avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate gavriila

Activitate gavriila

La ce se refera concret sintagma : îngăduirea jocurilor de noroc? Si cum se probează aceasta?
Am fost amendat pe motiv ca am ingaduit sa se joace carti pe bani intr-un local al societatii mele. Eu nu am ingaduit acest lucru si nici nu stiam ca acestie jucau pe bani. Fapta nu a fost constatata direct de ag de politie, ci din declaratiile celor care au jucat,care erau cercetati pentru alte fapte care nu s-au petrecut in localul meu, acestia neindicand in niciun fel faptul ca le-as fi ingaduit eu sa joace.Ba, mai mult, cei casre au jucat nici nu au fost amendati.S-a jucat carti in data de 16.04.,iar Pv-ul s-a incheiat in 07.05. Vreau sa contest acest Pv. Pe pv. sunt mentionate persoanele care au jucat carti, fara adrese sau alte elemente de identificare.Ce motive de fapt si de drept sa invoc? Multumesc
multumesc.
Deci faptul ca redactia a falimentat, iar eu, implicit, n-o sa am de pe cine recupera ulterior suma pe care aceaste o avea de plata, nu ma poate ajuta la reducerea sumei prin contestație la executare? !
am fost obligat de catre instanta la plata in solidar (impreuna cu redactia unui ziar) a daunelor morale catre doua persoane. Acestea au cerut executarea intregii sume, numei de pe mine.Intre timp redactia a intrat in insolventa. Am vreo sansa, daca contest executarea, sa mi se reduca partea pe care ar fi trebuit sa o plateasca redactia?!
Am fost amendat pe motiv ca am ingaduit sa se joace carti pe bani intr-un local al societatii mele. Eu nu am ingaduit acest lucru si nici nu stiam ca acestie jucau pe bani. Fapta nu a fost constatata direct de ag de politie, ci din declaratiile celor care au jucat,care erau cercetati pentru alte fapte care nu s-au petrecut in localul meu, acestia neindicand in niciun fel faptul ca le-as fi ingaduit eu sa joace.S-a jucat carti in data de 16.04.,iar Pv-ul s-a incheiat in 07.05. Vreau sa contest acest Pv. Pe pv. sunt mentionate persoanele care au jucat carti, ara adrese sau alte elemente de identificare.Ce motive de fapt si de drept sa invoc? Multumesc
Răspuns la discuția angajare bibliotecar comunal
Are dubla subordonare. Pe linie administrativa se subordoneaza consiliului local si primarului, iar pe linie de specialitate bibliotecii judetene. Important este ca el nu poate fi dat afara fara avizul bibliotecii judetene. Altfel, primarii cu scoala putina, care habar nu au ce inseamna o biblioteca locala, ar fi desfintat aceste posturi.. Va spun toate acestea in calitate de bibliotecar.
Răspuns la discuția Recurs
Multumesc. Nu mi-ati spus nimic despre nedepunerea intampinarii.Daca nu au depus intampinare, mai putrau depune acte doveditoare in privinta cheltuielilor de judecata?
Discuție Recurs
Am facut recurs intr-un proces civil. Am recuzat primul complet iar la prima infatisare cu noul complet am constatat ca intimatii nu au depus intampinare. Ba mai mult, instanta a tinut mortis msa ne judece in acel moment, impofida cererii mele insistente de a amana judecata , pentru a-mi putea pregati apararea. Avocatul partii adverse a depus la dosar, in finalul pledoariei,
o "lista a cheltuielilor", fara a preciza ce reprezinta acestea sau suma lor. Instanta nu mi-a invederat nimic in privinta cheltuielilor de judecata. Eu ne mai putand solicita nimic deoarece dreprul meu la replica a fost intrerupt de catre instanta. Cauza se judeca peste doua zile. Mai pot depune concluzii scrise. Cum pot contracara toate acestea ?!
Comunicarea am primit-o in 29.05, iar recursul l-am depus in termen. Am primit deja citatie pentru septembrie. Este vorba de un proces de presa ,iar aceasta este ultima cale de atac.
Recursul l-am facut oarecum pe fuga si ulterior mi-am dat seama ca nu am pomenit lucruri importante pe care as dori sa le propun la prima infatisare. Ex.: In fond am cerut recuzarea judecatorului, iar in cererea de recuzare am solicitat audierea inregistrarilor sedintelor de judecata pentru a dovedi ca judecatorul trunchia si rastalmacea in favoarea reclamantilor declaratiile martorilor, despre care in incheierea sedintei camerei de consiliu nu s-a pomenit nimic. Pot cere in recurs audierea acestor inregistrari? Unuia dintre reclamanti, caruia instanta m-a obligat sa-i platesc daune pentru ca l-au lezat informatiile scrise de mine, nici nu-i este pomenit numele in articol. Ce exceptii pot invoca in acest sens in recurs? Multumesc pentru raspunsul anterior.
Am depus cererea de recurs intr-un proces civil. Mai pot adauga motive de recurs sau critici la adresa legalitatii sentintei la prima infatisare ?