avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters234722

Activitate ContSters234722

Daca divortati la notar este necesar sa cadeti de acord ambii soti in legatura cu nivelul pensiei de intretinere.
Notarul doar ia act de intelegea dvs.
Norma de hrană intră în calcul la stabilirea pensiei de întreţinere în virtutea dispoziţiilor codului de procedură civilă - fiind incluse în categoria de salarii şi alte venituri periodice realizate din muncă, destinate asigurării mijloacelor de întreţinere a debitorului obligaţiei de întreţinere.
Răspuns la discuția Cum se administreaza probele?
1.hotararea se inmaneaza personal judecatorului in sala de judecata;

2.puteti sa va personati personal, dar si sa fiti reprezentat de alta persoana, in baza unei imputerniciri, ambele variante sunt acceptate de instanta.
Răspuns la discuția ce acuzatii mi se pot aduce?
Neexistand o hotarare de incredintare a minorului, fie si temporara, in baza unei ordonante presedintiale, nu puteti fi acuzata de rapire a propriului copil.
Răspuns la discuția pensie intretinere
Procentul nu este fix, poate fi de pana la 1/3 din veniturile nete ale paratului pentru cei doi copii.
La dosar trebuie depuse dovezi in sensul ca exista doi copii.
Functie de nevoile fiecarui copil se pot stabili procente diferite din acea treime.
In procesul dvs. se va stabili o pensie doar pentru copilul dvs., nu si pentru cel din oficiu (din Germania).
Răspuns la discuția actiune dupa noul cod
Daca actiunea s-a introdus inainte de 1 octombrie 2011 va judecati pe vechiul cod al familiei.
Răspuns la discuția munca in gospodarie la partaj
Munca in gospodarie (menaj, ingrijirea copiilor, s.a.m.d) se ia in calcul in procesul de partaj.
In principiu aveti dreptul la o cota de 50% din bunurile comune.
Daca sotul doreste o cota majorata va trebui sa faca dovezi in acest sens.
Răspuns la discuția Apostila
Incepand cu data de 1 septembrie 2005, apostilarea se face la tribunal.
- cererea pentru acordarea pensiei de urmas si o cerere tipizata pe proprie raspundere, la care se anexeaza, dupa caz, urmatoarele acte:

- carnet de munca, în original si copie;
- carnet de asigurari sociale, în original si copie;
- livret militar, original si în copie;
- diploma de studii si foaia matricola, în copii, sau adeverinta de certificare a perioadelor de studii învatamânt superior;
- adeverinta privind sporurile la salariu;
- adeverinta privind grupa superioara/conditii de munca;
- act doveditor din care sa reiasa cauza decesului;
- FIAM, pentru decesul cauzat de accident de munca, în copie;
- BP2 si certificat medical constatator al decesului, pentru decesul cauzat de boala profesionala, în copie;
- certificat de deces, în copie;
- act de stare civila (buletin/carte de identitate, certificat de nastere, certificat de casatorie);
- adeverinta de studii;
- decizia medicala asupra capacitatii de munca;
- talon de plata a pensiei sau copia deciziei de pensie.



DECLARATIE



Declar pe propria raspundere, sub sanctiunile prevazute de Codul penal pentru declaratii neadevarate, ca:

- nu am savârsit infractiunea de omor sau tentativa de omor asupra sustinatorului decedat;

- nu sunt asigurat;

- nu realizez venituri lunare mai mari de 35% din câstigul salarial mediu brut;

- primesc/nu primesc indemnizatii prevazute de legi speciale - dosar nr. ............;

- primesc/nu primesc o alta pensie sau ajutor social - dosar nr. ...............;

- primesc/nu primesc indemnizatie de somaj;

- nu s-a desfacut casatoria cu sustinatorul decedat;

- dupa decesul sustinatorului nu m-am recasatorit.



Ma oblig ca la împlinirea vârstei de 16 ani si la începerea fiecarui an scolar/universitar sa prezint, în termen de 10 zile, casei teritoriale/sectoriale de pensii dovada continuarii studiilor (în cazul copiilor urmasi).

Ma oblig a anunta, în termen de 15 zile, casei teritoriale/sectoriale de pensii orice schimbare ce va surveni în cele declarate mai sus.

În cazul în care nu îmi voi respecta declaratia asumata prin prezenta cerere, ma oblig sa restitui integral sumele încasate nelegal, suportând rigorile legii.

Am completat si am citit cu atentie continutul declaratiei de mai sus, dupa care am semnat.

Data ............... .Semnatura









Răspuns la discuția Dreptul de mostenire loc de veci
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dreptul de concesiune asupra locurilor de veci se poate transmite prin donaţie sau succesiune legală sau testamentară.
Donaţia locurilor de veci se poate face, însă, numai între soţi sau către rude de până la al patrulea grad.
Ceilalţi dobânditori (care nu sunt dintre rude) vor achita parohiei tarifele unei noi concesionări a locurilor de veci.