avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate irina09

Activitate irina09

Buna ziua! Sunt PFA din anul 2010 si in fiecare an am depus la ANAF declariile 200 si 220. Am primit un plic precum ca pentru anul 2014 nu am completat formularul 600, m-am prezentat la persoana indicata in adresa ,iar acolo mi s-a spus ca pentru anul 2014 nu am depus declaratia 200 si 220 in rest sunt in regula . Cum pot demonstra ca si in acel an declaratiile au fost depuse. Mi s-a mai comunicat ca mi se va emite o decizie de impunere din oficiu pentru anul 2014 in jur de vreo 3000 lei, ce pot face in acest sens. Toate declaratiile au fost cu venit zero. Multumesc
Buna ziua! As dori o lamurire cu privire la salariul meu: sunt referent superior treapta 1 si in urma cu 3 luni mi s-a acordat gradatia 5 coresp vechimii in munca , peste 20 de ani, rezultand 30 clase salarizare( 21 functie si 9 gradatie vechime) , coef ierarhizare 2,05 rezultand un salariu brut de 1667 lei baza 1083 lei , 333 lei spor vehime si 251 lei conditii munca.Vreau sa stiu daca este calculat corect( din punct de vedere legal).Mentionez faptul ca in anul 2010 cand am fost numita in functia publica de executie aveam un salariu de baza de 1198 lei diminuat la 898 lei, conform dispozitiilor primarilor in functie.
Buna ziua! Am achizitionat niste cherestea de la o societate. La final am solicitat factura fiscala pentru PFA. Raspunsul prompt venit din partea administratorului a fost: imi platesti TVA-ul si primesti factura. Intrebarea mea: acel TVA nu se regaseste in pretul final al cherestelei si daca da ce ma sfatuiti sa fac pentru a primi totusi acea factura.
va rog sa-mi spuneti daca un certificat de producator eliberat in data de 28.06.2012 dar cu prima viza in data de 01.07.2012 este valabil tinand cont ca anul agricol incepe la data de 01 iulie si se incheie la data de 30 iunie
Răspuns la discuția pfa
multumesc
Răspuns la discuția pfa
muncitor pe perioada determinata la primarie
Discuție pfa
buna ziua sunt pfa cu cod caen 0149 cresterea albinelor. Pe data de 15.11.2012 imi expira contractul de munca. Pot sa intru in somaj cu acest cod caen?
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cand se poate rezilia un contract de arenda? Doresc sa reziliez contractul de arenda, dar tinand cont de faptul ca inca anul agricol abia incepe si terenul nu este inca lucrat si insamantat cu culturi de toamna, iar administratorul societatii mia raspuns ca de la anul. Multumesc
sunt salariat in administratie publica. inafara de salariu, salariatii pot primi premii? daca da care este baza legala?
tichetele cadou primite pana in ianuarie 2010 trebuiesc impozitate retroactiv/ daca da care este baza legala?
Buna ziua. Proprietarul terenului este decedat. Succesiunea nu este dezbatuta.Sotia supravetuitoare poate beneficia de ajutor de incalzire, tinand cont de faptul ca sotul decedat avea o suprafata de peste 2 ha.