avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate NNIM

Activitate NNIM

Duceti-va la IML si platiti taxa pentru aflarea rezultatelor, aceasta e in valoare de 160 lei. Dupa ce o platiti, IML-ul va trimite politiei rezultate de la probele de sange si de abia atunci vi se va intocmi dosarul penal (cu siguranta va fi dosar penal la o asemenea alcoolemie).
Din ziua in care veti plati si pana ajung rezultatele la politie oricum dureaza ceva timp, cam 2 saptamani.
Am platit taxa de poluare in august 2008 in valoare de 2689 lei si m-ar fi interesat un avocat din Constanta ce se ocupa cu recuperarea taxei respective, mentionez ca nu dispun de bani in momentul de fata si as dori ca plata onorariului sa o fac la data incasarii baniilor de la finante.
@alex_onu
Sunt sigur ca este un timp limitat in care probele de sange trebuie sa ajunga la IML, parca citisem pe forum despre asta (undeva parca maxim 8 zile, dar nu stiu sigur)... cauta pe forum la subiectele cu alcool la volan.

L.E : uite ca am gasit eu, citeste aici : www.avocatnet.ro/content/for...
Pentru a afla rezultatele de la sange trebuie sa te duci la politia rutiera si sa afli asta de la politistul care se ocupa de dosarul tau, cei de la IML nu-ti vor spune rezultatele, la IML trebuie sa platesti rezultatele de sange ca altfel nu ti le vor trimite catre politie.
@vezecs
am fost si eu in situatia ta, in iulie am fost oprit de politie cu 0,5 in fiola, 0,85 prima proba sange, 1,00 a doua proba sange, probele luate dupa aproximativ 45 minute de la testul cu fiola. L-am intrebat pe politist daca trebuie sa cer recalcularea alcoolemiei, el mi-a spus ca nu, eu stiam ca aveam acloolemia in crestere deci la momentul opririi cred ca era sub 0,8. Am asteptat vreo 4 luni de atunci si mi-a venit recent un plic de la Parchet cu SUP(scoatere de sub urmarire penala) + amenda administrativa 1000 lei si cheltuieli judiciare 900 lei.
Asta e pretul prostiei ce am facut-o. #-o
In luna iulie mi-a fost retinut permisul pentru alcool + dosar penal. Recent procurorul mi-a spus ca imi va da NUP. Ce acte imi trebuiesc sa-mi iau permisul inapoi de la politie??
Salut, vreau sa stiu si eu daca primesc de la procuror NUP , pentru conducere sub influenta bauturilor, mai ramane ceva la cazier??