avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Activitate mihaiciornei

Activitate mihaiciornei

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in problema impozitarii diurnei pentru soferi.
Firma noastra acorda 20 lei/ zi pentru diurna, iar acum contabila ne-a transmis ca de la 01.06.2015 nu se mai acorda diurna.
Spuneti-mi va rog daca de la 1 iunie mai acord diurna soferilor sau cum trebuie sa fac.
Buna ziua. Societatea la care lucrez a avut un litigiu de munca cu un gestionar pentru lipsa in gestiune. S-a facut expertiza contabila din care a reesit ca lipsa este reala. Expertiza contabila a fost depusa la instanta in termen, am achitat diferenta de onorariu, dupa care instanta mi-a predat expertiza contabila pentru studiere si formare de obiectiuni, deasemenea instanta a dispus comunicarea unui exemplar si paratei, care nu era prezenta. L-a urmatorul termen, parata nu s-a prezentat iar noi am declarat ca nu avem obiectiuni, astfel dosarul a ramas in pronuntare. Acum parata a facut recurs ca nu a primit expertiza contabila. Este legal acest recurs?
De curand am fost ales presedintele asociatiei.
Buna ziua.
Asociatia de proprietari ( formata din 84 proprietari, un bloc de garsoniere) din care fac parte are de recuperat de la 4 proprietari cate 20 - 25.000,00 lei, aduna-ti pe parcursul mai multor ani. Care este procedura de a recupera aceste debite. Acestia refuza orice notificare de plata, chiar transmisa prin posta. Va rog sa ma ajutati deoarece din cauza acestora blocul nostru risca sa ramana fara caldura.
Discuție Recuperare TVA
Buna ziua.
Am si eu o intrebare. Pot recupera TVA-ul de la o societate care are activitatea suspendata. Care este procedura.
Multumesc.
Societatea la care lucrez are de recuperat un debit de la o societate la care de curand s-a inchis procedura falimentului. Aceasta societate are pe rol 2 dosare de recuperare a debitului de la fosti angajati si ar dori sa cesioneze creanta catre noi. Se poate face acest lucru, si cum.
Va multumesc.
Societatea la care lucrez a primit in data de 28.03.2012 o amenda de 3.000 lei pentru incalcarea art.5 pct.18 din HG 69/2012 pentru ca nu s-a transmis formularul privind modificarile si situatia conducatorilor auto. Soferul a explicat inspectorului ca societatea noastra a demarat formalitatile de completare a formularului in data de 03.03.2012, achitand tariful de documentare corespunzator cheii de acces, iar in data de 05.03.2012 ne-au transmis cheia de acces. Problema a fost ca ARR-ul nu a deblocat accesul utilizatorului decat in data de 20.04.2012. Din data de 05.03.2012 pana in 20.04.2012 s-a luat legatura telefonica cu ARR-ul pentru deblocare dar s-a primit raspuns ca deblocarea mai dureaza deoarece sunt foarte multe solicitari.Am facut contestatie dar ISCTR sa ne indreptam asupra ARR-ului pentru recuperarea amenzii.
Discuție SUCCESIUNE
Buna ziua. Am si eu o rugaminte, poate sa ma ajute cineva?
De fapt problema mea este urmatoarea ;
Am 21 ani, tatal meu a fost casatorit a facut casa, a avut 3 copii dupa care s-a despartit casatorindu-se cu mama mea care are 2 copii. Impreuna cu mama ma are pe mine si o fata. Cand avean 8 ani tata a murit, iar dupa 2 ani a murit si mama, astfel ca am fost crescuti de o verisoara de-a tatei. Impreuna cu mama mea au construit o casa, care a fost finalizata de verisoara tatei adica tutorele meu si al surorii mele. Dupa moartea parintilor nu s-a facut succesiune, celelalte surori avand caminele lor. Acum vor sa faca succesiunea, Eu cat am dreptul din aceasta casa.
Va multumesc.
Da. Sunt juristul societatii.
Mai mentionez ca am contestat la judecatorie acest titlu executoriu, instanta a avut in vedere faptul ca procesul verbal nu a fost predat legal in termen legal si ca aceasta contraventie sa prescris conform art. 14 din OG2/2001, iar executarea silita a amenzii a ramas fara obiect.