avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate cosvad

Activitate cosvad

Răspuns la discuția Antecontract pentru un apartament
Din proiectul de lege din 19.09.2023

''Art. V - (1) Prin derogare de la prevederile art. 291 alin. (2) lit. m) pct. 3 din
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare,
inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024,
se aplică o cotă redusă de TVA de 5% pentru livrarea de locuințe care au o suprafață
utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a
terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 600.000 lei, exclusiv taxa
pe valoarea adăugată, achiziționate de persoane fizice în mod individual sau în
comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, dacă au încheiat în perioada 1
ianuarie – 31 decembrie 2023 acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans
pentru achiziționarea unei astfel de locuințe.
(2) Persoana fizică poate achiziționa, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie
2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o
singură locuință cu cota redusă de TVA de 5% sau 9%.
(3) Cota redusă de TVA de 5% pentru operațiunile prevăzute la alin. (1) se
aplică numai în cazul locuințelor care în momentul livrării pot fi locuite ca atare,
conform condițiilor legale în vigoare la data încheierii actelor juridice între vii care
au ca obiect plata în avans pentru achiziționarea unei astfel de locuințe''

deci pana in decembrie 2024 tva va fi de 5%
Din proiectul de lege din 19.09.23

''Art. V - (1) Prin derogare de la prevederile art. 291 alin. (2) lit. m) pct. 3 din
Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare,
inclusiv cu cele aduse prin prezenta lege, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024,
se aplică o cotă redusă de TVA de 5% pentru livrarea de locuințe care au o suprafață
utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a
terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 600.000 lei, exclusiv taxa
pe valoarea adăugată, achiziționate de persoane fizice în mod individual sau în
comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, dacă au încheiat în perioada 1
ianuarie – 31 decembrie 2023 acte juridice între vii care au ca obiect plata în avans
pentru achiziționarea unei astfel de locuințe.
(2) Persoana fizică poate achiziționa, în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie
2024, în mod individual sau în comun cu altă persoană fizică/alte persoane fizice, o
singură locuință cu cota redusă de TVA de 5% sau 9%.
(3) Cota redusă de TVA de 5% pentru operațiunile prevăzute la alin. (1) se
aplică numai în cazul locuințelor care în momentul livrării pot fi locuite ca atare,
conform condițiilor legale în vigoare la data încheierii actelor juridice între vii care
au ca obiect plata în avans pentru achiziționarea unei astfel de locuințe''

deci se va plati 5% pentru locuintele livrate pana in dec 2024
Am semnat o promisiune de vanzare-cumparare pentru o garsoniera in luna mai 2023, iar autentificarea contractului de vanzare se va face pe 20.12.2024, dar locuinta nu cred ca va fi locuibila pana la sfarsitul lunii decembrie. As vrea sa stiu ce tva voi plati, de 5% sau de 9%?
Răspuns la discuția Suprafata utila reala mai mica
Aveti dreptate. La plata avansului, in promisiunea de vanzare-cumparare este precizata suprafata aproximativa de 50mp. In releveu este o suprafata de 49.1 mp. De asemenea este precizat in promisiune si ca suprafata totala poate varia in limita a +-5%.
Este normala o asemenea toleranta in constructii?
Asta ar insemna ca un dezvoltator poate sa faca o oferta la un aparament de aproximativ 100 mp, platesti rezervarea, platesti avansul 90% tot pe o suprafata aproximativa unde intr-adevar este precizta toleranta de +-5%, iar abia la semnarea contractului afli ca apartamentul are o suprafata utila de 95 mp in cadastru, care se incadreaza in toleranta.
La 1500 eur/mp x5 rezulta o paguba de 7500 de euro pe care o suporta cumparatorul.
Vezi zice, pai de ce a fost de acord cumparatorul cu acea toleranta?
Dupa ce a asteptat 18 luni pana la finalizarea constructiei, dupa ce a facut imprumuturi la rude pentru a plati cash, dupa ce a lichidat depozite inainte de termen, dupa ce dezvoltatorul l-a asigurat ca niciodata nu a ajuns practic la acea variatie de 5%, credeti ca un cumparator mai poate sa spuna nu la semnarea contractului?
Si chiar daca va spune nu, urmeaza un alt dezvoltator care va proceda la fel.
Buna ziua
Am cumparat un apartament de 50 mp suprafata utila trecuta in cadastru de la un dezvoltator. Am cerut o expertiza cadastrala si au masurat 48 mp suprafata utila. Avand in vedere ca in contract nu este prevazut un pret pe mp, ci doar o suprafata aproximativa de 50mp, as putea sa cer o reducere dezvoltatorului?
Buna ziua
Pe data de 15.03.2021 a fost admisa cererea mea de stabilire a caltatii de beneficiar al drepturilor prevazute de legea 118/90 si al indemnizatiei lunare, va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu cui sa ma adresez pentru a intra in posesia acestor drepturi (medicamente gratuite, transport cfr etc).
Indemnizatia lunara se acorda si retroactiv?
Buna ziua,

Daca o persoana fizica vinde mai multe locuinte vechi intr-un an, trebuie sa plateasca tva?
Buna ziua,

In cazul in care contractul colectiv de munca cu firma la care lucrez in prezent a expirat si nu a fost reinnoit, cate salarii compensatorii primesc in caz de concediere? Cu vechiul contract primeam 3 salarii.
Buna ziua,

Sunt plecat in delegatie intr-o tara din UE de 2 luni, firma ne-a cerut planificarea concediilor pentru decembrie cand urmeaza sa ma intorc acasa si abia acum mi-au comunicat ca cele 2 zile de sarbatoare legala din tara unde sunt in delegatie mi-au fost scazute din concediul pe anul 2011. In schimb mi-a fost platita diurna si cazarea pentru cele 2 zile. Este normal?