avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate biloida

Activitate biloida

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: strada pe care stau apartine de un municipiu resedinta de judet intr-o zona cu case de vacante in care nu este apa curenta, gaz metan, canalizare. Prin efort financiar al comunitatii - cca 45 case - am construit un bazin de apa si am instalat apa curenta in fiecare casa. Acum in discutie este un drum. Drumul care face legatura intre case exista din 1965 si este un fost drum forestier pe care noi l-am intretinut cum am putut. Am cerut primariei locale sa ne asfalteze drumul dar raspunsul lor a fost ca avind in vedere ca primaria nu are extras CF pe tot drumul nu poate sa faca aceasta investitie. Unii dintre noi sintem proprietari pe drum dar nu pe toata lungimea lui de cca 3 km. Anul trecut in octombrie primaria ne-a informat ca va asfalta cca 300 m dar numai zonele in panta. Ca sa nu raminem doar cu 300 m de asfalt toata comunitatea am dat bani si am astfaltat si restul de drum de cca 2700 m, adica primaria a asfaltat 10 % si noi 90 %. Acum dupa astfaltare avem foarte multi "vizitatori" inclusiv masini de mare tonaj care transporta lemne. Iata si intrebarea: avind in vedre ca drumul se va deterioara in timp si in scopul de a ne proteja investitia si de a-l intretine in timp putem sa restrictionam accesul pe acest drum altor persoane decit celor care au contribuit la asfaltare? Daca DA in ce temei - lege, HGL, etc. Daca NU ce putem face ca sa ne protejam investitia? Putem cere o taxa de acces a drumului?
Va multumesc anticipat pentru un raspuns.
P.S. Multumesc si pentru rabdarea de a citi un text asa de lung.
Răspuns la discuția impozit la reevaluare
buna ziua,
revin cu o noua rugaminte: daca activul reevaluat in descrestere a fost deja valorificat ce se intimpla?
multumesc anticipat si pentru raspunsul de la intrebarea anterioara.
Răspuns la discuția impozit la reevaluare
Mai pe intelesul meu: daca in trimestrul in care am efectuat reevaluarea am avut un profit de 1.000 lei si in urma reevaluarii valoarea contabila a imobilului a scazut cu 1.000 lei totusi trebuie sa platesc 16 % impozit pe profitul obtinut(pe 1.000 lei)?
Buna seara,
am un imobil detinut de firma. Anul acesta am facut reevaluarea contabila a imobilului si valoarea lui a scazut considerabil ( cca 35 %). Va rog sa-mi spuneti daca pe aceasta diferenta negativa trebuie sa platesc impozit de 16 %?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cine trebuie sa plateasca ajutorul pentru nastere cf. CONTRACT COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL
PE ANII 2011-2014
, art 51, lit C?
Buna ziua,
va cer ajutor in rezolvarea unei probleme. Sint o persoana fizica care am inchiriat unei firme apartamentul pentru sediu social. Contractul l-am inregistrat la finante si am platit impozit pe venit. Acum m-am intors in apartament, sint de acord ca firma sa aiba mai departe sediul social la mine dar as dori sa intrerupt contractul cu firma in legatura cu plata unei sume ca si chirie in schimb doresc ca firma sa plateasca cheltuielile legate cu consumul de curent electric si gaz.
Ce am de facut?
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
am ajuns in situatia ingrata de a-mi blocate conturile la cele 2 banci cu care lucrez din cauza datoriilor mai mari de 50.000 lei catre stat - doar TVA. Problema este ca am 3 colaboratori pe care nu pot sa-i platesc decit prin instrumente bancare. Ce pot sa fac ca sa pot continua colaborarea cu cele 3 firme? Adica pot sa deschid un cont la o banca noua de unde sa fac platile catre aceste firme sau imi vor fi blocate si aceste conturi? In ce conditii pot sa cer deblocarea conturilor avin in vedere faptul ca lunar platesc toate datoriile catre stat plus datorii dar nu voi putea achita integral datoriile decit in cca 30 luni.
Multumesc anticipat pentru un raspuns.
Răspuns la discuția Incepere activitate de asigurari
Am crezut ca pot sa angajez pe cineva, sa zicem cu o jumate de norma, ca sa pot sa-mi incep activitatea urmind ca in viitorul apropiat sa ma inscriu eu la un curs si sa obtin acel cod de asigurator. Exista vre-o solutie de a incepe activitatea ca persoana juridica fara ca eu sa am cod de asigurator?
Multumesc.
Răspuns la discuția Incepere activitate de asigurari
Buna ziua,
dar in cazul in care "angajez" pe cineva care are deja codul de asigurator? Ma ajuta cu ceva?
Multumesc.
Doresc sa incep o activitate de colaborare cu o firma de brokeraj in scopul de a incheia asiguri de viata si non-viata. Mentionez ca nu am curs de asigurator (nu am acel cod). Mi s-a propus sa fac un contract ca persoana fizica cu firma de brokeraj urmind sa mi se retina si impozitul pe activitate. Dar eu doresc sa lucrez ca persoana juridica. Ce imi recomandati sa infiintez: PFA, II, SRL? Fara curs de asigurator pot sa-mi desfasor activitatea? Codul CAEN trebuie sa fie unic 6622? Va rog sa luati in calcul ca si partea contabila sa fie mai simpla.
Va multumesc anticipat.