avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate ela-d

Activitate ela-d

Aveti dreptate, este impropriu spus munca la negru; cand am zis munca la negru m-am referit strict la banii care nu sunt trecuti in contractul de munca...ideea este ca, asa cum spuneti, sunt foarte greu de recuperat...
in titlul subiectului scrie "salarii partial la negru"
Răspuns la discuția perioada preaviz
Este obligatoriu sa mergeti la munca, program normal conform contractului de munca....Nu mergeti la munca in situatia in care angajatorul renunta partial sau total la preaviz.
Răspuns la discuția demisie
Probabil ca angajatorul vrea sa va inmaneze decizia de incetare a contractului de munca (aceasta se transmite la directia muncii) si sa semnati de primire, ca sa aiba dovada ca v-a dat-o...dar la fel de bine ar putea sa v-o trimita prin posta cu confirmare de primire.....ar trebui sa intrati in posesia ei...sa vedeti cu ce articol vi s-a incheiat contractul de munca.....si sa aveti timp sa faceti si demersurile necesare daca cumva nu este asa cum ati solicitat (demisie fara previz). Ati facut actele de lichidare? poate trebuie sa le semnati pe acestea....

Aveti o copie dupa demisia aprobata (fara preaviz)? Sau v-ati inteles verbal?
Nu aveti cum sa vi-i recuperati deoarece nu aveti nici o intelegere scrisa cu angajatorul referitor la acesti bani...in plus, ati acceptat situatia deci sunteti la fel de vinovat (in situatia in care va ganditi la sesisaze la ITM) si s-ar putea sa primiti si o amenda pentru ca ati acceptat munca la negru
nu ma poate ajuta nimeni?:(
Răspuns la discuția concediere disciplinara
din moment ce n-ati semnat convocatorul la cercetare disciplinara (adica nu v-a adus la cunostinta in scris motivul pentru care sunteti cercetat si data/ora la care se efectueaza cercetarea), nu va poate concedia ca nu v-ati prezentat la cercetare; si pentru lipsa din inventar nu va poate pur si simplu desface contractul, in absenta unei cercetari prealabile.
Buna ziua, va rog frumos , daca este cineva aici care ma poate ajuta si pe mine, deoarece nu ma descurc : firma noastra produce produse, in principal cutii din carton .Pana acum nu s-a raportat nimic la fondul de mediu, dar de luna aceasta s-a incheiat un contract de preluare de responsabilitate cu o firma autorizata.
Am citit destul de mult pe aceasta tema si totusi nu am reusit sa ma lamuresc pe deplin. In prima faza trebuie sa transmit la autoritatea teritoriala o declaratie privind transferul obligatiilor. Pentru Bucuresti unde anume trebuie sa transmit, la adesa din Lacul Morii nr.1? Si raportarea lunara trebuie trimisa tot acolo?
In afara de aceste cantitati de ambalaje introduse pe piata mai trebuie sa completez si alte tabele si sa le transmit si alte situatii pentru Fondul de Mediu? Mentionez ca deseurile de carton rezultate din productie sunt vandute la o firma, astea trebuiesc raportate undeva? Pentru cutiile pe care le producem trebuie sa platim ceva (imi scapa sensul expresiei "introduse pe piata", eu gandesc ca noi doar le producem, le introduc pe piata cei pentru cale le facem....sau nu este asa:-/).
Mai trebuie facut si altceva...?
Se poate sa fie penalizata firma ca n-a depus nici o declaratie pana acum? Putem repara cumva acest lucru? Daca da, cum?

Multumesc.

Buna ziua, cu ce acte trebuie sa vina o persoana in vederea angajarii?
-copile buletin
-copie acte stare civila
-copie certificat nastere copii
-adeverinta sot/sotie pentru deducere copil
-cv
-adeverinta medicala "apt de munca"
-cazier judiciar
-copie acte sudii, calificari, certificari
-copie dupa cartea de munca + adeverinta de la angajatorul precedent

Mai sunt si alte acte pe care trebuie sa le aduca?
Multumesc

Buna ziua, sunt incepatoare in domeniu si nu prea stiu de unde sa incep...Firma la care lucrez face cutii de ambalaje si alte produse din carton (achizitionam carton, coala tiparita si aracet, le prelucram - caseram si stantam - si vindem mai departe cutiile sau standurile de carton). Deseurile de carton rezultate sunt ridicate de catre o firma cu care avem contract. Se intentioneaza incheierea unui contract de preluare a responsabilitatii cu o firma autorizata de min. mediului.....

Intrebarea mea este : in afara de situatia cu cantitatea de ambalaj introdusa pe piata pe care o transmitem firmei care preia responsabilitatea, ce mai trebuie sa fac? Ce situatii, raportari, plata de taxe ..etc mai sunt in domeniul mediului (chiar vreau sa fim in regula cu toate acestea dar nu stiu de unde sa incep...

Multumesc.