avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate marilenaiuliana

Activitate marilenaiuliana

Discuție REVISAL
care este termenul de operare in revisal a unei modificari de salariu?
Daca s-au eliminat treptele de salarizare a functionarilor publici, ce presupune asta, ca pot incadra un functionar public indiferent pe ce treapta doresc?mentionez ca a plecat de la funct. public debutant si trece la asistent?
care este art. din OG nr.34/2006 modificata, privind pragul valoric pentru achizitiile directe mai mici de 15 000 euro?
cum se calculeaza indemnizatia crestere copil, se ia in calcul venitul brut sau venitul net, cat se da 75% sau 85%?
Daca un bugetar trece in cursul anului 2012 la o alta treapta de vechime, la ce salariu se calculeaza sporul de vechime tinand cont ca in anul 2012 sporul de vechime s-a inclus in salariu si s-a calculat la sal. dec. 2009?
multumesc.
Răspuns la discuția Concediul de sarcina si lauzie
are dreptate dl. doctor, asa cum spune si in lege , 63 de zile de concediu prenatal si 63 de zile de concediu postnatal, nu-ti poate acorda mai mult de cele 63 de zile de prenanatal,este ilegal sa-ti dea cele 84 pe care tu la soliciti, maxim este de 63 de zile, nu ti le poate cumula cu cele de postnatal
avand in vedere ca vechiul cod al familiei a fost abrogat de catre noul cod civil in cazul divortului pe cale adtiva sotia poate sa-si pastreze numele luat in urma casatoriei cu acordul sotului?
am operat in august modificarile de salariu in revisal, in forma veche nu era rubrica pentru salariu si sporuri, acum in ianuarie am observat cand am dat fisa indiv. pe salariat ca acea modif. de salariu a aplicat- o pe toata durata contractului. ex. este salariat de la 01.01.2000 adaugand salariul in august 2011 apare in fisa per salariat ca si cand ar avea acel salariu din 01.01.2000, pe cand in forma vecge a revisal nu exista rubrica pt. salariu si sporuri.cum procedez pt. a aplica acel salariu de la data reala cand i-a fost acordat?
Răspuns la discuția divort pronuntat in strainatate
hotarare de recunoastere pronuntata in canada?
care sunt actele necesare inreg. in romania a divortului pronuntat in canada?
custima.