avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate eu12345

Activitate eu12345

va multumesc mult pentru sfaturile pertinente pe care mi le-ati dat.
m-am lamurit si, acum, stiu ce am de facut.

Buna ziua!
va rog frumos, ajutati-ma si pe mine cu raspunsul la intrebarea din titlu!
este vorba despre un divort in care este implicat un minor si despre partajul unor bunuri (doua apartamente si o masina) cu o valoare totala de 200.000 eur.
1.Am inteles de la un notar ca divortul amiabil costa in jur de 200 eur dar taxa pt partaj amiabil se ridica la 3% din valoarea bunurilor(adica la vreo 6000 eur).
2 Un avocat mi-a recomandat introducerea actiunii de divort si de partaj in tribunal insa si aici taxa de timbru e fff mare.
3. se poate divorta amiabil la notar si partajul sa se faca la un mediator?
Partajul la mediator mai trebuie legalizat de instanta sau de notar?
Va rooog mult: care este varianta cea mai ieftina???
Va MULTUMESC anticipat!
Va multumesc pentru raspunsul dat. Dar mai am o nelamurire: taxa notariala este procent din valoarea bunurilor care se impart sau este o taxa fixa care nu tine cont de valoarea bunurilor care fac obiectul partajului?
Va multumesc, din nou!
Buna ziua!
Va rog frumos, imi puteti spune care sunt cheltuielile:
1. divort amiabil
2. partaj amiabil (un sot cedeaza celuilat 1/2 dintr-un ap si 1/2 dintr-o casa, celalat sot cedeaza 1/2 dintr-o masina)?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
va multumesc! intrebarea mea era: se pot face toate acestea fara sa afle copilul? adica noi, cei doi soti, putem sa mergem la notar, sa impartim bunurile sa stabilim custodia comuna, etc FARA SA IMPLICAM COPILUL? trebuie ca la un moment dat sa aducem si copilul la notar?
]va multumesc, din nou!
aceasta este intrebarea si va multumesc anticipat pentru raspuns!
va multumesc! eu ma gandeam ca, la un partaj amiabil imi cedeaza jumatatea lui in fata notarului si atat . daca nu imi face nici donatie nici act de v-c, cum poate sa-mi dea legal aceasta parte/
va multumesc, din nou!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:
am hotarat sa divortam amiabil, sotul o sa-mi cedeze partea lui (adica jumatate) din bunurile obtinute in timpul casatoriei.
INTREBARE: dupa pronuntarea divortului poate sa se razgandeasca si sa vrea inapoi jumatatea lui de casa? Exista vreo portita legala ca el sa poata face acest lucru?
Acum, teoretic, nu se pune problema ca s-ar razgandi dar, in timp, poate ii vin alte idei si vreau sa ma asigur ca nu mai are nicio sansa de-a recupera ce da acum de bunavoie .
Va multumesc anticipat!
buna ziua!
va rog frumos, care este raspunsul la intrebarea din titlu?
este vorba despre un imobil proprietate 50/50 sot si sotie si de comun acord sotii vor sa faca acte de vanzare-cumparare copilului care este minor.
daca se poate vinde in aceste conditii, care sunt demersurile necesare?
va multumesc anticipat pentru raspuns!
buna ziua!
am urmatoarea problema: fiul meu a primit,prin donatie, de la tatal sau un apartament. Dupa data donatiei am divortat, sotul meu s-a recasatorit si are un al doilea copil din aceasta casatorie.
al doilea copil are vreodata vreun drept asupra apartamentului fiului meu? poate sa atace donatia? VA MULTUMESC!