avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate gangan

Activitate gangan

Răspuns la discuția coasigurat
Multumesc mult,
Discuție coasigurat
Buna seara. Cum as putea procedea daca vreau sa o iau pe mama pe cas-ul meu tinand seama ca nu are niciun venit? Multumesc,
Buna sera. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: la moartea bunicului, in 1993, au venit la succesiunea acestuia sotia supravietuitoare, si trei copii ai defunctului dintr-o casatorie anterioara. Fiecaruia dintre cei implicati le-a fost atribuita, prin hot. judecatoreasca, 1/4 din masa succesorala reprezentand: pt. sotia defunctului casa de locuit cu terenul aferent constructiei, la doi din cei trei copii cate un lot de teren (1051 mp) in curtea aferenta locuintei + o suma de bani pt. fiecare dintre cei doi, in timp ce mamei mele, al treilea copil dintre succesori, i-a revenit o suma de bani cu titlu de sulta reprezentand contravaloarea in bani a unui lot de tren + suma de bani echivalenta sumei ce le-a revenit celorlalti doi copii, deoarece la impartire au fost doar doua loturi de teren. Pana in prezent copii nu au revendicat nici terenurile si nici nu au intrat in posesia banilor care li se atribuiau de catre sotia defunctului care a ramas la domiciliul in cauza, acestia locuind fiecare la alte domicilii decat cel din partaj, nefiind inca interesati de insusirea bunurilor ce le revin. In prezent se pune in discutie, datorita necesitatii de intretinere a sotiei defunctului, de catre unul din cei doi copii din casatorie ai acesteia, ca acestia sa vanda toate bunurile si sa isi insuseasca in totalitate aceste foloase. Ce vreau sa va intreb este ca daca pana la momentul actual, copii defunctului, nu au facut demersuri ca sa-si obtina foloasele ce le reveneau prin hot. judecatoreasca de partaj, si ma refer aici la acele sume de bani in echivalent, pot pierde in vreun fel acest drept. Exista vreun termen de decadere in care acestia sa-si fi exercitat dreptul de a cere aceste sume sotiei supravietuitoare, sau se poate cere executarea hot. judecatoresti in momentul de fata?
Răspuns la discuția Legalizare hot. de divort
Am aflat, taxa se plateste, pana la urma, la ,,Taxe si impozite locale'':) . Mai am o rugaminte, am hot. judecatoreasca cu mentiunea ,,definitiva si irevocabila'', pt. legalizarea ei care ar fi pasii, mai merg la arhiva sau direct la registratura cu o copie dupa ea si cerere de legalizare? :(
Răspuns la discuția Legalizare hot. de divort
Multumesc foarte mult pt. raspunsuri.
Rugaminte, doresc sa legalizez hotararea de divort, pronuntata de judecatoria sect. 3 si nu stiu unde sa platesc taxa de timbru judiciar, la trezoreria sect.3, administratia financiara a sect.3 sau la cec? Deasemeni, va rog, sa-mi spuneti care sunt costurile acestei legalizari. Multumesc,
Răspuns la discuția taxa timbru / timbru judiciar
Rugaminte, doresc sa legalizez hotararea de divort, pronuntata de judecatoria sect. 3 si nu stiu unde sa platesc taxa de timbru judiciar, la trezoreria sect.3, administratia financiara a sect.3 sau la cec? Deasemeni, va rog, sa-mi spuneti care sunt costurile acestei legalizari. Multumesc,
Buna ziua,
Cum si cand pot depune, la dosar, cererea pt. programul de vizita al copilului? A doua infatisare este pe 23 mart.. Se poate depune la inceputul sedintei de judecata sau e obligatoriu la registratuura inainte de termen?

Multumesc,
Multumesc de raspuns. Lucrurile sunt complicate, instanta va stabili incredintarea copilului, stabilirea pensiei de intretinere, dreptul de vizita, etc. , lucruri care ,,vor trebui indreptate'' la un moment dat. M-am gandit ca demersul contestarii recunoasterii paternitatii ar fi fost oportun anterior actiunii de divort dintre cei doi soti, asta ca sa nu se mai complice lucrurile; insa mai cred ca ar afecta si reputatia mamei in fata instantei, tinand seama ca aceasta a ascuns o buna perioada de timp faptul ca tatal natural al copilului este un altul decat cel care l-a recunoscut.
Va aduc la cunostinta o problema complicata, pt. mine, si anume: Sunt tatal unei fetite de 2,5 ani, din afara casatoriei, nerecunoscuta de mine deoarece mama ei, dorind ,,sa ma protejeze'', nu mi-a spus pana acum o luna de zile ca sunt tatal ei natural. Fetita a fost recunoscuta la nastere de un alt barbat care, la randul sau, nu era casatorit cu mama respectiva ci avuse-se o legatura anterior conceperii copilului cu mine, insa la momentul respectiv era plecat in strainatate. Actualii parinti ai fetitei sunt casatoriti, casatorie ce a avut loc imediat dupa nasterea fetitei, insa in momentul de fata sunt despartiti in fapt de mai multa vreme, ,,tatal recunoscator'' convietuind cu alta femeie. Acum mama vrea sa divorteze, ,,tatal recunoscator'' fiind de acord cu acest demers al ei. Dealtfel ,,tatal recunoscator' este si suspicios in privinta copilului, trasaturile acestuia fiindu-i mai apropiate mie decat ,,tatalui recunoscator'', acesta punandu-si, la un moment dat, intrebarea daca copilul ii apartine. Acesta nu stie, inca, despre faptul ca fetita are un alt tata natural, neavand ocazia sa ma cunoasca, si continua sa o vada, destul de rar, si sa o intretina din pct. de vedere material (nu cu sume mari).
Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cand sa fac demersul contestarii recunoasterii paternitatii, dupa divortul celor doi sau anterior acestuia? Atat mama copilului cat si eu, dorim sa intregim familia acum, adica sa fim impreuna atat noi cat si fetita. Nu stiu insa cum va reactiona ,,tatal recunoscator'', insa la un moment dat trebuie sa fac acest demers, insa cand ar fi momentul oportun? Multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri.