avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela34dav

Activitate mihaela34dav

Bună ziua,sunt pensionat anticipat si după pensionare mi sa acordat OMM pentru 15 ani de activitate dar după revizuirea pensiei nu este băgat în plată la pensie .Care ar fii procedura de a beneficia de sporul de de 10% deoarece nu am beneficiat cât am fost cadru militar activ..Multumesc.
Buna ziua,as avea o intrebare:Mi-am dat demisia de la firma la care am lucrat,ptr ca acest patron a dat ordin ca atata timp cat lucrez in aceasta firma sa mi se opreasca jumate din salariu ptr ca eu sunt vinovata de acea paguba si nu ei ,intrucat ei au legile interioare ale firmei.Cum as putea sa-mi recuperez salarile de pe luniile noembrie si decembrie ,deoarece nici salarile nu se dau la timp si nici seful de mag nu vrea sa-mi dea salarile?
Dupa plecarea mea din aceasta firma pot face sesizare la ITM ca in cele 2 luni(iulie si august) nu mi-au dat salariul si mi-au facut oprire pentru lipsa marfa din gestiune.Eu momentan fiind transferata la un alt magazin din aceasta firma dar cu o alta denumire,cum pot proceda?
Trebuie sa specific din ce cauza plec de la firma?
Ma numesc Mihaela si as dori sa stiu cum pot sa fac o cerere de demisie la zi pentru ca nu mai vreau sa lucrez la aceasta firma comerciala .Am gasit in alta parte si as vrea sa plec,cum pot proceda.
Ma numesc Mihaela si as dori sa stiu cum pot sa fac o cerere de demisie la zi pentru ca nu mai vreau sa lucrez la aceasta firma comerciala .Am gasit in alta parte si as vrea sa plec,cum pot proceda.
Răspuns la discuția drepturi salariale
Acesti patroni aduc marfa ex:(iegume si fructe,cosmetice) produse pe care nu le inregistrez in gestiune iar ei pe valoarea respectiva isi i-au marfa din gestiune inregistrata in contabilitate .Nu am stiut cum este regula de m-au dus de nas ca imi accepta ca sa fac diferente si degradari produselor.Dupa 8 luni de zile de cand am facut inventar am iesit cu o anumita suma lipsa iar din aceasta cauza nu mi-au dat salariul pe luna iulie si nici bani de concediu pe luna august.Ce as putea face pentru ca patroni vor sa-i platesc aceasta suma si mi-au oprit si acesti bani?Pot sa-mi recuperez aceste drepturi salariale pentru ca m-au obligat sa merg la alt mag al lor pentru a-mi face oprire in continuare.
Buna ziua sunt Mihaela si revin cu o intrebare....in cazul in care se va face o verificare la mag respectiv patroni pot sa rezolve problemele intre organele respective iar eu pot fi data in judecata pentru ca am luat marfa din gestiune?Care ar fi atunci rezolvarea pentru ca sunt oameni influienti in Brasov.
Buna seara ma numesc Mihaela si as dori sa stiu daca pot sa-mi recuperez bani de concediu pe luna august .In luna iulie am facut inventar ,iar dupa aceea m-au scos lipsa in gestiune.Imi aduceau marfa fara acte iar patroni isi luau marfa din mag spuneau ca este marfa contra marfa dar nu era asa,mafa mse strica iar eu in cazul acesta ieseam lipsa nu mi-au dat bani nici pe luna iulie .Cum pot proceda?
Am un certificat de actionar din anul1996 pe care il am la S C ROMAN SA si care in toti acesti ani nu am primit nimic si as dori sa stiu ce sa fac cu ele.