avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate crystinik_p18

Activitate crystinik_p18

Răspuns la discuția dosar pentru indemnizatia cc
multumesc frumos pentru lamuriri
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Am intrat in concediu prenatal de la 1 iulie si am nascut pe 16 august. conform calculelor mele, cele 126 de zile se termina pe 1 noiembrie, de aceea nu sunt lamurita cand ar trebui depus dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului. cei de la firma mi-au spus ca dupa ce mi se termina aceasta perioada, dar am gasit informatii ca in termen de 42 de zile.
Cum ar trebui sa procedez?
Răspuns la discuția calcul prenatal
Multumesc frumos pentru raspuns. Initial mi-am facut si eu calculul si mi-a rezultat aceeasi suma, dar cei de la firma mi-au virat doar 790 lei, sper sa nu-mi fi calculat 85% din net. Oricum am facut o sesizare si acum astept raspuns de la ei.
Discuție calcul prenatal
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu formula de calcul pentru prenatal.
De la 01 ianuarie pana la 01 iulie am inregistrat urmatoarele venituri brute: 1077 lei, 1227 lei,1092 lei, 1092 lei, 1411 lei si 840 lei. In toata aceasta perioada nu am avut niciun alt tip de concediu luat.
Va rog sa-mi spuneti cat mi s-ar cuveni salariul pentru luna iulie si daca se poate sa-mi explicati putin formula de calcul.
Multumesc foarte mult
Buna ziua, in primul rand va multumesc pentru raspunsurile primite anterior si doresc daca puteti sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire.
Am intrat in concediul de prenatal din 01.07.2012 si pe fisa imi apare ca prima perioada 01.07 -31.07. Va rog sa-mi spuneti daca pentru calcularea salariului se iau in considerare doar cele 22 de zile lucratoare din luna sau toata perioada de 30 de zile.
De asemenea, din cele 126 de zile de pre si post natal, ce se scad, zilele calendaristice din concediu sau zilele lucratoare?
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme. As dori sa stiu ce tipuri de alocatii/indemnizatii se acorda la momentul actual pentru un nou-nascut. M-am interesat si pe alte site-uri dar erau informatii din anii trecuti, nimic recent.
Multumesc!
Răspuns la discuția indemnizatie cc
Multumesc frumos pentru raspunsurile acordate. =D>
In ceea ce priveste data de inceput a contractului actual de munca, aceasta este 11 noiembrie 2011. Pana la aceasta data am lucrat la alta firma din februarie 2011 fara alte intreruperi.
Discuție indemnizatie cc
Buna ziua,
De curand am aflat ca am contractul pe perioada determinata pana in luna septembrie. De asemenea sunt insarcinata in 4 luni, sarcina despre care angajatorul stie. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, avand in vedere ca urmeaza sa nasc in august?
Buna ziua, va multumesc foarte mult pentru raspunsurile acordate, mi-ati fost de mare ajutor.=D>
Indraznesc sa va mai cer o mica lamurire.
Momentan, la actualul loc de munca am contract pe 3 luni (noiembrie-februarie). Avand in vedere ca am anuntat sarcina in acest timp, angajatorul are dreptul sa nu mi-l mai prelungeasca sau trebuie sa mi-l faca pe perioada nedeterminata?
buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
in anul 2011 am fost angajata la doua firme, la prima din martie-octombrie si la cealalta din octombrie pana in prezent. Intre cele doua angajari am avut o pauza in contractul de munca de 7 zile. acum fiind insarcinata, va intreb daca ma incadrez cu cele 12 luni cotizate pentru indemnizatia cic, data fiind aceea intrerupere?