avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1828 soluții astăzi
Forum Activitate mixi64

Activitate mixi64

Răspuns la discuția Mostenirea se imparte?
Multumesc pentru raspuns. este posibil ca in urma unui proces sa nu castig casa?nu ar fi prea corect,tinand cont ca deja si-a luat bunuri din casa fara sa spuna. corect ar fi sa platim creditele impreuna.avand in vedere ca unul din credite este pe numele meu facut pentru a cumpara masina, pe care o foloseste sotul.celalalt credit e pe numele lui.nu mi-ar surade ideea ca, in urma procesului sa platesc eu ambele credite asta ca sa-mi lase el mie o casa neterminata,construita cu bani din vanzarea apartamentului mostenit.asta dupa 31 ani de casatorie.
Buna ziua! sunt intr-o situatie foarte delicata.am lasat procura sotului ca sa vanda apartamentul meu mostenit de la parinti, eu fiind plecata la munca ,in strainatate, cu contract.pe apartament aveam ipoteca si am stabilit sa vindem,achitam creditul si cu restul sa construim o casa.sotul a inceput constructia casei,care nu a finalizat-o,deoarece intre timp el si-a gasit o femeie la care s-a si mutat.timp de 1 an am trimis bani lunar acasa.mai avem 2 credite la care nu a platit si refuza sa platesca ,intre timp devenind somer.acum vrea divort, cu conditia sa paltesc eu cele 2 credite, care au si executare silita,ca imi lasa casa.ce trebuie sa fac sa- mi recuperez casa din nou pe numele meu asa cum era si apartamentul mostenit.asta numai daca se mai poate face ceva.va rog sa-mi dati un sfat.multumesc.
Răspuns la discuția mostenire dupa mama
multumesc frumos ca ati raspuns, dar care ar fi datele la care va referiti?
buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un sfat sau o parere in legatura cu o mostenire pe care vreau sa stiu daca o mai pot revendica. mama a murit in 1975.bunica dupa mama a decedat in 1988.fratele cel mai mic al mamei ne-a chemat pe toti la notar ,pe atunci la tribunal. acolo unul dintre nepoti a spus ca casa bun icilor cu tot cu teren valoreaza mai mult decat declarase inchiul in acte. atunci notarul a scris in fata noastra o solicitare catre Primarie in vederea reevaluarii casei si rerenului si ne-a pus pe toti cei de fata sa semnam acesta cerere.am semnat ultima in coltul de jos al foii.am asteptat in zadar atatia ani sa-mi revina si mie o parte din ceea ce se cuvenea mamei mele, am discutat si cu unchiul dar refuza sa-mi acorde dreptul cuvenit. pe copia certificatului de mostenitor sunt trecuta ca renuntator dar numele de familie este cel de dinainte de casatorie iar prenumele nu este al meu.bunicul a decedat mai tarziu si i-a facut acte unchiului.credeti ca mai am sanse sa obtin ceva ? va multumesc pentru rabdare.
Discuție partaj
buna seara! va rog sa ma lamuriti caci eu nu inteleg mare lucru. nepoata mea a divortat, insa abia dupa 1 an de la divort a deschis partaj, asta pt. ca fostul sot mereu suna si cerea bani.nepoata mea a cumparat inainte de casatorie o camera la camin. dupa casatorie a vandut camera ,a mai primit niste bani de la sora ei si a platit avansul pt. un credit la un apartament. dupa cinci ani a intervenit divortul. in decursul casatoriei o perioada de 2 ani sotul nu a avut servici, iar cand a avut cu banii din salar isi platea datoriile facute la diverse persoane sau case de imprumut, iar nepoata din salarul ei , ajutata si de sora sa platea ratele la casa. pt. toate acestea detine acte si extrase de cont prin care sora ii trimitea bani. nemultumirea este ca s-a pronuntat partajul si cu toate actele depuse la dosar , sotului ii revine o cota de 35 % . adica ea nu a terminat de platit apartamentul, plateste in continuare rata la banca, plus ca intre timp i-a dat fostului si suma de 3000 ron.( are act). va rog mult daca ma puteti lamuri cat de cat. va multumesc.
Răspuns la discuția autosuspendare din functie
va multumesc pt. raspuns.si eu m-am gandit la cele 4 posibilitati.nici nu stiu daca se cere salariatilor cerere individuala pt. incetarea activitatii la X. nu ar fi normal ca firma X sa comunice in scris fiecarui salariat ca din anumite motive incepand cu data de ... le inceteaza CIM, in urmataorele conditstfel ramane in sarcina lui Y sa-i dea afara in 15 zile sau dupa 3 luni dar fara salarii compensatorii. asa cred eu
va rog sa ma lamuriti cat mai urgent posibil daca ceea ce va relatez este legal sau cum trebuie procedat. unitatea la care lucrez X a incheiat de curand un contract cu o firma straina ,Y, contract pe care nu l-a facut public, nu se stiu conditiile . acum o parte din salariatii de la X au fost ,, selectati" sa treaca la firma Y. li se impune ca sa semneze contract de munca cu Y, pe perioada determinata 3 luni, avand si o perioada de proba de 15 zile. mare parte din salariatii de la X au vechime de peste 20 de ani in activitate si au calificarile necesare.la firma Y urmand sa desfasoare aceiasi meserie. firma X are in CM prevazuta clauza care prevede acordare de salarii compensatorii. se spune ca dupa cele 3 luni la firma Y muncitorii vor reveni la firma X. salariatii de la X vor sa se faca un transfer catre firma Y, ceea ce firma Y nu accepta, deoarece spun ca ei nu lucreaza cu salariati detasati. care ar fi rezolvarea ?
multumesc pt.raspuns.intradevar a zis ceva de pfa, dar imi fac fel de fel da ganduri ca dau contractul casei.imi este teama sa nu o pierd. in ziua de azi te gandesti si la asa ceva. poate sunt eu mai grea de cap.
fiul meu doreste sa se angajeze la o firma , se ocupa cu sondaje, inregistrari date, nu prea stiu, si pt. angajare i se cere contractul de la casa.asta nu inteleg. pentru ce i se cere asa ceva , adresa nu rezulta din buletin? i-au spus ca pt. a se inregistra ca pfa. va rog frumos sa ma lamuriti.multumesc.
Răspuns la discuția PFA si somaj?
multumesc pt. raspuns.eu deja am facut rezervarea de nume la Registru Comertului,acum sunt in preaviz si de la 1 febr.imi depun actele la somaj.inca nu am semnat contractul cu firma respectiva.am zis sa ma interesez mai intai ca nu as vrea sa renunt la somaj, decat daca imi gasesc un job cu norma intreaga.oricum sunt in dilema.