avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate adriansimo

Activitate adriansimo

Buna ziua.
Ma pot constitui parte civila chiar in situatia in care baiatul meu vitreg a fost vinovat de accident?
Va multumesc.
Buna ziua.
Masina inregistrata pe numele meu si condusa de fiul meu vitreg.
Are loc un accident, in urma caruia conducatorul auto, fiul meu vitreg, decedeaza.
Se poate obtine despagubire pentru deces, de pe asigurarea RCA?
Va multumesc.
Conform ultimei forme a legii pot plati 5 ani din perioada 1994-1999?
Bună ziua.
Mă poate ajuta cineva să știu dacă există o bază legală pentru aplicarea unor sancțiuni pecuniare, într-o parcare de magazin cu acces public, sancțiunea fiind aplicată de o terță entitate privată, așa-zisa firmă de pază și protecție?

Vă mulțumesc.
Buna ziua,

Ce pot face daca RAR nu recunoaste dimensiunea de anvelopa prevazuta de fabricant si mentionata in clar pe eticheta lipita pe stalpul usii de la autoturism si nu vor sa o inscrie in CIV?

Va multumesc.
Bună ziua,

Am 60 de ani împliniți și 32 de ani de muncă.
Cam care ar fi pensia de boală de gradul 3.

Vă mulțumesc.
Buna ziua,

Daca BNR a hotarat, ca nu ma mi pot indatora decat cu 40%, pot interpreta ca 60% cat am acum pe creditele curente nu mai imi permit sa traiesc si sa nu mai platesc aceste credite?

Va multumesc.
Buna ziua,

Un PUZ a fost "desfacut" pe bucati de bancile la care a fost gajat.
Una dintre banci a vandut parcelele individuale la mai multi cumparatori.
A doua banca are de vanzare drumurile care nu se pot vinde decat ca o singura bucata.
Cum ne putem organiza ca sa putem cumpara drumurile?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Acord primire in spatiu
Multumesc.
Buna ziua,

In baza unei Procuri Generale de Administrare apartament am dreptul sa semnez, in locul mamei mele, acordul de primire in spatiu pentru eliberare Carte de Indentitate pentru sotia mea?

Va multumesc.