avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate Eugenia04

Activitate Eugenia04

Am ajuns la a 2-a etapa in care trebuie sa depun din nou hotarare AGA (societatea neavand active si pasive si nimic de impartit intre asociati).
Ma mai puteti ajuta va rog cu un model de AGA pt aceasta etapa?
Multumesc mult! am depus actele pentru prima etapa si totul a fost perfect!
Buna seara

Detin un SRL in care suntem 2 asociati si am decis sa inchidem firma, fara lichidator, neavand nici un fel de active si pasive (am discutat cu contabilul aspectele fiscale).
Care este formularea exacta si corecta (din care sa rezulte ca este vorba despre o radiere si lichidare voluntara) pe care trebuie sa o folosesc in Hotararea AGA pe care trebuie sa o depun in prima etapa la ONRC? Trebuie sa precizez si ca nu am datorii la stat si ca nu exista active si pasive?
Buna seara,

Doresc sa infiintez un SRL pe care urmeaza sa desfasor activitatate de intermediere comert cu electrice si electronice, mai exact: in baza unor cereri ferme, iau marfa de la furnizorul meu si o livrez beneficiarului in aceeasi zi. Marfa este reprezentata de: cabluri, prize, UPS-uri, PC-uri, etc.. Asta inseamna ca nu voi tine marfa pe stoc.

Care este cel mai potrivit cod CAEN pentru aceasta activitate?

Va multumesc.

Buna seara,

Doresc sa depun pentru un SRL un dosar pentru autorizarea unor obiecte secundare de activitate (coduri CAEN) existente deja in actul constitutiv, la terti si/sau la sediul social al firmei (un apartament de bloc):

4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse;
7022 Activitati de consultanta pentru afaceri si management;

In prezent nicio activitate (CAEN) nu este autorizata la sediul firmei (nici macar activiatea principala - 4643 Comert cu ridicata al aparatelor de uz gospodaresc, al aparatelor de radio si televizoare, intrucat am nevoie de inchiriere depozit.

Am 2 intrebari:
1. Ce declaratie depun: Model 2 sau Model 3?
2. Am nevoie de avize SSM, etc pentru a desfasura activitatile la sediul social?
3. Cu codul 4619 pot desfasura intermedieri produse electrice si electronice?
3. Continutul dosarului va fi: Cerere de inregistrare, Declaratie model2/3, certificat constatator initial (original), C.I. Administrator si atat?

Multumesc anticipat pentru ajutor,
Răspuns la discuția Avizare coduri CAEN ONRC
ati vazut codurile CAEN pe care le am in actul constitutiv? Citatul este din certif constatator.
Ce conditii trebuie sa indeplinesc pt a aviza codurile CAEN pe care le am, asta era intrebarea. Si cum pot face asta. Si daca codurile pe care eu le-am ales sunt potrivite pentru tipul de activitate pe care il desfasor.
Răspuns la discuția Avizare coduri CAEN ONRC
Citez:
"prezentul certificat constatator atesta ca s-a inregistrat declaratia pe propria raspundere conform careia firma indeplineste conditiile de functionare, specifice pentru fiecare autoritate publica, activitate declarata, incadrata in clasa CAEN: Activitati proprii de birou pentru societate la sediul....."

Dupa cum spuneam de fapt nu mi-a avizat nici un cod CAEN. Cum pot remedia situatia?
Eu in calitate de societate comerciala doresc sa inchiriez masina de la persoana fizica pentru a-mi desfasura activitatea. Cheltuielile cu masina (RCA, CASCO, benzina, cheltuieli reparatii, etc) sunt deductibile? Daca da as dori sa stiu si legea, articolul in baza carora se poate.
O avocata mi-a infiintat o firma noua pe care i-am spus ca doresc sa desfasor activitate de comert (de fapt intermediere) de produse electrice. In baza unor comenzi ferme iau marfa de la furnizor si o livrez. Mi-a pus codurile CAEN: 4643, 4619, 4652, 4676. Problema este ca in certificatul constatator apare ca pot desfasura doar activitate de birou. Ce pot face acum pentru a-mi aviza activitatile de baza astfel incat sa pot desfasura activitate pe firma?
Codurile CAEN sunt bune sau trebuie sa le modific si pe ele? Eu cumpar si vand cabluri, becuri, UPS-uri, conductori, tablouri electrice, etc.
Răspuns la discuția Protectia muncii pentru voluntari
Multumesc. Foarte documentat link-ul catre care m-ati orientat.