avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Activitate alexa99

Activitate alexa99

Răspuns la discuția Mostenire, sulta
Multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Mostenire, sulta
cum pot afla care ar fi suma corecta pe care sa o cer?
Am mostenit in urma decesului unuia dintre parinti o parte dintr-un apartament. Cum pot intra in posesia banilor care reprezinta valoarea acestei parti, avand in vedere ca nu ma pot intelege cu sora si cu tatal meu?
Mama a murit in urma cu 1 an . Daca nu am facut la notar un act de acceptare a mostenirii asta inseamna ca nu mai pot mostenii? cum ma afecteaza faptul ca nu am facut un astfel de act, mai ales ca nu ma prea inteleg cu sora mea?mentionez ca tatal este inca in viata.
Ce presupune mai exact intretinerea in cazul unui astfel de contract? Se poate considera ca s-a indeplinit obligatia de intretinere chiar daca plata diverselor lucruri( hrana, imbracaminte,utilitati) s-a facut cu bani din pensia vanzatorului si nu cu banii celui care s-a obligat sa-l intretina pe vanzator?
daca un membru al familiei mele a obtinut finantare prin masura 141 si nu se mai poate ocupa de proiect poate fi modificat beneficiarul proiectului? cum?
Ce trebuie sa fac pentru a putea accesa fonduri europene in situatia in care am domiciliul in alta localitate decat gospodaria parintilor pentru care vreau sa accesez fonduri? in ce consta conractul de arenda? si contractul de folosinta? este neaparat sa-mi faca parintii, vanzare-cumparare?
Răspuns la discuția indepartarea de la mostenire
multumesc! la prima intrebare ce raspuns mi-ati da?
Răspuns la discuția indepartarea de la mostenire
21 iunie 2011.
In urma unei neintelegeri,parintii mei au facut act de vanzare-cumparare pentru bunurile detinute, surorii mele pe mine excluzandu-ma in totalitate de la mostenire. Inteleg din raspunsurile anterioare ca as putea ataca contractul de vanzare cumparare( stiu sigur ca este cu clauza de intretinere si cu imposibilitatea de a fi vandute cat parintii sunt in viata si banuiesc ca , suma trecuta in contract nu este una la reala valoare a bunurilor).
1. care sunt pasii de urmat pt atacarea contractului si care sunt sansele sa castig ceva?
2.mai exista un imobil pentru care nu s-a facut deocamdata nici un act si nici succesiunea, desi tatal a decedat. Sora mea urmareste sa obtina in intregime partea mamei, pe mine nelasindu-ma sa am acces( sa vorbesc cu mama). cum as putea preveni faptul ca si aceasta parte a mamei sa fie mostenita in intregime de sora mea. Daca sunt chemata la succesiune este bine sa ma prezint sau este mai bine sa refuz . care ar fi consecintele in cazul in care ma prezint si in cazul in care nu ma prezint