avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate claniros7

Activitate claniros7

pai..componente compatibile nu dorim a achizitiona, tastatura ex. tastatura hp si placa de baza IBM..ele sunt compatibile intradevar dar am inteles ca in timp iti creaza probleme..de aceea vrem totul sub o sg marca
iar in privinta softului la fel...cunoastem cu totii un soft care nu permite actualizarea continuu...nu am mentionat nici aici nimic particular ...dar..
Am cerut prin caietul de sarcini intocmit pentru achizitia unor calculatoare ca componentelele lor sa aiba marcaj industrial, adica sa aiba acelasi producator si softul sa fie creat astfel incat sa permita up-grade continuu.
Unul din ofertanti, ne solocita ca prima cerinta sa o modificam in sensul de a scrieȘ componentele sa fie compatibile iar in ce priveste a doua cerinta sa o eliminam deoarece este restrictiva.
Ce parere aveti?
Documentatia a treut de ANRMAP este pe SEAP....Nu s-a sesizat ANRMAP ca nu ar fii in regula cerintele noastre ...Au dreptate sau nu ofertantii??
Multumesc pentru raspuns....ma intreb insa mostrele intra in numarul de produse din contract ....sunt valori destul de...in jur la 500 ron ...
Mentionez ca in documentatia de atribuie nu am specificat ca returnez mostrele ...nimic...
Va rog sa imi spuneti ce fac cu mostrele ramase dupa licitatie? le inapoez ofertantilor sau le pastrez? Mentionez ceva despre ele in contract?
Discuție TELEFONIE FIXA
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Lucrez intr-o institutie publica care are un contract cu Romtelecom pe 2 ani (atribuit direct), valoarea acestuia acum la finalul celor 2 ani este de 14 500 Euro.
Cum sa procedez in continuare...sa merg cu el mai departe sau sa organizez o procedura de achizitie ??? Care e durata maxima pe care pot incheia contractul?? pot pe 5 ani?
Buna ziua,


Va rog sa imi spuneti daca se poate sista pensia de intretinere pentru copil daca acesta urmeaza un master, are sub 26 ani dar are un loc de munca (predare in invatamant 6 ore) de unde obtine un venit de 265 lei net (un brut de vreo 350) iar pensia pe care o primeste este de 142 lei.
Răspuns la discuția Contestatie achizitie directa
Da, s-a primit o contestatie la noi (institutie publica) in care se mentioneaza ca nu i-au fost cerute toate informatiile necesare pentru oferta si de aici provine diferenta de pret ffff mica dintre ei si primul clasat.
In completare va pot preciza ca acel cuantum mentionat de executor e gresit cu vreo 100 de lei ...ce fac??Pot sa-i raspund in acest sens? sau trebuie sa ma supun popririi asa cum e formulata??
Buna ziua,


Imi raspundeti va rog la urmatoarea intrebare
De la data la care executorul judecatoresc a intocmit adresa de poprire cu un cuantum pentru o pensie de intretinere si pana am primit eu adresa a trecut data platii salariului ...vine al doilea chiar de plata ...iau in considerare si ultima luna nementionata ca si cuantum in adresa??? deci la debit ii adaug si ultima luna sau nu tin cont de acesta si retin numai cuantumul mentionat acolo + lunar (incepand cu aceasta luna cuantumul de 500 stabilit lunar ca pensie)????
Răspuns la discuția Contestatie achizitie directa
Sunt perfect de acord cu dvs....ce fac acum ????