avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate Aleex123

Activitate Aleex123

Sa zicem ca am facut niste tutoriale, am explicat exact cum se face acel lucru am facut si niste poze si apoi am postat pe un site/forum.

Alta persoana a preluat acel text cu tot cu poze si le-a pus pe alt site.

LEGAL ce poate patii acea persoana ?
Cum dovedesc eu ca acel text este scris de mine si pus acolo pe site-ul ala de mine ?
Daca merg si fac plangere penala banuiesc ca trebuie sa am ceva dovezii ?
Buna Ziua, In spate la Registru comertului din Bucuresti este o parca privata. Acum cateva zile am zis sa parchez masina acolo, toate bune si frumoase, intru pe poarta parcarii, ma intampina un domn care imi spune sa parchez masina si apoi sa vin sa platesc cand ies, merg mai departe si observ un mare damb de ciment, merg usor cu masina si zic asta e romania, ma uit mai bine si observ ca practic nu era nimic amenajat, si fiecare parca pe unde gasea, drumul este incredibil de prost cu gropi si apa in ele, in unele zone sunt borduri mici si poti sa dai cu rotile in ele daca nu esti atent, practic nu e nimic amenajat acolo, si in timp ce ma uitam dupa un loc unde sa imi parchez masina drumul sa inaltat dintr-o data am dar dat cu bara in acel damb,
DIn cate stiu o bara noua costa vro 5000 RON ( AUDI RS ) iar reparatia la ea zic eu ca tot ma costa 250 de euro, inca nu am fost la un service sa imi spuna cat ma costa.

Ce pot sa fac sa imi scot si eu macar jumatate de bani de la patron ca sa imi repar bara ?

Daca tot platesti 4 RON pe ora si este parcare privata nu ar trebuii sa fie amenajata ? trasat pe jos locuri de parcare cum este in cora sau alte parcari ?

Unde ma pot adresa ? am facut poze la masina, la parcare am filmat si poza masina in locul unde am lovit bara, ( efectiv nu aveai cum sa urci cu masina acolo fara sa nu lovesti ). cand am lovit masina a auzit si un nene paznic acolo si a venit sa se uite la masina si azi am fost si am vb cu el azi si l-am filmat pe ascuns si i-am adus aminte de ce sa intamplat zilele trecute si a recunoscut pe filmare ca am dat cu masina acolo.si ca au mai dat si altii.
Inainte parcam masina in fata curtii fratelui lui, si familia mea a primit telefoane sa mut masina de acolo ca e in dreptul portii fratelui lui .... apoi intr-o zi am gasit acel loc ocupat si am mutat masina la 5 metri mai in fata in dreptul gardului acestui individ care ma tot ameninta .... ce sa fac ? sa imi las masina parcata la 100 de metri de curte daca este spatiu liber la 10 metri ? doar ca vecinul meu se crede superior mie si credere ca are dreptul si la strada daca locuieste acolo ?
Buna ziua, zilele trecute am parcat masina in dreptul GARDULUi unui vecin pe partea carosabila nu pe trotuar, si nu am blocat accesul in curte si nici in garaj, De 2 zile mama mea primeste telefoane de amenitare de la ei ca vine cu tiganii ca imi distruge masina daca nu o iau din fata curtii lor, m-au jignit pe mine si pe sotia mea si copilul meu, pe mine personal nu ma sunat nimeni si nu mi-a zis nimeni nimic pe strada.

Ce ar trebuii sa fac ? se poate o face o plangere prealabila la politie ? ma simt amenintat atat eu cat si bunurile mele ....
Buna Ziua, Am 27 de ani sunt casatorit de 2 ani si am si un copil de 1 an si 2 luni,
Momentan nu mai lucrez si mi-am infiintat un SRL in sociere cu cineva,(inca nu am dat drumul la activitate dar in maxim 2 saptamani o sa ne apucam ca mai avem de rezolvat cu actele si casa de marcat )

Problema ar fi ca dosarul pe care trebuie sa il depun la primaria sectorului 2 trebuie sa contina urmatoarele.

1. Adeverinta de salariat din care sa rezulte ca solicitantul este angajat pe perioada determinata/nedeterminata , vechime totala de munca, si venitul net realizat.

2. Cuantumul venitului net lunar pe membru de familie ( declaratia pe propie raspundere privind nr membrilor familiei si dovada venitului net pentru fiecare membru )

Acum ce ar trebuii sa fac eu ?
1. Trebuie sa imi fac carte de munca in firma pe care tocmai am deschis-o ? daca da, ce salariu ar trebui sa imi trec pe cartea de munca ? defapt cum ar fi mai bine sa fie acel salariu? mai mic sau mai mare ? ( ca sa pot optine mai repede acceptul celor de la primarie ) poate sa fie si pe 4 ore ?

Ce venit net trebuie sa pun in adeverinta de salariat ?

2. Momentan sotia nu lucreaza pentru ca sta cu copilul si se ocupa de cresterea lui, si nici inainte sa nasca nu lucra pentru ca a fost data afara de la servici.
In momentul de fata singurul venit teroretic ar fi cel de 200 RON adica alocatia copilului.

Multumesc.
Buna Ziua, am cateva intrebari legate despre intabulare si cadastru. Am pe cineva care are o casa batraneasca si vro 3000 de metri de pamant, In momentul acesta, are testament lasat de tatal lui, a fost un sigur copil la parinti. si are succesiune facuta.

De ce acte ar avea nevoie si de unde se pot face rost de ele ca sa poata sa vanda casa cu acel pamant.

Multumesc.
Am discutat cu oamenii la telefon si cica nu imi pot da factura sau chitanta, ca practic ei intermediaza vanzarea, iar eu tranzactia o fac cu o persoana fizica in acte, ( masina era pe alt nume, nu pe numele lor iar actele o sa le fac pe numele acelei persoane ) , cu ei am facut un antecontract si acum cica o sa fac contractul final si cica e de ajuns.

Ce este de facut in cazul asta ?
Multumesc pentru raspunsuri, o sa postez zilele astea antecontract-ul, ca fapt divers in seara asta in jurul orei 0:00 ma duceam acasa si am facut pana din cauza unei gropi, si cand am vrut sa schimb roata, am vazut ca nu am cric si roata de rezerva :) asa ca am stat vro 2 ore prin frig cu nevasta si copilul de 5 luni dupa mine, ( a venit un prieten am scos roata, am duso la o vulcanizare si aia de la vulcanizare au zis ca nu au ce sa imi mai faca la cauciuc si ca trebuie altul dar ei nu au marimea care imi trebuie mie ( 225/45/17 ) asa ca a trebuit sa ma intorc la masina sa montez roata apoi sa o dau jos de pe podul basarab caci acolo am ramas cu masina, pana la urma am lasat-o parcata pe undeva pe acolo si am plecat acasa cu taxiul :)
Am inteles, oricum e destul de greu sa imi mai pot recupera banii inapoi de la ei, Eu in ianuare ar trebuii sa merg la ei sa achit restul de bani (1500euro) si sa imi faca contract de vanzare cumparare si sa imi dea fiscalul si cartea masinii.
Banuiesc ca nu o sa se oboseasca sa imi dea un bon sau o factura pentru cei 10500euro pe care i-am achitat. In caz ca nu vor sa imi dea bon sau factura ce pot face ? pot merge la politie ? unde sa merg ?
Exista vro posibilitate sa ii acuz de inselaciune si sa castig procesul ?