avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate bursul

Activitate bursul

Buna ziua
Am cumparat un teren acum 11 ani, care are pe el "doua magazii in constructie,avind acoperis provizoriu",platind impozitul la zi.
Acum vreau sa fac un acoperis serios din tabla ,si sa le transform in locuinta.
Mai trebuie sa le tencuiesc,pun geamuri si usa, ele fiind construite din caramida.
Insa se pare ca am probleme cu un vecin care afirma ca peretele din spate este la o distanta mai mica de 60 cm (mai precis intre 20 si 35 cm ) de gardul comun si nu este de acord , deoarece nu a fost de acord de la inceput acum vreo 14 ani cind fostul proprietar a inceput constructia.
Ce solutie am ??
Pot sa merg pe varianta cu "reamenajare" ca sa nu mai am nevoie de autorizatie de constructie ?
Multumesc !
Buna ziua
Pe data de 03.11 2015 am facut o comanda on-line pt un invertor de 500w pret 135 lei si o husa cu acumulator pt.iphone 4 cu capacitatea de 1900mA in valoare de 49 lei .
A doua zi dimineata am fost sunat de un domn care mi-a cerut confirmarea comenzii si m-a spus ca nu mai au huse de 49 lei la 1900mA si au doar la 79 lei la 4000mA.
Am fost de acord.
Pe data de 05.11.2015 am primit coletul .
In schimb husa pt. telefon nu avea capacitatea de 4000mA ci DOAR 2000mA !?! si ca 100mA nu justifica diferenta de 30 lei . Le-am scris despre neconcordanta si raspunsul a fost :: "Produsul oferit are ca producator Mophie, un produs mai scump.
Va multumim pt interesul acordat! " Le-am scris ca raspunsul nu rezolva problema si ca as dori returnarea produsului,considerindu-ma pacalit ,la care am primit raspunsul : "Buna ziua,
Va rugam sa verificati produsul
[ link extern ] :((

Răspuns la discuția abuz ?
In cazul 1 nu am nici apa curenta la ce sa pun apometru ?
In cazul 2 este apometru la strada in camin ce indica apa consumata ,dar ei factureaza si "canalizarea" care nu este trasa in cea curte.
Discuție abuz ?
Buna ziua,
Doua cazuri:
1. Am un suprafata de teren (130m) pe o strada care are canalizare.
La respectiva locatie nu locuieste nimeni.
.Imi vin facturi de la Regia de apa precum ca sint dator sa platesc 30 ron/luna meteo,deoarece terenul respectiv este pe o strada canalizata.
Mentionez ca nu este betonata curtea .
2.O cunostinta sta intr-un cartier in care de curind s-au montat conductele de canalizare.
Aveau apa curenta ,dar resturile se deversau ,ca si acum intr-o fosa septica.
Sint obligati sa plateasca "canalizarea",desi nu o au in curte.
Pe factura vine :15mc consum apa x pretul/mc plus 15mc canalizare x pretul/mc

Mie mi se pare un mare abuz in cele doua cazuri.
Am dreptate, sau nu ??
Ce este de facut ,pentru ca atunci cind am incercat sa le explic "doamnelor" de la facturare ,mi-au spus ca pot sa merg unde vreau ca tot asa e sistemul de plata in oras.
Multumesc !
multumesc !
Buna ziua
Socrul meu are o Dacia papuc inregistrata ca taxi ,legal (taxe,autorizari,...) si isi racola clientii din parcarea unui magazine de bricolaj ,ca sa-si completeze pensia mica.
A aparut si concurenta un tip cu o Dacie papuc ce are inscriptionat "transport marfa" ,care cica emite facturi cind face transport clientilor.(lucru indoielnic )
Bineinteles,concurenta este peste tot in economia de piata lucru perfect normal.
In schimb acel personaj a inceput cu amenintari verbale ,la stropit cu cafea pe socrul meu,intimidari ,....toate fara martori .
Cred ca datorita faptului ca celalalt nu plateste taxe lasa si pretul mai jos
Ce pot face in aceasta situatie pentru a-l ajuta pe socrul meu?
Nu vreau sa-i fac rau ,dar vreau sa fie o competitive egala .
Multumesc !




Buna ziua
Am o prietena care asteapta peste 5 luni si jumatate un copil.
Pina acum 4 luni a fost angajata ,dar fara carte de munca ,in prezent fiind angajata cu carte de munca .
In momentul nasterii copilului va avea doar vreo 9-10 luni vechime legala continua.
Exista vreo forma prin care sa beneficieze legal de indemnizatie de crestere a copilului ,sau de vreo cale de urmat pentru a lua un fel de ajutor financiar ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Probleme garaj inchiriat
Autorizatia de constructie o poti obtine pentru un spatiu inchiriat Am doua situatii in care am obtinut-o..Una este in cazul garajului dar obtinuta acum vreo 4 ani,deci nula anul trecut cind am demarat constructia.
Am investit cu stiinta proprietarului de atunci (primaria).
Problema este ce pot sa fac acum !
Or sa-mi ia garajul(in urma ( intabularii) sau ar tb sa-l demolez ca sa recuperez ceva ?
Multumesc !
Răspuns la discuția Probleme garaj inchiriat
Am avut o autorizatie mai veche care a expirat,doar o aprobare de la primarie in care i-am instiintat ca vreau sa il consolidez.
In momentul cind am construit,nu !
Buna ziua
Am avut un contract de inchiriere cu primaria pentru un loc de garaj in suprafata de 12 mp intr-o curte care a apartinut primariei.
Casa respectiva a fost in litigiu pentru a se inapoia fostilor proprietari-comunitatea bulgarilor- , proces incheiat cu restituirea anul trecut in noiembrie.
In luna decembrie m-a contactat contabila comunitatii, spunind ca sint actualii proprietari ai curtii si ca se vor schimba termenii contractului de inchiriere in sensul maririi sumei lunare.
Urmau sa faca intabularea curtii,....si ca ma vor cauta la sfirsitul lunii ianuarie.
Problema mea este ca eu anul trecut am renovat complet garajul construindu-l din caramida ,geam termopan,refacind acoperisul,...vreo 9000 lei.
Eu acum in ce stare sint ?
Acum eu nu am nici un contract.
Poate in urma intabularii sa-mi confiste constructia ?
Vehicula ceva de ordinul 200 chirie lunar,chirie care mi se pare mare pt.12 mp teren gol teoretic.
Ar trebui sa incep sa-l demolez si sa-mi recuperez o parte din material inainte de a fi intabulat ,sau ce sa fac ??

Multumesc !