avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Activitate bengeaandreea

Activitate bengeaandreea

m am mutat la bunica unde nu este apa decat la program dar si acesta nu este respectat ce pot face in care bunica mea este la pat si este dependenta de apa tot timpul ,in cazul meu mai sunt cca.500 persoane autoritatiile vin cu tot felul de scuze si timpul trece si nu se face nimic ,iarna trecuta a fost inghetata toata iarna pana in primavara si s a carat de la o pompa care se afla la 300 m de mine si asta cand curgea.nu inteleg cum este posibil asa ceva in 2012 comuna se cheama MISLEA com. SCORTENI ce se poate face pt. un rezultat pozitiv in aceasta privinta ,eu una nu mai pot trai un felul acesta
cu art.55,lit.b,din Codul Muncii
daca am lucrat intr-o firma 4 ani si am plecat am dreptul la somaj,daca acesta in urma cu 5luniinainte de a pleca, mi-a schimbat functia din ospatar in ajutor de ospatar?
daca am lucrat 3 ani cosecutiv si acum sunt casnica , mai beneficiez de bani pentru copil in ideea de a face un copil?
am o bunica care acum 6 ani a avut o comotie cerebrala,in urma careia i s-a descoperit un hematom la creier si a fost operata.Dupa operatie,aceasta a ramas fara posibilitatea de a merge,de a vorbi corect sa se faca inteleasa.Pe parcurs a facut si coma diabetica,care i-a afectat vederea si are si faze in care este afazica ,are vedeni sau ne confunda membri familiei.Intrebarea mea este poate beneficia de pensie de handicap,in conditiile in care noi am fost cu ea si nea spus ca nu se incadreaza ,dandu-i un carucior?
Care sunt pasi pt. a infiinta o firma ?De ce pot profita dupa infiintarea ei?
Sa presupunem ca rezolv cu contractul de producator prin arendarea pamantului de catre propietar si infiintarea PFA,cu ce garantez catre stat?Este posibil sa primesc vreun fond din partea statului?
Pot obtine un contract de porducator daca pamantul nu este al meu?Daca ''nu ''cum pot obtine?