avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate boban81

Activitate boban81

Am fost angajat la o socitate care ma dat afara pe motiv de indisciplina.Am contestat in instanta si am castigat procesul.Firma la care am lucrat a anulat decizia de concediere dar nu ma chemat la munca.Am cerut sa mi se plateasca salariile pe 6 luni iar firma a zis ca numai pe 3 luni si a facut contestatie in instanta.A castigat pe fond dar la apel instanta m-ia dat dreptate si a precizat in hotarare ca firma nu ma reangajat inapoi niciodata desi trecusera 2 ani si ca trebuie sa-mi dea drepturile salariale pana la data reangajarii.In ziua cand sa dat hotararea firma m-ia desfacut contractul de munca. Dupa trei luni acea firma a intrat in faliment.Am depus la tabelul de creanta al firmei o cerere prin care am precizat suma pe care firma o datoreaza catre mine.Lichidatorul judiciar m-ia trimis acasa o notificare prin care i-mi spunea ca i-mi datoreaza fix suma pentru salariile pe trei luni suma care a zis firma de la bun inceput ca mi-o datoreaza.Am facut contestatie dar nu am depus in termen.Am hotarare definitiva ca acea firma i-mi datoreaza o suma mult mai mare de bani.Mai pot face ceva sa-mi recopar toata suma de bani?
Trebuie facuta o cerere catre cineva in acest sens?
Buna seara.As dori sa stiu daca fiind in concediu pentru crestera copilului si am optat deja pentru cei 2 ani,ma pot intoarce mai repede la munca si daca beneficiez de indemnizatia de insertie de 531ron.Precizez ca am 9 luni de cand sunt in concediu pentru cresterea copilului.Va multumesc
Buna seara.In luna oct.2014 am fost dat afara de la societatea unde lucram.Am facut contestatie la tribunal si am castigat reangajarea la vechiul loc de munca plus ca anjajatorul trebuie sa-mi plateasca salariile cat timp am stat acasa pana la reangajare.Pana aici suna bine spun eu ,doar ca astazi am primit de la avocata societatii o decizie de reangajare incepand cu data de 6.02.2015 asta desi astazi suntem in data de 17 .Si nici hotararea instantei nu a fost comunicata partilor si nu este nici definitiva.Maine trebuie sa ma prezint la munca dar sincer sa fiu imi este frica de ce se poate intimpla in viitor pentru ca trebuie sa iau in primire o gestiune destul de mare iar ca urmare a amenintarilor administratorului in cel mult doua saptamani ma poate scoate lipsa de sa-mi vand casa,plus ca ceilalti colegi au jurat fals impotriva mea.VA ROG SA-MI SPUNETI DACA IMI DAU DEMISIA MAINE AR PUTEA AVEA URMARI LA RECURS?IM-I MAI PRIMESC BANII DIN URMA ?
Răspuns la discuția Ingradirea dreptului la munca
Va multumesc din suflet pentru raspuns.
Răspuns la discuția Ingradirea dreptului la munca
Da fara nici un argument
Buna seara .Am si eu o rugaminte ,daca poate sa ma ajute si pe mine cineva cu un raspuns la ceea ce urmeaza sa intreb.Am lucrat la o societate ca gestionar pana in octombrie cand mi-am dat demisia.Cand am plecat patronul ma amenintat ca atata timp cat el mai traieste in acest oras pe mine nu ma va angaja nimeni si ca ma voi intoarce in genunchi la el.Bun.In noiembrie mi-am gasit de munca in alta parte.Intre timp fostul patron a aflat si il tot suna pe actualul patron sa nu ma angajeze ca sunt rau si tot asa.Pana la urma actualul patron a hotarat sa ma trimita la celalalt dupa recomandare.Binenteles recomandarea era jalnica.Ma facut hot, lenes ca raspund in fata patronului etc.Acum patronul nu mai vrea sa ma angajeze.As vrea sa stiu daca am cum sa-l dau in judecata pe fostul patron pentru ca i-mi ingradeste dreptul la munca.VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția Violenta psihica la serviciu
Asa spune legea ,dar ei nu se tem de itm deoarece spun ca au pile si acolo.decate ori au venit in control numai avertismente altceva nimic.
Răspuns la discuția Violenta psihica la serviciu
pai cererile de concediu de odihna nu trebuiau facute de mine ?sa vedem cine a facut in locul eu.Rapoartele de gestiune sunt scrise cu mana mea de la data de 02.01 pana la 31 .12 al fiecarui an din ultimii 9.
Buna ziua.Sunt angajat la un magazin de imbracaminte de 9 ani.Pana anul trecut in vara nu au fost probleme,dar criza financiara a lovit si in magazinul nostru motiv pentru care vanzarile au scazut,motiv pentru care patronii ne-au gasit pe noi angajatii vinovati.Au inceput amenintarile intai asupra sotiei mele apoi asupra mea pentru ca cei 3 angajati pe care -i are societatea sunt pensionari cu jumatate de norma dar fac norma intreaga pe cand noi 2 suntem tineri si cu norma intreaga si patronilor nu le convine sa plateasca taxe la stat pentru noi.Cand au venit amenintarile au venit si propunerile lor bizare prin care ne cereau sa mergem la notar sa le giram casa si masina ,ei sa ne dea stocul de marfa adunat in 9 ani si noi sa le dam 1 miliard de lei vechi in cateva luni.Normal am refuzat si a inceput stresul din partea lor.In noiembrie am cedat psihic si am fost transportat cu ambulanta de la servici de doua ori.Toate controalele facute pana in ianuarie 2014 au aratat acelasi diagnostic Distonie neurovegetativa din cauza stresului acumulat.Acum au inceput iar cu amenintarile si cu datul afara.Ne fac inventar inopinant cel putin odata pe luna ,vin cu tot felul de hartii sa le semnam precum ca ei sunt niste patroni corecti,iar mai nou am fost amenintat verbal dar si in scris cu desfacerea contactului pe motiv de indisciplina.Sunt chemat in fata lor pe data de 6.sept pentru indisciplina.Singurul lucru care lam reprosat a fost sa le zic ca atunci cand sunt liber nu mai vin la munca.Precizez ca de 9 ani nu am avut o zi de concediu de odihna si nici de medical iar liberele le numeri pe degete intrun an,fara a se plati o ora suplimentar.Ce pot sa fac? VA MULTUMESC .