avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate l.mihaela

Activitate l.mihaela

Potrivit prevederilor art.137, alin 2 din Legea 85/2006, la data confirmarii planului de reorganizare , debitorul este descarcat de diferenta dintre valoarea obligatiilor pe care le avea inainte de confirmarea planului si cea prevazuta in planul adoptat pentru reorganizare. Deci nu mai puteti recupera diferenta.
In cadrul procedurii de faliment la vanzarea terenurilor agricole lichidatorul judiciar trebuie sa parcurga procedura prevazuta de Legea 17/2014 privind vanzarea cumpararea terenurilor agricole situate in extravilan?
Din pacate o firma aflata in insolventa nu poate participa la licitatie. OUG privind achizitiile publice prevede in mod expres acest lucru.
Nu exista o alta prevedere in acest sens din cate stiu eu.
Poate fi executat silit un PFA care este radiat?
Speta este urmatoarea: un PFA este radiat din oficiu de ONRC in anul 2008.
In anul 2009 incepe o executare silita impotriva acestuia, fiind scoase la vanzare active ale PFA-ului ce au fost incluse in patrimoniul de afectatiune. In anul 2012 are loc o vanzare cu plata in rate dar nu se achita toate ratele. Executorul continua si acum executarea si acum in sensul ca emite publicatii de vanzare.
Răspuns la discuția insolventa societate pe actiuni
Multumesc pt raspuns. Voi proceda ca atare. Firma Y are actiunile iustate la bursa. Si eu sunt practician din 2007.
Stimati colegi doresc sa supun dezbaterii o speta care mie mi --a parut interesanta. SC X SRL in faliment este actionar majoritar detinand un procent de peste 50% la o alta societate SC Y SA care la randul ei se afla in procedura de insolventa in perioada de observatie, deci nu faliment.
Intrebarea mea este lichidatorul judiciar al SC X SRL poate scoate la vanzare actiunile detinute la la SC Y SA in insolventa, avand in vedere faptul ca actiunile SC Y SA in insolventa sunt suspendate de la tranzactionare ca urmare a deschiderii procedurii de insolventa? O alta problema care se pune este ce se intampla in situatia in care SC X SRL este radiata de la ONRC ca urmare a inchiderii procedurii de faliment?
vezi ca la Tribunal trebuie sa fie o sectie de insolventa. Acolo intreaba la arhiva daca firma respectiva a intrat in insolventa precum si ce practician in insolventa a fost numit in dosar. Apoi iei legatura cu acesta.
In mod normal administratorul judiciar trebuie sa inscrie in tabelul creditorilor din oficiu drepturile salariale neachitate. Dar nu te baza pe asta. depune la dosar o declaratie de creanta si urmareste dosarul. Amanunte sunt in Legea 85/2006 modificata in 2010.
succes
am revenit cu noutati Cyrtea de Apel Sv a respins contestatia in anulare a ARR si cererea de revizuire. Prin urmare ARR a ramas obligat sa-mi inmatriculeze masina euro3. Am invins sistemul ticalosit=D>
o situatie asemnatoare am si eu cu un autoturism marca volkswagen an fabricatie 2000. Pe brif e trecut d4 la RAR l-a omologat cu euro2, desi am certificat de conformitate emis de producator ca autoturismul este euro 3. Am dat in judecata RAR-ul la tribunal in contencios administrativ. In prima instanta mi-a respins actiunea dar am castigat in recurs. Acum RAR-ul a formulat cerere de revizuire a deciziei curtii de apel si contestatie in anulare. Am termende 30 aprilie 2009
Va voi tine la curent cu solutiile
sper sa inving sistemulX-(