avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate auradany

Activitate auradany

buna ziua, am o intrebare la care as dori un raspuns daca se poate.Sunt propietara si as dori sa iau in spatiu pe cineva din Republica Moldova.Persoana in cauza are pasaport romanesc si cetatenie romana..Ce acte trebuie sa depuna persoana din Republica Moldova si ce acte trebuie sa depun eu ca propietar in momentul in care facem programarea pt. eliberarea buletinului de identitate a persoanei din Republica moldova? Va multumesc frumos pt sprijinul oferit si pt raspuns.Va doresc sa aveti o zi frumoasa!
Buna ziua,
As dorii sa stiu care este procedura in cazul in care se incheie contract de donatie in bani intre o fundatie si persoane fizice sau juridice care doneaza bani pentru un caz umanitar.As dorii sa stiu daca donatorul sau donatarul platesc impozit pe suma donata si daca da in ce situatii? As mai dorii sa stiu daca donatarul plateste impozit pe suma primita prin contract de donatie in scop umanitar din partea fundatiei care se ocupa de caz.Va multumesc si va doresc o zi buna!
Buna ziua,
Ma numesc Aura-Daniela , sunt persoana cu handicap gradul doi de invaliditate si am 38 de ani..Mentionez ca tatal meu a decedat cand eu aveam doi ani.In urma acestui fapt sunt beneficiara de pensie de urmas dupa tatal meu.As vrea sa va intreb daca pot beneficia in continuare de pensia de urmas in cazul in care m-as angaja cu jumatate de norma.Va multumesc si va doresc o zi buna in continuare!
Răspuns la discuția Pensia de urmas
Multumesc mult pentru raspuns.
Discuție Pensia de urmas
Sunt persoana cu handicap gradul doi de invaliditate am 37 de ani si sunt studenta la Master anul doi.Pot beneficia de pensia de urmas in continuare daca mi se acorda bursa la facultate? Va multumesc pentru timpul si atentia acordate.
Sunt persoana cu handicap gradul doi de invaliditate avand diagnosticul de parapareza spastica din nastere ,am 36 de ani si anul acesta am intrat in anul intai la master in cadrul facultatii de "Stiinte Economice".Mentionez ca tatal meu a decedat cand eu aveam 2 ani, ,in urma acestui fapt beneficiez de pensie de urmas.La inscrierea la master mi s-a spus ca voi beneficia de o bursa de studii care se acorda in baza invaliditatii pe care o am.As vrea sa stiu daca pot beneficia in continuare de pensia de urmas daca mi se va acorda aceasta bursa de studii.Din cate stiu am voie si la pensie si la bursa deoaree bursa nu este un venit realizat in campul muncii.Nu stiu daca informatia pe care o am este corecta de aceea am pus aceasta intrebare pe forum pentru a ma putea lamurii cu exactitate.Va multumesc pentru atentia acordata si va doresc o zi buna in continuare!
Răspuns la discuția Pensie de urmas si alte venituri
As mai avea o rugaminte la dumneavoastra daca se poate.As vrea sa imi raspundeti pentru urmatoarea situatie.Datorita faptului ca am incheiat anul doi de studii cu media generala 9,03 am fost propusa pentru o bursa de studii pentru persoane cu handicap care fac performanta in diverse domenii(studii,sport arta....) de catreo fundatie pentru persoane cu handicap si nu stiu daca pot beneficia de ea avand in vedere ca am pensia de urmas de care am mentionat mai sus.
Am citit ca bursa de studiu nu este venit realizat dintr-o activitate profesionala, deci nu are legatura cu pensia de urmas In cazul acesta pot beneficia de pensie si de bursa de studii acordata pentru rezultatele obtinute la Universitate? V-am adresat intrebarea pentru ca am vazut ca raspundeti foarte concis si pe intelesul tuturor in functie de problema abordata.Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția Pensie de urmas si alte venituri
Multumesc frumos pentru raspuns.
Răspuns la discuția Pensie de urmas si alte venituri
Multumesc pentru raspuns totusi am o nedumerire am citit legea si la litera "c" se mentioneaza ca aceasta se acorda "pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b; si invaliditatea mea a survenit de la nastere deci pana la varsta de16 ani si tatal meu a decedat cand aveam 2 ani deci tot pana in 16 ani In concluzie comform legii ar trebuii sa beneficiez de pensia de urmas in continuare.De aceea sunt nedumerita si nu stiu exact cum sa o interpretez, cum e corect Poate ma puteti lamurii din punctul asta de vedere..Va multumesc.
As vrea sa va rog sa-mi spuneti daca mai pot beneficia de pensia de urmas in cazul in care ma angajez dupa terminarea facultatii.Mentionez ca am gradul doi de invaliditate din nastere permanent si de pensia de urmas beneficiez de la varsta de doi ani de cand a decedat tatal meu. Am apelat la dumneavoastra pentru a obtine un raspuns concret deoarece uneori legea nu este intteleasa corect si as vrea sa stiu ce am de facut pe viitor.Va multumesc.