avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate scubi

Activitate scubi

Exista un articol de lege care spune ca un functionar public de executie, ca sa poatã candida la functia de primar trebuie sa se suspende din functie si daca da care este acela.
Ce salariu ar trebui sa am daca din februarie 2012 sunt consilier principal -functionar public administratie locala si cum ar trebui calculat.
Discuție Fisa postului
Va rog sa ma ajutati cu o informatie , am solicitat o copie dupa fisa postului si mi s-a spus ca nu am dreptul prin lege sa detin o copie dupa fisa postului , sunt functionar public.
Exista un articol de lege care reglementeaza acest lucru.
In urma cu un an am castigat un proces cu secretarul comunei , acesta refuzand sa-mi trimita dosarul la ANFP , pentru promovarea in grad profesional si anume consilier , mentionea sunt functionar public in administratia locala.
Hotararea este definitiva si irevocabila insa dansul refuza sa o puna in aplicare , ce este de facut.
Instanta il obliga sa-mi trimita dosarul la ANFP , si-l obiga sa-mi plateasca 20 lei pe zi pana la realizarea obligatiei de la data la care am promovat examenul, s-au scur doi ani de la promovarea examenului si un an de la castigarea procesului . Din cate stiu fapta se prescrie in Codul Civil dupa trei ani , sper sa nu ma insel.
Ce sfaturi imi puteti da.
Va rog sa-mi spuneti daca aveti cunostinta despre urmatoarele:
Care este procedura ca un functionar public care lucreaza in administratia locala ,sa poata sa-si depuna candidatura la functia de primar.
Trebuie sa-mi dau demisia sau sa ma suspend pe perioada campaniei electorale .
Daca exista varianta de suspendare , pot reveni la locul meu de munca in cazul in care nu voi castiga alegerile sau nu.
Va multumesc.
Compensatiile in bani pentru voluntarii ce incadreaza un Serviciu voluntar pentru situatii de urgenta , sunt impozabili sau nu.
Aceste compensatii se acorda conform unei hotarari de consiliu local.
Discuție abuz sau nu
O asiciatie agricola pe considerentul ca a arendat sute de hectare de teren agricol , a desfiintat toate drumurile dintre proprietatile oamenilor considerand ca au acest drept prin aceasta arendare. Desfinntarea lor s-a facut prin aratura , au fost arate toate drumurile proprietarii ramanand fara acces la proprietate . Ce se poate face in acest caz .