avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate ChirculescuIon-Mugurel

Activitate ChirculescuIon-Mugurel

Răspuns la discuția Solutie Instanta
am inteles,multumesc!alta intrebare....cum platesc?nu am bani.suma este mare,as vrea sa-i dau cumva in rate.ce urmeaza si cum sa mai procedez?
Buna seara!Ce sa inteleg?Doar atat trebuie sa platesc?Am fost chemat in judecata pentr-u o dauna provocata de cainele meu masinii reclamantului de circa 3000 ron.Sau dupa solutie in hotarare o sa spuna mai multe?

02.02.2017
Ora estimata: 09:00
Complet: CIV A 03
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Decizia nr. 199 din 2.02.2017. Respinge apelul ca nefondat. Obligă apelantul să achite intimatului reclamant suma de 500 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată.Definitivă.Pronunţată în şedinţă publică, azi, 2.02.2017.
Document: Hotarâre 199/2017 02.02.2017
Cat inseamna sau mai bine zis ce inseamna aceasta cota de 6/12 dintr-un teren format din doua bucati(parcele) care se invecineaza in totalitate si au 2674,respectiv 2790 mp?Multumesc.
Cererea de apel se timbreaza la depunere?Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Proces verbal de contraventie!
Multumesc!Cam tineti cu politistul;)Nu voi prezenta proba video,voi merge in continuare cu plansele foto si am sa ma prezint la proces.Pe fond nu am fost prezent si de asta am pierdut.Cum am mai spus politia nu a depus nici-o proba!Se poate sa mi se respiga cererea de apel?O seara frumoasa!
Răspuns la discuția Proces verbal de contraventie!
Ma gandesc sa invoc nulitatea absoluta a pv.!In filmarea mea cei doi pietoni la care face referire politistul sunt la circa 10m de trecere.Din pacate,exista totusi un pieton care intradevar calca marcajul.Politia se afla la 150 de metri de trecerea de pietoni,iar pe fond nu au depus nici-o proba la dosar.Eu am trimis doar poze fara sa se vada pietonul cu pricina,dar aratau ca cei doi erau departe.Am pierdut asadar,vreau sa fac apel,macar mai castig ceva timp.Am nevoie de permisul de conducere.Nu prea stiu cum sa procedez!!!Multumesc frumos!
Buna ziua!Vreau sa stiu daca pot si sub ce ce pretext,pot ataca un P.V.în instanta.În procesul verbal de contraventie politistul care l-a intocmit a scris ca''nu am dat prioritate celor doi pietoni aflati pe trecere''.Detin filmarea de pe camera mea auto,in care se observa clar doar un pieton nu doi,care calca putin zebra.Eu fiind pe banda a II-a de mers.Pot cere nulitatea absoluta sau....Multumesc anticipat!
Buna ziua!Am pierdut un proces pe fond si intentionez sa fac apel.Va rog sa-mi spuneti care este termenul limita,avand la dispozitie 30 de ''zile de la comunicare''.
Nu am primit nici-o hotarare sau instiintare acasa.Procesul a fost acum 25 de zile.Sa astept hotararea sau?Multumesc anticipat!
Discuție Taxa timbru
Buna seara!Spuneti-mi va rog cum sa timbrez o cerere de apel(pretentii)in care sunt parat.Mai este vorba tot in acel dosar si de o cerere reconventionala formulata de catre mine in care sunt reclamant.Am pierdut si vreau sa depun apel.N-am sa merg la avocat,insa nu stiu cum sa timbrez.Multumesc anticipat!
P.S.Sa formulez doua cereri si sa le timbrez separat?
Buna ziua!Doresc sa stiu daca pot trimite prin posta drept probe, un set de fotografii ce imi demonstreaza nevinovatia intr-un proces civil.Detaliez facand mentiunea ca sunt nevoit sa fac asta deoarece nu pot ajunge in fata Instantei pe data de 22 iunie,primul termen de judecata.Este vorba de un proces cu politia rutiera Prahova,eu sunt din Gorj,care mi-a retinut permisul pe trecerea de pietoni.Fotografiile sunt scoase de pe camera auto care a surprins evenimentul.Am aratat Instantei in intampinare ca detin astfel de probe dar nu le-am depus la dosar in speranta ca le voi arata Judecatorului la primul termen.Ce sa fac?Ma gandesc sa trimit prin posta aceste fotografii si o motivare scrisa ca nu ma pot prezenta!Mai am putin si nu stiu efectiv cum sa procedez.Nu am avocat si nici nu intentionez sa mai pun acum.Multumesc,va rog ajutati-ma!