avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate andacalomfir

Activitate andacalomfir

Răspuns la discuția Mostenire vs. testament
Nu intotdeaunanotarul e corect! Bunicul meu era pe moarte, nu mai vorbea, si o alta nepoata a dus un notar si i-au pus degetul in loc de semnatura, mentionand ca nu stie carte, desi bunicul fusese primar si avem multe inscrisuri de la el! A doua zi bunicul a murit,nu inaine de a arata prin semne ca a fost pacalit! S-a intors in genunchi, s-a inchinat si a suflat in palma "sa se aleaga praful!" Si a facut Dumnezeu dreptate mai tarziu!
Probabil nu a intabulat terenul, folosindu-l doar in baza titlului!
Si eu am ajuns la proces impotriva solutiei date de parchet,obtinand o solutie de respingere si n-am stiut ca termenul de recurs este doar de cinci zile de la judecarea cauzi, eu asteptand sa primesc acasa hotararea prin posta!In felul acesta n-am mai avut acces la o instanta superioara! In cazul meu a fost "pedepsita" cu amenda administrativa o batrana pentru declaratii mincinoase, fals si uz de fals, dar primarul, secretarul si functionarul de la primarie care au semnat Anexele 5 si 6 falsificate (era scoasa rubrica" participanti la identificarea imobilului" si cea in care se arata Protocolul in baza caruia se eliberau) au primit NUP, la fel si notarul! Am platit si expertiza judiciara prin care se arata ca aveam dreptate, si am ramas cu banii dati! Macar pentru neglijenta trebuia ca sa i se aplice o sanctiune cel putin salariatului! Dar nu s-a gasit niciun" acar Paun"!
Buna seara!Intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu: cand am primit titlul, nu se afla niciun canal pe el, ulterior aparand unul longitudinal, care coboara pe o latura, iar de la jumatatea terenului intra in suprafata retrocedata, si alt canal imi blocheaza iesirea la soseaua de centura, singura de altfel,mai mult, s-a" plantat "acolo si un camin de deversare! M-am adresat Primariei si , dupa insistente, mi-au raspuns ca vor pune tuburi cand se va amenaja acostamentul soselei! In ritmul in care se lucreaza, am de asteptat! Poate cineva sa imi dea un sfat in ceea ce priveste modalitatea de a-i obliga sa remedieze situatia? Mentionez ca nu mi s-a retrocedat nici macar suprafata trecuta in registrul agricol, pe motiv ca nu e teren suficient! Pe langa faptul ca mi s-a diminuat suprafata, au mai aparut acum si aceste canale care imi blocheaza intrarea la tteren!
Daca fapta s-a savarsit dupa 1 octombrie 2011, dupa noul cod civil!
Multumesc mult! Banuiam, de aceea am pus problema! Sa auzim de bine!
Aceste titluri de proprietate sunt tiparite pe o hartie care sa deterioreaza foarte usor si au dimensiuni mai mari decat un dosar obisnuit sau decat o folie protectoare. Ma intreb daca plastifiate isi pastreaza valabilitatea, fiindca asa s-ar putea pastra mai bine
Răspuns la discuția Sarcina unei eleve de liceu
Nu va fi exmatriculata si va primi indemnizatie de 600 de lei lunar timp de doi ani!Pana la sfarsitul anului merge la scoala fara probleme. E de preferat sa nu intrerupa scoala, ci sa mearga la un centru de asistenta sociala si protectia minorilor si sa solicite asistenta sociala. Acolo mai sunt si alte tinere in situatia ei si au impreuna grija de copii!Isi ia o perioada concediu maternal pentru a-si motiva absentele,apoi merge la scoala! Eventual ramane cu situatia neincheiata si sustine examenele la sfarsitul verii! E cea mai buna solutie! Alta ar fi sa se transfere la cursuri cu frecventa redusa! Cunosc un caz asemanator: am gasit o fata de 17 ani, eleva, care era pe punctul de a se spanzura si am convins-o sa renunte la gandurile sinucigase! Apoi stiti cum e: trebuie sa raspunzi pentru viata celui salvat! Nu fusese la scoala de cateva luni, si era inceputul vacantei de vara! Am dus-o la un astfel de centru, am mers apoi la liceul unde studia si am vorbit cu directorul si au declarat-o cu situatia neincheiata, am luat calendarul examenelor din august si i l-am dat si am avut grija sa-i amintesc sa se prezinte! In noiembrie 2011 a nascut un baietel si e la centru impreuna cu el! E bine sa discute cu diriginta sau cu directorul liceului!
Răspuns la discuția certificat de nastere fals
Nu cred ca autoritatile din Franta accepta sa schimbe certificatul, chiar daca mama ar fi prezenta!Poate mai simplu ar fi sa-l infieze mama de la sora!
Se merge mai intai la notar care cheama toti succesorii, iar daca nu vin sau nu se inteleg, se plateste o taxa aproximativ de 150 de lei si se primeste o incheiere in care se arata ca nu s-a facut succesiune! Aceasta in cateva zile se elibereaza, dupa ce se primeste aviz de la Camera notarilor ca nu s-a facut succesiunea! Pentru aceasta, cand mergeti la notar, trebuie sa stiti data si locul decesului persoanei in urma careia se face succesiunea! Apoi se merge la instanta. Initial dati o valoare mai mica masei succesorale, ca sa platiti o taxa mai mica, fiindca valoarea este estimativa, si daca va intelegeti faceti o tranzactie si la primul termen o semnati si problema e rezolvata! In felul acesta taxa poate fi mai mica chiar decat la mediator! Daca nu va intelegeti, nu mai are rost sa mergeti la mediator, ca nu se poate media nimic, si atunci se continua procesul in instanta si se va face expertiza pentru a se stabili valoarea exacta a masei succesorale si atunci se va completa taxa, dar cheltuielile, suportate la inceput doar de reclamant, vor fi impartite la toti succesorii! Formularul tranzactiei se poate gasi pe internet, sau vi-l poate redacta un avocat! Mai e o problema: S-au prins finantistii ca in instanta nu se plateste taxa aceea la fisc pt bunuri dobandite, si s-a dat o lege prin care se cere obligatoriu ca document la inscrierea in cartea funciara o chitanta pentru a dovedi ca s-a efectuat plata la fisc: 1 la suta din valoarea bunului dobandit! Scapa de aceasta taxa doar cei care au titlurile de proprietate pe numele lor si doar ies din indiviziune, cu conditia sa nu fie decedat vreunul din cei trecuti pe titlu si sa vina la succesiune urmasii! Asa ca, pana la urma, tot mai usor e la notar!