avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate alinageorgia

Activitate alinageorgia

Răspuns la discuția Asigurare de sanatate
Mie mi se pare un abuz si as vrea sa stiu daca pot recupera banii in instanta.
In anul 2019 am avut nevoie de asigurari de sanatate pentru o spitalizare de 2 saptamani. Nefiind angajata nicaieri mi le-am platit din buzunar, ca persoana fizica, completand o declaratie unica privind impozitul pe venit si contributii sociale depusa la anaf. In urma investigatiilor medicale si a diagnosticului primit m-am pensionat pe caz de boala, primind si grad de handicap incepand cu luna aprilie 2019. Am anuntat si anaful si casa de asigurari de sanatate (completand toate formularele si hartiile cerute de fiecare in parte) si am considerat aceasta problema rezolvata si incheiata.
Acum 2 zile am primit mail de la banca ca am o poprire pe o suma importanta, organ de executare fiind adm finantelor publice sector 2. Acestia mi-au spus ca banii, in realitate o suma chiar mai mare, reprezinta contributiile de sanatate pe anul 2020 pe care nu le-am platit (impreuna cu dobanzile si penalitatile aferente) si pentru care nu am depus declaratia unica pe anul respectiv. Azi au si incasat banii. In baza caror legi sau reglementari fac acest lucru? Sa ma astept sa primesc acelasi tratament si pentru anii urmatori (2021, 2022)?
Am avut pana in ianuarie 2016 un birou de arhitectura (PFA), deci care din 01.01.2016 a fost desfiintat. La momentul desfiintarii nu am avut datorii (impozite neplatite). Nu am avut angajati, eu nu am fost angajata a biroului, nu eram platitor de TVA. Pentru anul 2013 (an in care am avut profit, profit declarat si asupra caruia am platit impozit) am primit in octombrie anul trecut (2018) o decizie prin care s-a stabilit din oficiu contributia pentru asigurari sociale pentru anul 2013 (retroactiv deci, la 2 ani dupa ce firma a fost desfiintata). Am refuzat sa platesc o suma care era mai mare decat profitul din anul respectiv. Mi s-au mai trimis vreo doua hartii de tipul asta, pana cand pe 29.11. mi-au pus poprire pe suma respectiva. Banca m-a anuntat ca banii pot fi deblocati fie prin adresa de desfiintare a popririi emisa de organul de executare silita, fie prin hotararea definitiva emisa de instanta prin care poprirea este anulata. Intrebarea mea este daca am sanse sa ii recuperez sau ma agit degeaba.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc pentru raspuns. Problema tocmai asta era, determinarea suprafetei exacte a terenului asupra caruia se face succesiunea si pentru asta s-au cerut de la notar declaratii pe propria raspundere a celorlalti coproprietari cu suprafata detinuta de fiecare. E in regula asa? Ce presupune iesirea din indiviziune (documente, eventual costuri)?
Discuție Succesiune
Cum se face succesiunea pentru partea unui coproprietar a unui teren agricol cu un singur titlu de proprietate si mai multi coproprietari? Ce implica asta pentru restul coproprietarilor?
As vrea sa stiu ce implica fiecare optiune de determinare a impozitului pe arenda pentru 2013 pentru arendator:
- metoda retinerii la sursa;
- impunere in sistem real
si care ar fi cea mai avantajoasa, tot pentru arendator. Arenda nu se primeste in produse.
care este termenul in care ITM este obligata sa dea un raspuns?
Multumesc, dar asta stiu si eu....Angajatorul nu imi da documentele care imi sunt necesare pentru obtinerea somajului. Probabil ca nu am fost destul de clara in exprimare.
Daca mi s-a comunicat telefonic concedierea si mi se refuza hartiile necesare sa-mi pot lua ajutorul de somaj ce pot face? Am luat legatura si cu un avocat care le-a trimis o solicitare scrisa pentru a mi se trimite aceste documente si am trimis sesizari si la ITM.
Ma intereseaza unde as putea afla daca mi-au fost platite de catre angajator contributiile sociale (somaj si sanatate). Pentru cele la fondul de pensii am reusit sa obtin un document original cu contributiile respective. Fac mentiunea ca eu sunt din Bucuresti, iar angajatorul este din jud. Arges.