avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate Melanka

Activitate Melanka

Buna ziua!

Pot sa fiu executat prin munca in folosul societatii , pentru o amenda neachitata din 2009,somata de primarie in 2009 si dat in judecata in 2013.Nu s-a prescris fapta dupa 3 ani?Suma este de 400 ron.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Contract comercial
Au fost doar semnate in magazin ,fara stampila.
As dori sa stiu daca intr-un contract comercial care cuprinde penalitate de 1%/zi si acest contract nu a fost semnat si stampilat(numai completat) ,iar in instanta firma cere daune ca urmare acestui contract ,poate avea castig de cauza sau nu?Care este cadrul legal pe baza caruia pot sa fac intampinare?
Buna ziua!!
As dori sa stiu daca banca este obligata sau nu sa reduca dobanda la credit atunci cand BNR -ul reduce dobanda de referinta la creditele in derulare.Am un credit de investitii in dolari luat in 2008 cu o dobanda de 9.75%.De 5 ani niciodata banca nu a redus dobanda,este foarte mult mai ales ca exista si o diferenta de curs destul de mare de la 2.45 in 2008 si 3.4 acum.
As multumi pentru un raspuns .
Răspuns la discuția reducere impozit
Va multumesc pentru raspuns.In cazul in care nu exista la Consiliul Local o astfel de Hotarare,pot cere ca sa fie fie dezbatut si eventual aprobat??
Buna ziua!!

Pot cere ajutor de stat pentru plata impozitului pe cladire deoarece este o investitie Sapard inregistrata la valoarea reala si conf.Cod fiscal art.286 ,primariile pot acorda scutire sau facilitati .Mentionez ca este vorba de o pensiune in zona turistica iar prin aceasta investitie am creat locuri de munca .Care este cadrul legal sau daca exista alta lege prin care as putea beneficia de reducere ,conf. Legii 153/2011 nu pot cere deoarece investitia s-a finalizat in 2009,sau da??
Va multumesc!!


Va multumesc pentru raspuns.Spuneti catre cine trebiue sa fac sesizarea (tribunal,banca sau ANPC).
Va multumesc!!
Buna ziua!!

As dori sa stiu daca in cazul unui credit incheiat in 2007 se aplica sau nu art.95 din OUG 50/2010.M-am adresat bancii si am primit raspunsul ca in cazul contractelor in curs de derulare nu se aplica Ordonanta.Ce este de facut deoarece acel contract contine o serie de comisioane abuzive.

Va multumesc!!
Discuție Ajutor stat
Buna ziua!!

Pot cere ajutor de stat pentru plata impozitului pe cladire deoarece este o investitie Sapard inregistrata la valoarea reala si conf.Cod fiscal art.286 ,primariile pot acorda scutire sau facilitati .Mentionez ca este vorba de o pensiune in zona turistica iar prin aceasta investitie am creat locuri de munca .Care este cadrul legal sau daca exista alta lege prin care as putea beneficia de reducere ,conf. Legii 153/2011 nu pot cere deoarece investitia s-a finalizat in 2009,sau da??
Va multumesc!!
Răspuns la discuția contestatie la executare
Este vorba despre o somatie al executorului judecatoresc care in baza unei sentinte procesul fiind cu o banca are o sentinta definitiva.Eu am domiciliul la adresa mentionata dar
si adresa flotant in alta localitate unde m-am aflat mai mult timp astfel nu am primit somatia decat dupa o luna adica pe 25.05.2012.Mai pot sa fac contestatie la executare sau ce este de facut.
Va multumesc