avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate gabistefancu

Activitate gabistefancu

Bună ziua,în urma unui proces de muncă ,a fost o hotărîre judecătorească în care am cîstigat o sumă de bani.Nu am reusit să intru în posesia ei,deoarece a băgat firma în faliment iar conturile erau blocate deja.Ulterior a deschis altă firma cu care lucrează în continuare, procesul sa încheiat în octombrie 2014,mai pot face ceva?Si pe ce căi,?Vă multumesc anticipat.
Bună ziua,am avut un proces civil cu un fost angajator,am cîstigat o suma de bani,dar nu se putut finaliza punerea în executare,deoarece a băgat firma în faliment,în momentul de față a facut altă firma care functionează în acelasi domeniu.Executorii judecătoresc a spus că nu a gasit nimic pe care să-i punem sechestru.Ce trebuie făcut?
Răspuns la discuția Ma obliga sa lucrez si sambata
Din pacate asta se intimpla la toate societatile comerciale si-ti spun din proprie experienta ca nu ai absolut nici o sansa sa-ti demonstrezi nemultumirile,nici la ITM,nici in justitie,atita timp cit vor exista lingai si pupincuristi care vor veni ca martori din partea societatii,si vor declara ca totul se face de buna voie si de comun acord.
hotarirea sa pronuntat pe 30 octombrie 2014 iar el a suspendat activitatea pe 30 ianuarie 2014 ,iar procesul dureaza din ianuarie 2011
Buna ziua am avut un proces cu societatea unde lucram si instanta ia obligat la plata unei sume de bani ,dar am aflat ulterior ca administratorul firmei a suspendat activitatea acesteia,mai pot recupera banii,si pe ce cai ?VA MULTUMESC ANTICIPAT
buna seara,am si eu o intrebare daca se poate am avut un proces,litigiu de munca,am cerut o expertiza contabila judecatoarea a ales un expert ,a ,spus ca trebuie sa platesc 800 de lei expertiza ,am platit acea expertiza expertul la primul termen a cerut 1600 de lei suma cu care eu nu am fost de acord,si a ramas la aprecierea judecatoarei,acum cind sa terminat procesul si am cistigat o suma mica de bani dar mi-am recuperat cheltuielile de judecata,m-a sunat expertul si mi-a ceru banii spunind ca m-ai am sai dau,este normal sa ceara acum de la mine atita timp cit instanta nu ia acordat acea majorare?Mentionez ca el ma amenintat ca daca nu ai dau bani ma va chema in judecata si va lua de 10 ori mai mult.Poate sa faca asta?
am avut un proces cu fostul angajator si de aproape 2 luni astept sa se redacteze decizia luata de instanta,de ce dureaza asa de mult o simpla redactare?
am avut un proces cu fostul angajator si am fost reprezentat an instanta de un avocat,sa respins actiunea ca fiind nefondata si vreau sa fac recurs pentru ca angajatorul nu a adus absolut nici o proba din cele pe care i le-am cerut.A-si vrea sa stiu daca la recurs trebuie sa mai platesc anca o data onorariul avocatului?Va multumesc.
An urma divortului copilul mi-a fost ancredintat mie si la obligat la plata pensiei ,acest nu a mai platit an ultimi 3 ani,sa facut si plangere penala pentru abandon de familie dar fara nici un rezultat,sa dat nup ,el si-a luat angajamentul ca va plati tot ,dar de atunci a mai trecut aproape 1 an de zile,ce trbuie facut an continuare? va multumesc.mentionez ca se eschiveaza de la plata pensiei motivand ca nu are un loc de munca.