avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Activitate invictus_ln

Activitate invictus_ln

Discuție Legalitate ???
daca firma unde o pers . urmeaza sa se angajeze cu cim , din cauza situatiei economice, nu dispune de banii necesari examinarii medicale il " sfatuieste " sa si plateasca examinarile si sau consultatiile , poate emite o decizie in acest sens cu specificatia ca viitorul angajat sa si recupereze benii intr o anumita perioada? Mentionez ca exista contract cu medicina muncii dar nu s au mai virat bani.
cand se utilizeaza cele doua, care este asemanarea si deoseboirea dintre ele? multumesc.
daca conducerea societatii doreste cresterea timpului de lucru la mai mult de 8 ore pe zi trebuie acordul tuturor celor 250 de salariati? acte aditionale la fiecare in parte? dar daca durata timpului de lucru este mai mare de 40 de ore pe sapt. doar intr-o anumita perioada aceste ore trebuie platite sau i se poate da liber?
Răspuns la discuția inscrieri retroactive in revisal
Multumesc din suflet
Răspuns la discuția inscrieri retroactive in revisal
sa inteleg ca ar merge modificarea cu 1 aprilie...
daca de ex conducerea s.c.hotaraste diminuarea salariului unui angajat incepand cu data de 01.03.2012 , este legal? se poate modifica in revisal sau trebuie cu data curenta? bineinteles in urma unui act aditional semnat de parti .
dat fiind ca azi am primit decizia, nu a incetat; trebuie sa l incetez si apoi sal reangajez?
pana la data de 01.02.2012 ( de cand incepe plata pensiei) X este angajat cu cim 8 ore/zi. Azi 13.04.2012, firma primeste decizia de pensionare pentru limita de varsta, emisa in luna apriliea ; daca salariatul doreste sa si continue activitatea de ce ar mai avea nevoie la societate? ce modificari trebuie facute?
Multumesc.
daca un angajat recunoaste in urma cercetarii disciplinare pagubele produse, este legal ca angajatorul sa i faca retineri din salariu in urma unei decizii emise pe care acesta sa o ia la cunostinta? ele se aplica la sal brut sau net?
la instalarea versiunii 508, am urmat pasii indicati pentru dezinstalarea 506 dar nu am dat o salvare inainte. acup problema este ca nu mai regasesc daza de date. Ma puteti ajuta va rog?