avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate dodo70

Activitate dodo70

Buna seara! Fac parte dintr-o asociatie cu un nr.de 13 scari 206 apartamente.La parterul blocurilor sunt spatii comerciale ale Consum Coop,si cateva private.Intrebarea mea este proprietarii acestor spatii nu platesc nimic catre asociatie? (cheltuieli administrative ,curatenie subsol?) Mentionez ca acestia nu au platit niciodata, iar daca este prevazut in lege unde si pe ce perioada putem incasa aceste sume? Multumesc@!
Discuție FOND ASOCIATIE
Buna ziua! Doresc sa va intreb despre o situatie creata in asociatia noastra mai precis la AG din acest an nu s-a discutat despre fondul asociatie ,asta inseamna ca suma pe care o platim lunar trebuie sa o platim si anul acesta? Mentionez ca in anul trecut AG are in procesul verbal de sedinta aceasta prevedere! Multumesc!
Buna seara! Doresc sa aflu daca Normele Metodologice de aplicare a Legii 230/2007 au efect de lege mai precis daca un paragraf din norme este peste legea 230, deoarece la art.14 pct 5 din norme se specifica ca daca la reconvocarea Adunarii Generale daca exista dovada ca toti membrii au fost convocati pot fi luate hotarari cu 50%+1din cei prezenti .Dovezile convocarii si reconvocarii sunt afisajul de la avizier SI tabelul nominal cu semnaturi pt convocator! In legea 230 nu apare acel SI !! Multumesc!
Dupa plecarea administratorului legea il obliga pe presedinte sa angajeje un altul dupa cat timp ,sau nu este precizat? Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns! Intrebarea mea este urmatoarea: Adunarea Generala a hotarat angajarea unui administrator pe care sa-l platim cu o suma de bani.In acelasi timp presedintele am hotarat sa fie retribuit cu o alta suma de bani. Aum ca administratorul a demisionat este legal ca presedintele sa ridice si indemnizatia administratorului atata timp cat el nu mai lucreaza sau trebuis sa fie suspendata pana la angajarea altui adminisrtator ? Multumesc!

Da . Presedintele si-a facut un obicei sa-i faca pe administratori sa plece. In ultimii 8 ani am avut 6 administratori .In timpul cat au fost angajati administratorii acestia s-au plans ca nu au acces la gestionarea asociatiei ,respectiv presedintele avea acces la bani,la sediu ,face aprovizionarea...
Buna seara! Vreau sa semnalez un fapt care se petrece de ceva vreme la noi in asociatie. Am avut angajat un administrator care a prestat pana in luna octombrie a anului trecut ,dupa care si-a dat demisia. Respectivul a fost retribuit cu o suma de bani .Dupa plecarea acestuia presedintele asociatiei si-a insusit salariul adm. renuntand la indemnizatia lui de presedinte care erea mult mai mica ! Intrebarea mea este daca s-a procedat legal ? Mentionez ca indemnizatia de presedinte a dat-o altor persoane din comitetul de conucere! Multumesc!
buna seara,
sunt salariat bugetar la un spital din romania, nu sunt membru de sindicat si totusi mi se opreste aceasta contributie lunara, cf noului cod civil se mai pot opri pe stat de salariu, sau trebuie sa platesc eu in numerar( am inteles ca nu se mai opresc decat contributiile obligatorii: pensie ,somaj,sanatate)
va rog sa imi specificati si cf carui articol.
multumesc.
cu stima,
De curand mi-a fost atribuita o noua functie suplimentara la mine in unitate dar spre surprinderea mea mi s-a apus ca nu pot sa-mi acorde nici un spor la salariu! Normal in Revisal am vazut ca exista un spor de 50% pentru exercitarea unei functii suplimentare , stiti cumva daca in sanatate se poate acorda ceva in acest sens?( Mentionez ca lucrez in cadrul unui spital care tine de Consiliul Judetean)

Multumesc!