avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate calin1973

Activitate calin1973

Va multumesc pentru raspuns. Oare ati putea detalia putin? Se judeca in ce sens? Eu ar trebui sa ii dau pe ei in judecata? Despre ce lege este vorba? Va multumesc anticipat
Buna ziua. As dori sa stiu cum pot proceda pentru o garantie intre firme. Pe scurt, am cumparat pe firma (cu garantie si factura) de la alta firma o piesa second hand cu garantie de 6 luni. Ulterior piesa s-a dovedit nefinctionala iar vanzatorul nu doreste sa inlocuiasca sau sa remedieze piesa. Cum se poate rezolva legal aceasta situatie? Cui trebuie sa ma dresez? ANPC nu se ocupa decat de persoane fizice, deci firmele... cum procedeaza in acest caz?
Buna seara
Am o intrebare in privinta cumpararii uni imobil.
Vanzatorul este persoana fizica, cumparatorul (eu) tot persoana fizica. Vanzatorul a imprumutat de la o ruda suma de 3000 euro in luna mai 2015 pentru care s-a inscris ipoteca in cartea funciara, fara interdictie de instrainare. Acum acea ruda nu este de acord sa primeasca cei 3000 euro si sa radieze ipoteca. Notarul mi-a spus ca pot cumpara preluand ipoteca. Intrebarea este cum scap de ipoteca dat fiind ca acea ruda a vanzatorului nu doreste sa radieze ipoteca?, ideea este ca el spera sa poata prelua el imobilul, 3000 euro fiind o suma derizorie in comparatie cu valoarea imobilului
Va multumesc anticipat pentru ajutor
Buna ziua

Am achizitionat (ca si SRL platitor de TVA) 3.5 mc cherestea de rasinoase (fara TVA conform legislatiei - cu taxare inversa). Eu trebuie sa vand acest material unei firme care lucreaza in Romania dar firma este turceasca - are sediul in Turcia. Factura se emite in Euro si se plateste in Euro. Intrebarea este daca trebuie sa facturez cu TVA sau fara? Normal facturez cu TVA pentru ca e in afara UE firma (Turcia), dar fiind vorba de lemn se aplica TVA?. Va rog daca stie cineva sa ma lamureasca. Multumesc mult!
B are buletin la acea adresa dar am uitat sa mentionez ca el este inca casatorita cu alta persoana de care nu a divortat si asta dureaza de peste 10 ani
Care este procedura pentru a evacua din locuinta unul din partenerii de concubinaj si anume barbatul, sa-i zicem "B", in cazul in care femeia, sa-i zicem "F" nu mai doreste sa continue relatia de concubinaj cu B. O despartire amiabila nu este posibila, apartamentul este proprietatea F, cumparat de parintii ei -scrie asta specific in actul de vanzare cumparare de la notar. F doreste evacuarea lui B din locuinta, cum se procedeaza, cui se adreseaza? Multumesc
Răspuns la discuția Recuperare TVA
Multumesc pentru raspuns. problema este ca noi nu suntem in VIES si nu am depus actele deoarece am inteles ca va trebui sa trecem la plata lunara a TVA (acum suntem trimestrial), iar achizitia trebuia s-o facem de la ei pentru ca numai ei produc produsele de care aveam nevoie. Multumesc
Discuție Recuperare TVA
Problema de TVA: Am achizitionat (pe firma SRL platitor de TVA) marfa din Polonia unde am platit TVA 23%, apoi am revandut marfa in Romania. Contabila spune ca nu mi se deduce acel TVA din Polonia si trebuie sa platesc si in Romania TVA 24% integral. (deci de 2 ori TVA 23% Polonia si 24% Romania). Se poate deduce cumva? Sau se poate recupera ceva dupa ce platesc si in Romania. Mentionez ca firma nu e listata in VIES
Buna ziua, as dori sa stiu daca pentru o firma cu domeniu de activitate "consultanta pentru afaceri si management" cod CAEN 7022 exista sau nu obligativitatea platii impozitului pe venit 3% in loc de 16%. Mentionez ca avem 3 angajati iar anul trecut (2012) nu am depasit 65000 euro.
Am citit in monitorul oficial modificarea legii: ... "Nu sunt obligate să aplice acest sistem de impunere persoanele juridice române care:
- desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
- desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
- desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului."... (cu bold portiunea in cauza) ... deci pana la urma e 3% sau nu e 3%? #-o
Karapok a scris:

Ordinul este ambiguu ca toate legile si ordinele romanesti si nu explica si mai ales nu raspunde la mai multe intrebari:
1.de ce trebuie sa sprijinim noi producatorii de energie ?
2.cine ia banii si mai ales ce face cu acesti bani
3.care este suma totala recoltata de pe toate facturile
4.care este adevaratul motiv pentru introducerea acestei taxe
Pana vom primi raspuns la aceasta intrebare consider taxa abuziva si probabil ar fi bine daca am putea sa cerem in instanta recuzarea ordinului, mai ales ca pe facturile mele aceasta taxa este de 10 lei lunar


foarte bun acest punct de vedere, nu stiu de ce nu se continua subiectul. Domnilor moderatori, oferiti va rog si alte explicatii in loc de "asta-i legea", sau diverse extrase din lege ca si d-na moderator Gabriele Monique. Haideti domnilor, raspundeti la cele 4 puncte ridicate de catre colegul Karapok