munca?
Am studiat legislatia si nu am gasit o precizare in acest sens facuta de legiuitor, insa poate mi-a scapat mie aceasta informatie.
Va rog foarte mult sa ma sprijiniti in obtinerea acestei informatii.
Va multumesc.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
Buna ziua,

Avand in vedere ca de ieri, 27.05.2013 sunt in concediu medical pe o perioada de 5 zile, respectiv pana in 31.05.2013, va rog sa imi spuneti cand trebuie sa prezint efectiv certificatul de concediu medical la angajator?
Vreau sa mentionez, ca am anuntat telefonic angajatorul (persoana de la Resurse Umane) exact in ziua in care am primit certificatul de concediu medical, adica ieri 27.05.2013.
Daca voi primi un nou concediu medical din 01.06.2013, in continuarea celui initial,cum se procedeaza cu acesta? Cand va trebui sa-l prezint angajatorului?

Va multumesc mult
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Buna ziua,

Avand in vedere ca la data de 01.10.2012 imi expira perioada de somaj, va rog sa-mi spuneti daca AJOFM trebuie sa emita Dispozitie privind incetarea indemizatiei de somaj precum si Adeverinta din care sa rezulte perioada, valoarea indemnizatiei de somaj,etc?
Daca raspunsul este afirmativ, aceste documente se elibereaza automat de AJOFM sau doar la cererea mea?
Mentionez ca nu am primit de la AJOFM nici Dispozitie privind stabilirea dreptului de indemnizatie de somaj.

Va multumesc
Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca pot sa votez cu viza de flotant reinnoita avand in vedere urmatorul aspect:
Din anul 2011, avand domiciliul in alta localitate, am obtinut viza de flotant pe o perioada de 1 an, respectiv Mai 2011 - Mai 2012. Avand in vedere ca viza de flotant initiala a expirat , a trebuit sa obtin din nou o alta viza.
Prin urmare, la data eliberarii noii vize tot pentru o perioada de 1 an, pe eticheta aplicata pe verso-ul cartii de identitate (eticheta aplicata peste cea veche) este scris Mai 2012, asa cum de altfel e si firesc
Nu rezulta de nicaieri ca este o viza de flotant reinnoita,fiind in prelungirea celei initiale.
In aceste conditii, cum pot sa dovedesc ca nu este o viza obtinuta in scop electoral, ci este o viza prelungita pentru inca o perioada de timp si sa votez, avand in vedere precizarile MAI , respectiv " persoanele care au solicitat viză de flotant cu cel puţin trei luni înaintea alegerilor locale vor putea vota în localitatea în care şi-au stabilit noul domiciliu, conform Legii nr. 67 din 25 martie 2004 pentru alegerea autorităţilor administraţiei publice locale".


Va multumesc.
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca certificatul de atestare fiscala pentru somaj se solicita de la organele financiare teritoriale incepand cu prima zi in care nu mai ai calitatea de salariat?

Multumesc
Buna seara,

La angajare mi se solicita o adeverinta de la medicul de familie in care sa se specifice ca sunt apt de munca.
Medicul de familie a refuzat sa scrie pe adeverinta "apt de munca" precizand ca aceasta mentiune poate fi facuta doar de cei de la Medicina Muncii si nu de medicul de familie, acestia neavand dreptul sa scrie "apt de munca"
Acesta insa a mentionat pe adeverinta respectiva: "Clinic sanatos.Nu este in evidenta cu boli cronice sau neuropsihice."
Va rog sa imi spuneti daca este valabila mentiunea care mi-a fost trecuta pe adeverinta de la medicul de familie, sau daca nu, ce ar trebui sa fac in continuare?


Va multumesc.