avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate apascaloaie

Activitate apascaloaie

Exista posibilitatea ca procurorul sau judecatorul sa declare scoatere de sub urmarire penala sau ceva asemanator pentru o situatie de recidiva, prima fapta conducere sub influenta alcool pedepsita cu 1 an inchisoare cu suspendare si 3 ani incercare si a doua fapta conducere cu numere rosii expirate de 3 zile? Multumesc!
Caut un avocat bun specializat pe legislatie rutiera pentru a ma ajuta in urmatoarea problema: in 2013 am avut permisul anulat cu 1 an cu suspendare si 3 ani de incercare. intre timp am redobandit permisul iar ieri am fost prins cu numerele rosii expirate de trei zile fara sa stiu. Mi s-a i tocmit dosar penal si am primit dovada de circulatie 15 zile. Am sanse sa scap fara sa primesc inchisoare cu executare tinand cont ca am antecedente? Lucrez ca invatator din 2012.
Răspuns la discuția FAPTA SE PRESCRIE
deci ar fi bine sa fac in asa fel incat sa se demareze ancheta si sa nu mai trag de timp..
Am un dosar in politie de un an si trei luni, am depus o cerere de recalculare a alcoolemiei, s-a aprobat, s-a facut si recalcularea insa nu am platit taxa la medicina legala si dosarul oarecum e blocat. Cat timp mai poate sta in aceasta situatie?
Daca nu platesc aceasta taxa in cele din urma o va plati politia si dosarul va merge in tribunal? Cat timp poate dura un dosar penal, deja a trecut un an si trei luni? Aceasta fapta se poate prescrie, in cat timp? Intreb asta deoarece vreau sa plec in strainatate. Multumesc!

Am un dosar in politie de un an si doua luni, am depus o cerere de recalculare a alcoolemiei, s-a aprobat, s-a facut si recalcularea insa nu am platit taxa la medicina legala si dosarul oarecum e blocat. Cat timp mai poate sta in aceasta situatie?
Daca nu platesc aceasta taxa in cele din urma o va plati politia si dosarul va merge in tribunal? Cat timp poate dura un dosar penal, deja a trecut un an si doua luni? Intreb asta deoarece vreau sa plec in strainatate. Multumesc!
Răspuns la discuția DURATA URMARIRII PENALE
mi-ati explicat f bine, va multumesc pt aceasta !
situatia mea: dosar penal pt inselaciune, m-am inteles cu baiatul, am mers la politie si-a retras plangerea a declarat ca nu crede ca am incercat sa-l insel s.a.m.d. am depus si eu o declaratie si politistul mi-a zis ca propunerea lui va fi o amenda administrativa deoarece nu am antecedente penale. intrebarea mea este: Cat poate dura aceasta urmarire penala, si cand voi primi oare hotararea definitiva? daca mai am un alt proces penal in curs de urmarire, figurez cu cazier? poate influenta cumva decizia procurorului din acest caz de inselaciune? dosarele sunt la 700 km distanta unul de celalalt.. multumesc!
Răspuns la discuția TRIMITERE IN JUDECATA
si in cazul in care nu ia aceasta hotarare si doar vrea sa aplice o amenda cu caracter administrativ, mai este nevoie da prezenta mea in fata procurorului sau doar primesc acasa hotararea?
Răspuns la discuția DECLARATIE LA PROCUROR !!!
Am si vbit cu un avocat si mi-a zis si m-a convins ca totul se va incheia cand va ajunge la procuror tinand cont de imprejurarile situatiei. Pe mine insa ma chinuie intrebarea: cate drumuri voi fi nevoit sa fac pana la Petrila deoarece e f departe?.. oare se va termina totul cu o singura declaratie si prezentare din partea mea?
Răspuns la discuția DECLARATIE LA PROCUROR !!!
o ultima intrebare: deci eu trebuie sa merg sa dau prima declaratie la politie ( tocami la Petrila si eu sunt din Iasi).. in functie de declaratia mea sa presupunem ca domnul procuror hotaraste sa-mi aplice amenda administrativa, ma intereseaza: va trebui iarasi sa merg tocmai la Petrila pt asta? :(( multumesc de lamuriri