avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate oanaa11

Activitate oanaa11

Buna ziua. Tocmai am terminat pasii de radiere a unei firme SRL-D, obtinand certificatul de radiere de la ONRC. Mi s-a zis ca mai trebuie sa depun o declaratie de radiere a firmei la ANAF. M-ati putea indruma catre acel formular? Il pot completa eu (am fost unic asociat) sau trebuie completat de un contabil autorizat? Este acesta ultimul pas? Multumesc.
Răspuns la discuția Declaratii obligatorii SRL-D
Am apelat la un contabil si exact acea declaratie de inactivitate o va depune.
Răspuns la discuția Declaratii obligatorii SRL-D
Nu am facturi, nu am achizitionat nimic. Firma e infiintata doar cu numele. In rest nu are nici o activitate inregistrata. Ce bilant pot depune in cazul acesta, il depun pe 0? Declaratia 394b mai trebuie depusa in cazul acesta?
Buna,

Am o firma infiintata in aprilie 2015 care nu are angajati si nu realizeaza venituri. Am depus trimestrial declaratia 100 si acum aflu ca trebuia depusa si o declaratie anuala. Imi poate spune cineva cum se numeste acel formular? Mai sunt alte declaratii obligatorii in afara de acestea doua?
Buna ziua,

Locuiesc intr-un bloc construit in mediul rural, cu cateva locuri de parcare in fata blocului care sunt ocupate in permanenta. In jurul blocului sunt doar case. Majoritatea locatarilor sunt obligati sa parcheze pe unde apuca, adica pe langa gardurile oamenilor, pe marginea drumului. Problema intervine in momentul in care cei care au case acolo incep sa ridice stergatoare si sa comenteze, desi masinile nu blocheaza cai de acces.
Intrebarea mea este, spatiul care separa carosabilul de garduri nu este spatiu public? Au voie sa comenteze pentru faptul ca am parcat langa gardul lor?

++ Stiu ca in mediul urban sunt locuri de parcare administrate de primarie care se aloca contracost doritorilor. Exista ceva similar si in mediul rural?

Multumesc.
Buna ziua,

Am un SRL-D deschis in luna aprilie a anului trecut. Are 0 angajati si 0 venituri declarate. As vrea sa il inchid dar fara sa platesc taxa de inchidere. Exista vreo lege prin care intra automat in insolventa daca nu inregistreaza venituri?

Multumesc.
Buna ziua, am infiintat de curand o firma de forma SRL-D ca unic asociat si administrator si as avea nevoie sa stiu care sunt urmatorii pasi pentru a putea incepe activitatea. Ce obligatii lunare/anuale are firma fata de Statul Roman, e obligatoriu sa aiba angajati pentru a presta servicii? Pot fi eu ca si administrator si angajat? E necesar un contabil?
Răspuns la discuția PB firma de asigurare
VMD-ul include si sumele obtinute prin vanzarea epavei, a pieselor recuperate? E stiut ca multe firme de asigurari scad "pretul epavei" din suma cu care te despagubesc, de parca e sigur ca ceva mai poate fi recuperat sau cineva va plati exact cat au spus ei. Si, sincer, nu vreau sa vand la taraba, week-end de weekend si piesa cu piesa pana imi recuperez banii.
Răspuns la discuția PB firma de asigurare
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare. De fapt doua.
1. am sunat la multe reprezentante si service-uri serioase si toate mi au spus ca nu lucreaza cu xxxxxxasigurari. Expertiza tehnica este necesara pentru a verifica in primul rand daca geometria masinii a fost sau nu modificata. Ceea ce nu cred ca se face la orice service de curte sau de catre orice persoana cu un aparat de sudura si un ciocan in mana, dar cu pretentii de meserias. Intrebare. Daca platesc eu expertiza, firma de asigurari este obligata sa mi restituie banii?
2. Asa cum am spus, masina este avariata serios si este posibil ca si partea mecanica sa fie afectata. agentul de la asigurari mi a calculat pana acum daune de aprox. 3000 de euro. Si asta pentru ca s a facut ca nu observa anumite probleme. Mai mult ca sigur, pe timpul repararii vor aparea si alte probleme. Si atunci apare si varianta de "dauna totala". Intrebare. RCA acopera asa ceva?
Buna ziua,

Am avut ieri un accident de masina cu daune mari, vinovatul fiind asigurat la [editat].
Masina mea are 3 ani vechime si sunt primul proprietar. Acum risc sa mi se bage in masina piese second-hand, reconditionate si sa am parte de o manopera de 2 lei, firma de asigurare indreptandu-ma catre un service auto care lucreaza cu ei, printre putinele care exista. Eu mi-am facut mereu service-ul la reprezentanta [editat] din Cluj (care refuza sa lucreze cu aceasta firma din cauza datoriilor mari pe care le are deja la reprezentanta), masina mea fiind cumparata de acolo si acolo doresc sa fac si in continuare. Vreau sa am garantia unor piese noi si a unei manopere de calitate.
Imi puteti spune, va rog, cum as putea rezolva aceasta problema?
Ar trebui sa actionez in judecata vinovatul sau firma asiguratoare?
Pentru ca nu am banii sa o repar in regie proprie si am inteles ca daca aleg metoda asta nu voi mai vedea acei bani.
Ce specializare ar trebui sa aiba avocatul care sa ma ajute in castigarea procesului?
Multumesc.

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor de societatii, produse, marci etc. Va multumim].